5 tipů na audioknihy. Zamilujte si čtení do uší!

Autor: Barbora Votavová
Datum: 30. 8. 2021
Foto: Barbora Votavová

Vychutnejte si literární zážitek, i když zrovna nemůžete číst. Audioknihy jsou skvělou alternativou a stále populárnějším formátem mezi čtenáři a čtenářkami. Čtení do uší si totiž můžete užívat při jízdě autem, cestou do práce, při usínání, sportování nebo třeba ve chvílích, kdy potřebujete dát očím trochu odpočinout.

Je jen na vás, jestli se zaposloucháte do rodinného dramatu, necháte si běhat mráz po zádech s pořádnou detektivkou nebo si společně s dětmi užijete pohádkový příběh. V audioknihách je stejně pestrý výběr jako v knihách papírových. Prozkoumejte našich pět tipů, za které bychom dali uši do ohně.

Šikmý kostel / Karin Lednická (16 hodin 33 minut)

Pokud vás baví historické romány z českého prostředí, chcete se dozvědět něco o naší historii, kterou pravděpodobně tolik neznáte, plánovaná trilogie Šikmý kostel by se vám mohla trefit do čtenářského vkusu. První díl románové kroniky ztraceného města patří i v audio podobě k nejprodávanějším titulům a dokonce získal ocenění Audiokniha roku 2020, kde se stal absolutním vítězem. 

Audiokniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894 v Ostravsko-karvinském revíru, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžete po následující čtvrtstoletí sledovat. Příběh Karin Lednické načetla herečka Vilma Cibulková.

Dědina / Petra Dvořáková (7 hodin 50 minut)

Stejně jako výše zmiňovaný Šikmý kostel, i audiokniha Dědina se stala absolutním vítězem ocenění Audiokniha roku, kterou uděluje Asociace vydavatelů audioknih. Jen o rok dříve. 

Dědina je tragikomický příběh současné vesnice. Autorka Petra Dvořáková se narodila na Vysočině, a tak měla z čeho čerpat. Nechybí tu pořádná vesnická hospoda, malá prodejna, zabíjačky, sousedské sváry, nevěra, život spjatý s půdou… O životě na vesnici tu vypráví hned několik postav, a to autentickým jazykem s nářečím, se kterým se interpreti audioknihy poprali opravdu se ctí. Svižné vyprávění formanovského střihu má na svědomí Pavla Tomicová, Dita Kaplanová, Jiří Vyorálek, Jaromír Dulava, Johanna Tesařová, Robert Hájek nebo Ivana Uhlířová.

Baletky / Miřenka Čechová (4 hodiny 34 minut)

Hlavní hrdince ještě nebylo ani čtrnáct let, a už je odbornicí na používání projímadel, na ošetřování krvavých palců a stahování prsou. Poznává klubový život v Praze, sex a drogy v divokých devadesátkách. Autobiografická próza tanečnice Miřenky Čechové, kterou vydalo nakladatelství Paseka, je sebeironickým obrazem studií na taneční konzervatoři. Audio verze v podání Terezy Dočkalové je ještě syrovější a tísnivější vyprávění o baletkách za oponou.

Tkaničky / Domenico Starnone (4 hodiny 40 minut)

Italský spisovatel Domenico Starnone, který je mnohými považován za autora populárních knih Eleny Ferrante, v novele Tkaničky vypráví příběh jedné rodiny. Podařilo se mu na malém prostoru proniknout do nitra jednoho téměř obyčejného manželství. Řeší tu nevěru, rovnováhu mezi povinnostmi a osobními tužbami i nevyřčená tajemství, která spojují a rozdělují zároveň. 

Audioknihu, která se probojovala do finále Audioknihy roku 2020, namluvili Jan Vlasák, Martin Preis, Marie Štípková, Simona Babčáková, Nikola Votočková a Martin Hruška. A protože jde o útlou knížku, ani její audiokniha vám nezabere příliš času. Tkaničky jsou tak skvělá volba i v případě, že hledáte kratší příběh.

Prašina / Vojtěch Matocha (8 hodin 10 minut)

Spoustu zdařilých audioknih najdete také v nabídce pro děti. Jednou z těch nejpovedenějších je veleúspěšná Prašina od Vojtěcha Matochy, která posbírala řadu literárních ocenění v klasické papírové podobě, ale zároveň získala od Asociace vydavatelů audioknih cenu za nejlepší audioknihu pro děti a mládež za rok 2018. 

Audiokniha Prašina je dobrodružným příběhem z tajemné pražské čtvrti, kde nefunguje elektřina, nejezdí tramvaje, rádio nehraje a mobil je bez signálu. Knížku skvěle načetl herec Matouš Ruml a bude bavit na cestách nejen kluky a holky, ale také rodiče. A pokud by se vám Prašina zalíbila, v audio podobě pořídíte všechny tři díly.