Knížky, podcasty, seriály. Tipy, které vám pomůžou přijít na jiné myšlenky
Zprávy posledních dnů mají na naši psychiku obrovský vliv a spoustu z nás se jen těžko dokáže soustředit na cokoliv jiného. Dali jsme proto dohromady několik tipů, které vám alespoň na chvilku pomůžou odreagovat se a zapomenout na svět kolem. Ponořte se do čtivých příběhů, napínavých seriálů nebo si pusťte do ucha strhující vyprávění…
Knihy jsou všemocný lék
A na únik z reálného světa jsou vůbec tou nejlepší medicínou. Skvělou odpočinkovou a napínavou četbou, která vás okamžitě vtáhne do děje, je novinka Z popela od švédského spisovatele a novináře Alexe Schulmana. Schulmanův román vypráví o třech bratrech, kteří se vracejí na rodinnou chatu u jezera, kam se dvacet let žádný z nich neodvážil vrátit. Přivážejí s sebou urnu s popelem a chystají se tu splnit matčino nečekané poslední přání. Z popela je hutný rodinný příběh s nevšedním způsobem vyprávění, který vás udrží stále ve střehu a v příjemném napětí. Alex Schulman píše nekomplikovaně a zároveň nesmírně poutavě.
Útlá novinka Ostrov duchů je ideálním čtením pro ty, kteří se teď nechtějí pouštět do delších textů. Studentka práv, učitelka, realitní makléř, pečovatelka nebo Youtuber. Šest velmi odlišných hrdinů, šest krátkých příběhů, které se navzájem proplétají v novém českém románu Kláry Wang Tylové. Odehrávají se na Tchchaj-wanu, kde duchové jsou často živější než lidé. Kláře Wang Tylové se podařilo zachytit nejen atmosféru tohoto místa, ale umně pracuje i s napětím a nadpřirozenou tematikou.
Máte-li chuť na chytrou a chytlavou beletrii, sáhněte po knihách francouzské spisovatelky Delphine de Vigan. Třeba po její nejnovější knize Děti nade vše. Psychologický román s lehkou krimi linkou a letmým dotekem sci-fi se na téměř třista stranách zabývá tím, co je špatně na veřejném sdílení soukromí dětí, navíc s cílem zisku. Kam až může tahle zaprodanost zajít a jaké dopady to může mít v budoucnu na ty, které máme chránit? Tahle knížka vás zaručeně chytne od prvních stránek.
Útěk do světa rychlých vozů i newyorské smetánky
Netflix si v nedávné době přichystal pro své předplatitele dva kousky zabývající se podvodníky. První je film Tinder Swindler o podvodníkovi z Tinderu a seriál Inventing Anna o podvodnici, která ošálila newyorskou smetánku. Žádné složitosti, žádná vysoká kinematografie, zkrátka zábava se vším všudy, která je pro odreagování se jako stvořená.
Dokumentární seriál Formula 1: Drive to Survive, která sklízí úspěch u zarytých i příležitostných fanoušků, se před pár dny dočkala čtvrté série. Ideální čas vše dohnat, pokud vás tahle netflixová lahůdka ještě nepotkala. Co série, to pohled na jednu sezónu nelítostných závodů Formule 1. Čekají vás nejzajímavější momenty sezóny a nahlédnete především do zákulisí. Jestli vám Drive to Survive něco ukáže, pak to, že závod je pouhá špička ledovce této královské disciplíny automobilového sportu.
Vlídné slovo do ucha
A co tahle utéct do světa čar a kouzel, kde dobro vítězí nad zlem? Zaposlouchejte se do podcastu Neplecha ukončena, ve kterém jeho autorka Barbora Nováková kapitolu po kapitole rozebírá příběhy o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Na nový rozbor všeho, co o brýlatém hrdinovi věděli i nevěděli, se můžete těšit každé pondělí.
Zato podcast Jiné stavy přináší příběhy skutečných hrdinek. Doprovodná série magazínu Houpačky na radiu Wave otevírá téma mateřství a přináší zcela otevřené zpovědi. V sedmi epizodách vás čeká povídaní o porodech, „nejlepších“ radách, které novopečené matky dostávají, i o vztazích rodiček a jejich matek.