Designér Pollág z deFORM rozjíždí novou značku. Inspiruje se nocí a rock’n’rollem

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 29. 5. 2020
Foto: archiv zeitgeist.limited

Držitel ocenění Czech Grand Designér roku Jakub Pollág spustil značku zeitgeist.limited. Rozhodl se zaměřit na objekty, které jdou proti zajetému trendu skandinávského minimalismu. Po více než deseti letech ve světě designu a architektury se Pollág, známý především jako polovina designérského dua deFORM, odhodlal k novému projektu. Nazval ho zeitgeist.limited a reaguje v něm na všeprolínající trend čistého designu skandinávského střihu a namísto toho staví do popředí surovost materiálů a charakter produktu. Výsledkem jsou poctivé výrobky s vyladěnými detaily vyrobené z prvotřídních materiálů. 

„Mám rád produkty s příběhem a charakterem. Ty nejvýraznější byly pro mě vždy z řad limitovaných edic, kde výrobci využili své možnosti na maximum. Rozhodl jsem se proto jít cestou malých sérií, které jsou odrazem doby, v níž vznikly,“ prohlásil Pollág. Po vyprodání série produktu už nebude možné ho získat. Může se jenom v budoucnosti reinkarnovat do portfolia v jiné formě, materiálu, velikosti nebo barvě a pod jinou číselnou sérií. Inspiraci pro zeitgeist.limited nachází Pollág v experimentování se surovými materiály a v atmosféře noci. Den vnímá jako čas pro práci, ale teritoriem pozoruhodných okamžiků je pro něj noc. Svět je po soumraku více abstraktní a do popředí více vystupují detaily. zeitgeist.limited nemá za cíl vyhovět každému a stát se mainstreamem, diktuje si vlastní pravidla a spoléhá na vlastní instinkt. 

První dávka produktů zahrnuje domácí bar (dubové dřevo s mosaznými detaily – edice 12 kusů), litinový otvírák (edice 250 kusů), keramické vázy (edice 100 kusů), a ručně foukanou sklenici na whiskey (edice 300 kusů). Produkty jsou vyráběné ručně ve spolupráci s mistry řemeslníky a samozřejmostí je použití špičkových materiálů. Každý kus je označený kódem edice. 

Výsledné kousky od zeitgeist.limited jsou tvořeny bez kompromisů a naprosto nezávisle. K dispozici jsou pouze přes e-shop značky. Nové edice budou vycházet postupně, ne podle tradičního scénáře jaro/léto a podzim/zima. Jakmile se vyprodají, už k dispozici nebudou. Je možné, že zeitgeist.limited vydá produkt v jiném barevném nebo materiálním provedení, ale už nikdy nebude stejný. 

Výroba veškerých produktů probíhá lokálně a Pollág na ní spolupracuje se zkušenými řemeslníky. Udržitelnost vnímá nejen skrze ekologickou produkci, myslet ekologicky pro něj znamená navrhovat a vyrábět tak, aby si klienti produktů cenili dlouhodobě. Věří totiž, že osobní vztah k předmětům je tou nejudržitelnější strategií. Věří, že lidé nepotřebují spousty věcí, jen pár, které je nadchnou pokaždé, když je vidí. Jakub Pollág nadále spolupracuje s Václavem Mlynářem v rámci studia deFORM a Monument Office.