Miloš Čermák: Desatero pravidel, která vám pomůžou přežít návrat do práce z letošní dovolené
1) Noste roušku.
Tedy pokud jste s cizími lidmi v plné místnosti. Kdekoli. Nenechte se zblbnout tím, že to je projev vystrašené hysterie, případně politické prohlášení. Pokud si to myslíte i vy, tak si následující větu přečtěte třikrát za sebou. Rouška je rouška, vy idioti.
2) Nikoli, nebudete středem nežádoucí pozornosti.
Noste roušku klidně i tehdy, když ji ostatní nemají. Koncem srpna je rouška na obličeji ekvivalentem mužského copánku nebo kroužku v nose. Říkáte: „Chápu, že na to můžete mít různý názory, ale mám to fakt u zadku.“
3) Vyhýbejte se lidem.
Ve výtahu, ve frontě v jídelně nebo u kávovaru, když se tam vytvoří hlouček lidí z oddělení marketingu. Tam obvykle pracují lidé, kteří jsou a) společenští a b) nejsou nejostřejšími tužkami v penále, jak se říká. Těm je lepší se vyhnout vždycky, ale v době pandemie to má krásně konzistentní racionální vysvětlení. Jo, a když tam budou lidi z HR, tak tam taky nechoďte.
4) Nezúčastněte se porad, kde vedení oznamuje důležité změny.
Jednou z nejrizikovějších činností je pláč. A nejhorší je hysterický pláč. Viry z vás létají nejen do vzduchu, ale protože zároveň začnete smrkat nebo si šmudlat slzy na tváři, budete je mít úplně všude.
5) Nepodávejte nikomu ruku.
Zvlášť tedy ne po poradě, kde se oznamovaly důležité změny. Ale on je to celkově blbý zvyk, takže je jen dobře, že se ho zbavíte. Co místo toho? Dotyk pěstí neboli „fist bump“ je takový až křečovitě pohodový, šťouchnutí lokty zase moc státnické, okopávání většinou nevyjde. Zároveň teď v létě, kdy vystresovaní Češi nosí ponožky bez sandálů, je to poměrně nehygienické. Řešení? Vymyslete si nějakou kravinu a donuťte lidi ji dělat. Je to bezpečné, a ještě se pobavíte. Mám známou, která kolegovi ve firmě namluvila, že se jeden kmen v Austrálii zdraví tak, že každý člověk dvakrát snožmo poskočí. Prý neuplynul ani týden a už skáče celá firma.
6) Nezúčastněte se ani porad, kde se vyhlašují plány, zejména ty na růst obratu, či dokonce zisku.
Protože hned po pláči je druhou nejrizikovější emocionální aktivitou smích. Zejména hysterický.
7) Choďte na porady, které si pečlivě vyberete.
Jak? To je jednoduché. Ideální jsou ty, na kterých polovina lidí spí a druhá polovina smutně kouká. Mluví se minimálně. Téma musí být dost smutné na to, abyste se tvářili vážně, ale ne až tak moc, aby bylo nutné zahrát hysterický záchvat. Třeba když se vyhlašují čtvrtletní finanční výsledky nebo když měla sympatická slečna z recepce nehodu na mopedu.
8) Letos nemusíte od žádného kolegy poslouchat přiblblé historky z dovolené.
Nebo se dokonce dívat na jejich fotografie na mobilu. V momentě, kdy budete mít pocit, že by to mohlo hrozit, stačí utrousit: „Každý, kdo si letos neodpustil cestování, je opravdu neomluvitelně sobecký!“ Nebo něco na ten způsob.
9) Když se vám nechce do práce, zůstaňte doma.
V roce 2020 je to odvážný krok člověka, kterému záleží na ostatních. „Víš, ráno mě trochu škrábalo v krku, tak jsem nechtěl nikoho ohrozit.“ Panebože, to je odpovědné jednání! Teď jen najít tu správnou míru, než to ostatním začne být podezřelé. Jedna anglická pracovní agentura dělala průzkum a zjistila, že to je pětkrát až šestkrát do měsíce. (Ano, samozřejmě že žádný takový průzkum není, ale jednou až dvakrát týdně se mi zkrátka zdá v pořádku.)
10) Pamatujete si první bod, že máte mít roušku?
Nikdo neuvidí váš ošklivý obličej a vy můžete na ostatní dělat na poradě i ve výtahu oplzlé výrazy.