1984 jako komiks. Český ilustrátor zpracoval dystopickou legendu novou formou
Kdo si chce ze současné trudné reality odskočit do ještě trochu jiné, alternativní, dystopické, má nyní dobrou příležitost. Slavný román 1984 od George Orwella teď vyšel v komiksové formě od mladého českého výtvarníka Matyáše Namaie.
Když George Orwell v roce 1949 svou mimořádnou knihu vydal, získala nejen anglická, ale i světová literatura dílo nadané neobyčejnou intelektuální vizí. Britská společnost žije v roce 1984 pod neprůstřelnou nadvládou všemocné Strany, hlavní hrdina Winston Smith se potácí ve všeobecné mizerii a zmůže se na jedinou formu odporu: vede si tajný podvratný deník. Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou a vzpurnou Julií…

George Orwell ve své knize přesně a pronikavě popisuje manipulaci, špiclování, tělesné mučení i psychický teror, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní. V osobní rovině se však dotýká také niternějších témat, jako je láska, důvěra a zrada, a v abstraktní rovině si klade i filozofické otázky o povaze a poznání světa. Čtenáře díky tomu snadno vtáhne do děje, jelikož v každém vyvolává nějaké emoce jako pochyby, strach a nejistotu, ale lze v ní najít i ponaučení.
I to je jedním z důvodů, proč se ilustrátor Matyáš Namai rozhodl tuto knihu adaptovat do podoby komiksu. Matyáš Namai vystudoval Střední školu reklamní tvorby v Praze v oboru Grafický design. Nyní je výtvarníkem na volné noze a zabývá se zejména ilustracemi, komiksem a příležitostnými storyboardy. Svoji motivaci zabývat se adaptací knihy 1984 vyjádřil slovy románové postavy O’Briena: „Chci šířit hájemství vědomosti a rozumu.“ Podle Namaie je 1984 nadčasová, zvlášť v zobrazení lidské mentality a psychologie davu. Ty totiž zůstávají stejné, mění se pouze technologie.

Grafický román 1984 vydalo nakladatelství Kontrast a je dostupný v sítí knihkupectví Knihy Dobrovský v češtině i v angličtině za 499 korun.