5 velkých příběhů o lásce, do kterých se zamilujete

Autor: Barbora Votavová
Datum: 27. 4. 2020
Foto: Barbora Votavová

Žádná červená knihovna, žádné přeslazené klišé. Tato pětice milostných románů vás zahřeje u srdce, rozesměje, dojme, rozpláče a zároveň uspokojí i náročnější čtenářské nároky. 

Zakletý v čase

Román o lásce, která přesahuje hranice času, patří mezi starší knižní kousky, ale ani po letech neztrácí nic ze svého kouzla. Tato netradiční romance s fantastickým motivem cestování v čase okouzlila nespočet čtenářů, získala několik literárních cen a byla převedena do filmové podoby. Henry trpí zvláštní chorobou – přemisťuje se v čase, aniž by mohl ovlivnit směr a cíl své cesty. Často je však přitahován k malé, dospívající, dospělé a později ke stárnoucí Clare. Když malá Clare překoná prvotní strach a se záhadným mužem se seznámí, začne se odvíjet napínavá a krásná romance, při které nezůstane jedno oko suché.

Dobrý proti severáku a Každá sedmá vlna

Příběh vídeňského spisovatele Daniela Glattauera je moderní epistorální román. Oba díly (nakladatelství Host je vydalo v jednom svazku) jsou psány formou e-mailů, a tak vás čeká odpočinkové a svižné čtení. Glattauer vám dá nahlédnout do soukromé elektronické konverzace Emmi a Lea, která začala velmi nevinně, ale najednou nejde tak snadno ukončit. I když se nikdy neviděli, jakoby se znali celý život… Setkají se? Nesetkají se? Bude z toho láska jako trám? To už si musíte přečíst sami!

Náš Coney Island

Náš Coney Island od irského spisovatele a povídkáře Billyho O’Callaghana vypráví příběh osudových milenců, kteří se tajně scházejí více než dvacet let. Vidí se jednou měsíčně a v omšelém hotelovém pokoji na brooklynském Coney Islandu spolu stráví jeden den. Poprvé se potkali, když jim bylo přes dvacet, ale v té době už měli své životní partnery, které nešlo z různých důvodů opustit. Teď jsou z nich téměř padesátníci a jejich poslední setkání přináší otázku, zda jejich vztah musí mít tuto podobu napořád. O’Callaghan tu mistrovsky zúročil své povídkářské zkušenosti a okouzlí vás nádherným květnatým jazykem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Processed with VSCO with a6 preset

Dějiny lásky

Jak už samotný název napovídá, ve výběru velkých milostných románů nesmí chybět ani dílo americké spisovatelky Nicole Krauss. V samém středu vyprávění je rukopis, který nese stejný název jako román o něm. Dějiny lásky jsou osudovým textem hned pro několik postav. Kniha totiž existuje v několika paralelních podobách – původní jidiš verze vzniká ve válečném Polsku, překlad do španělštiny v poválečném Chile a nakonec poslední anglická verze v současném New Yorku. Román vyžaduje velké soustředění, není to úplně snadné čtení, ale na oplátku dostanete příjemnou dávku hořkého humoru a napětí.

Mandolína kapitána Corelliho

Slavného románu Louise de Berniéra se prodalo více než dva a půl milionu výtisků, vysloužil si neméně úspěšnou filmovou adaptaci s Nicolasem Cagem a Penélope Cruz v hlavních rolích a autor za něj získal Cenu spisovatelů Britského společenství za nejlepší román roku. Tento dnes už klasický příběh o lásce, cti a pomstě zkrátka nesmí ve vaší knihovně chybět. Okouzlí vás laskavým humorem, nadhledem, moudrostí a především hloubkou, která vás čas donutí k zamyšlení.