5 knížek, se kterými pod stromečkem zabodujete u táty, bráchy i přítele

Autor: Barbora Votavová
Datum: 30. 11. 2020
Foto: Barbora Votavová

Ať si říká kdo chce co chce, knížka je geniální dárek. Snadno ji zabalíte, krásně voní a časem si ji můžete užít také vy. Navíc s ní potěšíte zapáleného knihomola i příležitostného čtenáře, stačí jen sáhnout po tom pravém kousku. Tentokrát jsme dali dohromady pětici knížek, které by se mohly zalíbit pánským členům rodiny.

Café Groll / Jan Štifter

Legendární českobudějovický nevěstinec Café Groll ožívá v příběhu o lásce a touze. Spisovatel Jan Štifter, autor oceňovaného románu Sběratel sněhu a neméně skvělé povídkové sbírky Světlo z Pauliny, vezme tentokrát čtenáře do dob První republiky. Vypráví příběh lékaře Slívy, který plánuje otevřít ordinaci a zahájit praxi. Jenže prosadit se není po první světové válce vůbec lehké, a tak nastoupí na uvolněné místo lékařského dohledu nad dívkami z veřejných domů. Poznává všechny místní podniky i prostitutky, ale nejvíc času tráví v Café Groll známém vyhlášenou kurtizánou Annou Václavíkovou, která zasáhne nejen do osudu mladého lékaře. Útlá novela se zalíbí milovníkům české literatury a s přehledem ji učtou také sváteční čtenáři.

Kolem Jakuba / Michal Vrba

Pozoruhodná povídková sbírka Michala Vrby si letos vysloužila nominaci na cenu Magnesia Litera v kategorii Próza. A že zaslouženě! Pětici povídek, které se odehrávají  od třicetileté války až po devadesátá léta 20. století, spojují dva prvky. Jedním je místo – rybník Jakub ve východních Čechách, a druhým je motiv malého člověka ve víru velkých dějinných nebo společenských proměn. Jednou je to válka se Švédy a v ní uvízlé děti, podruhé sedlák v malé osadě ohrožený přítomností Rudé armády, jindy zase dostihne politického prominenta revoluční spravedlnost. Vrbovy povídky jsou perfektně propracované, kladou spoustu otázek o dějinách i lidské existenci a zároveň jsou čtenářsky velmi přístupné.

Město světla / Andrés Barba

Temný román španělského spisovatele bývá přirovnáván ke slavné knize Pán much nebo k tvorbě Javiera Maríase. Děj se odehrává v jihoamerickém městě San Cristóbal, kde se objeví skupina 32 dětí, kterým je nanejvýš třináct let. Mluví neznámým jazykem, ve městě se dopouští výtržností a drobných přestupků a každý večer zmizí v pralese. Jenže když se šéf místního sociálního úřadu pokusí jedno z dětí chytit, ostatní ho začnou zuřivě bránit a později dojde k prvnímu vážnému napadení. Když už to vypadá, že tlupa výrostků odešla, začnou mizet děti občanů. Město světla se budu líbit fanouškům magického realismu a přemýšlivým čtenářům.

Karanténa / Peter May

Skotský spisovatel Peter May moc dobře ví, jak se čtenářům zarýt pod kůži. Stejně jako jeho další romány, také Karanténa zaujme vytříbeným literárním stylem a tou správnou dávkou napětí. Mrazivý a děsivě aktuální thriller se odehrává v Londýně, epicentru světové pandemie. Je kompletně izolovaný, v ulicích dochází k občanským nepokojům a před smrtícím virem není nikdo v bezpečí.

Ku-Klux-Klan. Tady bydlí láska / Katarzyna Surmiak-Domańska

Co je Ku-klux-klan a jak je vůbec možné, že jejich myšlenky jsou přítomny i v 21. století? Nejen na tyto otázky hledala odpovědi polská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska přímo na sjezdu Ku-klux-klanu ve státě Arkansas, kde tato extremistická “bílá organizace” před více než sto padesáti lety vznikla. Knížka Ku-Klux-Klan. Tady bydlí láska vyšla v edici Prokletí reportéři, která je vlajkovou lodí nakladatelství Absynt. Vychází v ní díla renomovaným autorů reportážní literatury nesoucí svědectví o dnešním světě. Absyntovky jsou skvělým knižním dárkem pro ty, kteří si chtějí rozšířit obzory.