„Auto ani motorku nevlastním,“ říká Ondřej Krátký, zakladatel Liftago. Co tedy nejraději řídí?

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 14. 5. 2019
Foto: archiv Ondřeje Krátkého

Spoluzakladatel a výkonný ředitel Liftaga o muzice, seskoku z letadla a vizích o dopravě budoucnosti.

Mými poznávacími znameními jsou zrychlenost a neučesané vlasy. Asi to spolu souvisí.

Poslední věc, kterou jsem si koupil a udělala mi radost, byl lístek na koncert Razorlight, stáli jsme hned u kapely v Lucerna Music Baru. Vůbec teď na hudbě hodně ujíždím.

Když se chci dobře najíst, vyrazím do Kantýny od Ambi, do Mr. HotDog na bacon cheese slider nebo do Bistroteky na něco lehčího. Případně na Asii do Sia nebo za zážitkem: paní Ňan v M’rollu má takové obyčejné vietnamské bistro, ale vaří skvěle a její unikátní diktátorské řízení zasedacího pořádku a pokec s ní jsou zážitkem samy o sobě.

Kantýna, Politických vězňů 5, Praha 1

Mr. HotDoG, Kamenická 24, Praha 7

La Bottega Bistroteka, Dlouhá 39/39, Praha 1

Sia, V Celnici 1034/6, Praha 1

M’roll, Dittrichova 1966/8, Praha 2

Víkend si neumím představit bez snídaně, kamarádů, rodiny a bez nerušeného času na práci, v klidu v nějaké kavárně.

Designový kousek, kterým jsem si naposledy doplnil domov, je vlastní sklářský kousek. Vyfouknul jsem si ho, když mě Leon Jakimič provázel ve sklárně Lasvit Ajeto. Ve skutečnosti ho vyfouknul mistr sklář, ale trochu jsem si fouknul. A koupil jsem si jejich Circle Glass na rum.

Největší umělecký zážitek z poslední doby bude asi úžasná Hanka Pecková, díky které se teď učím zpívat a rozšiřovat své hlasové kapacity mimo akustiku koupelny. Nebo kamarád Jen, který mi skoro na dva měsíce půjčil bicí, kamarádka bubenice Jana mi na ně dala dvě lekce a já jim propadl. Hudbu teď hodně pokouším.

Start-up, který mě baví, je třeba Snuggs. Rozjíždí ho náš šikovný bývalý kolega se svojí partnerkou, jsou to módní menstruační kalhotky, které ženám umožňují zapomenout na nepohodlí s menstruací spojené. Také mě baví virtuální asistent myTimi a je toho více! Podnikavých lidí u nás máme naštěstí dost.

www.getsnuggs.com

www.mytimi.cz

Nejraději řídím naši firmu Liftago. Auto ani motorku nevlastním, ale moc rád si je na výlet půjčím. Byť se snažíme s Liftagem poskytnout alternativu k vlastnictví auta, zážitku z roadtripu se nebráním.

Moje oblíbená aplikace je momentálně GoOut. Pomáhá lidem objevovat kulturní zážitky a vlastně tak enormně podporuje tvůrce v jejich práci.

Poslední kniha, kterou jsem přečetl, byla Myšlení rychlé a pomalé od Kahnemana. Miluji praktickou psychologii a tahle knížka je bible pro pochopení dnešního světa. Množství informací a vjemů se hodně zvětšilo, ale lidský mozek funguje stále stejně. Není se tedy co divit, že lidé nejsou schopní kriticky přemýšlet, zorientovat se v politice nebo nepodléhat návykům.

Mým největším technologickým snem jsou asi média a sociální sítě, které dokážou odhalovat fake news nebo manipulaci a pomáhat lokálním tvůrcům obsahu participovat na jejich výdělcích.

V poslední době mě inspirovala debata s Pavlem Rychetským o křehkosti demokracie na Střeše Lucerny.

Když potřebuji adrenalin, koupím noviny nebo jdu procvičit sky diving.

Budoucnost dopravy vidím jako optimista. Vidím svět, kde přepravní firmy sdílejí data a spolupracují, aby ve městech bylo méně, zato více vytížených, přepravních prostředků.