Bez čeho se neobejde majitel pražské kavárny Cafe~Cafe Richard Hrádek?

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 6. 8. 2019
Foto: Benedikt Renč

Místo, na němž si nejlépe odpočinu, je u mě doma v Praze a pak také v přímořské vesnici Mijas kousek od Malagy, kam často jezdím.

Podnik, kam s oblibou chodím, je Ciudad Condal (foto), kde mají nejlepší tapas v Barceloně. V Praze pak rád zajdu do Cafe de Paris a do Groove baru. Jejich majitelé jsou mí kamarádi a vždycky se tam potkám s těmi správnými lidmi.

jarvis_5a7861c9498e83d11226f55a.jpeg

Ciudad Condal, Rambla de Catalunya 18, Barcelona; Cafe de Paris, Velkopřevorské nám. 4, Praha 1; Groove bar, Voršilská 6, Praha 1

Když si chci aktivně odpočinout, věnuji se lyžování. Dřív jsem cvičil jógu a chodil do posilovny, ale kvůli tenisovým loktům jsem musel zvolnit. Snažím se tak aspoň lyžovat. Nedám dopustit na lyžařské středisko Zermatt ve Švýcarsku, kam jezdím už 20 let. Kromě parádních sjezdovek tam mají snad i ty nejlepší restaurace na světě.

Kniha, jež mě v poslední době nadchla, je příběh od amerického spisovatele Jesse Waltera Nádherné trosky (foto) o životním setkání americké herečky a majitele jednoho malého italského penzionu. Úplně to pohladí na duši.

Nádherné trosky, Jess Walter, vydalo nakladatelství ARGO, 2014

Akce, na niž se těším, je koncert Emeli Sandé tady v Praze. Mám koncerty rád a za dobrou hudbou jezdím po celém světě. Letos v létě se chystám na hudební festivaly v Bilbau a Lisabonu a v Česku na Festival Okoř.

Emeli Sandé, 20. 2. O2 arena Praha

Lahůdkou, jíž nikdy nedokážu odolat, je slepice na paprice od paní Zedníkové, která byla jedním z mých prvních hostů, když jsem si před dvaceti lety otevřel kavárnu. Nikdo ji neumí lépe. Taky zbožňuji tyčinku Milenu, sušenky Esíčka a koláče u mě v kavárně.

Kdybych měl svou sbírku rozšířit o umělecké dílo, vybral bych si skleněné objekty od Františka Víznera a Lukáše Nováka, obrazy od Iry Svobodové nebo Tadeáše Kotrby, kterého jsem objevil na výstavě v The Chemistry Gallery.

Místo, které jsem navštívil a na které nikdy nezapomenu, je José Ignacio v Uruguayi, asi 30 kilometrů od Punta Del Este. Je to malá vesnička, jež má všehovšudy dvě restaurace, jedny potraviny, bar a skoro v každém domě uměleckou galerii. Byl jsem tam naposledy před osmi lety a vím, že tam musím jet znovu.

Ideální víkend si nedokážu představit bez kamarádů.

V žádné dobré kavárně by neměly chybět tyto tři věci: hosté, kavárník a dobrý koláč!

Obchody, kde vždycky utratím více peněz, než bych měl, jsou starožitnictví. V Praze mám nejradši Antik na nákladovém nádraží, tam nakupuji hodně věcí do interiéru své kavárny.

Antik Bazar, Jana Želivského, areál Nákladového nádraží Žižkov, Praha 3

Nejzajímavější dárek, jejž jsem dostal, bylo foukání skla od skláře Lukáše Nováka. Myslím, že samotné foukání mi šlo, nejtěžší bylo nabírání polotekutého surového skla na píšťalu.

Hudební album/interpret, které dokážu poslouchat pořád dokola, jsou The XX (foto). Jejich poslední album I See You umím skoro nazpaměť.

jarvis_5a7861c9498e83d11226f55e.jpeg

www. thexx.info