Divy uprostřed oceánu. Vyrazili jsme na Maledivy mezi nekonečno odstínů modré

Autor: Gabriela Marešová
Datum: 9. 3. 2022
Foto: archiv Four Seasons Resorts Maldives

Když vám budou tvrdit, že není krásnější moře než na Maledivách, věřte jim. A věřte i mně, asi si budete říkat, že je to tady až podezřele dokonalé, ale z toho nekonečna odstínů modré se vám prostě zatočí hlava.

Tenhle malý kousek země, který jen opatrně vystupuje z nekonečného oceánu, má obrovskou sílu vytrhnout vás ze spárů všedních dní. Tady čas nikam nespěchá, den má pocitově snad třicet hodin a klidně by mohl mít i víc, kdo ví. A stejně pomalu tu utíkají i myšlenky. Jen je nechte, ať si klidně plavou…

Vypravit se na Maledivy je teď nejspíš ten nejlepší nápad, co můžete mít. V době, kdy se cestování pomalu a v rámci možností navrací do kdysi běžných podmínek (alespoň prozatím), to není nic těžkého. Stačí vám pár dokumentů, certifikátů a potvrzení, letenka, ubytování a s ohledem na cenu hlavně pocit, že si po tom všem zasloužíte konečně na chvíli vydechnout.

A když už se na cestu dlouhou přes sedm a půl tisíce kilometrů a jedenáct hodin vypravíte, chcete se nechat hýčkat. Protože jak už věděly naše babičky, ten největší rozdíl dělají lidé. Proto jsem vyrazila do resortů Four Seasons, které patří k tomu nejlepšímu, co na Maledivách je. A jak se velmi brzy ukázalo, srdečnost zaměstnanců a dokonalá pohostinnost jsou opravdu základním kamenem úspěchu u klientů. Ale to moc dobře věděl už Isadore Sharp, který právě na tom svou společnost v šedesátých letech zakládal.

Moje první zastávka je Kuda Huraa, resort, na který vás hotelový speed boat dopraví za dvacet minut. Přiznávám, těžko se píše text z Prahy zahalené do šedošedých oblak, když jste ještě pár dní zpátky sbírali slunce na tvářích a vaše ranní rutina začínala v hebkých tyrkysových vlnách. Prozkoumat, co je nového mezi korály, a plnými doušky nasávat slaný vítr. Nebo můžete balancovat při paddle board józe v laguně, na dohled od pláže. Jen pozor, tady to odfláknout nepůjde a přemýšlení nad smyslem života si taky musíte nechat na později, abyste se mohli plně soustředit na každý sval v těle. Protože jestli budete lítat myšlenkami v oblacích, dost možná se o pár chvil později budete muset drápat znovu na prkno a to vám postupně sebere zbytky sil. Tedy to říkal můj indický instruktor, jehož jméno nedokážu vyslovit. Pak už si ale můžete jít užít snídani s výhledem na Slunce, které se každou chvíli vyhoupne nad obzor.

Kuda Huraa je menší ostrov, od recepce ke své vodní vile na druhém konci dojdete mezi vzrostlými palmami po písčitých upravených cestách, které jsou večer provoněné vonnými tyčinkami a orientálními oleji, za patnáct minut. Vládne tu až rodinná atmosféra, všichni přesně vědí, jak se jmenujete, kde bydlíte, a dost často i tuší, co si budete přát. Takže až půjdete třetí den na snídani, už nemusíte vysvětlovat, jaký čaj a jak připravený budete chtít.

Na výběr tu jsou čtyři restaurace, včetně italské nebo indické – Baraabaru je mimochodem několikrát po sobě vyhlášená mezi top ten restauracemi napříč Maledivami.

Hned u hlavního mola je minutu vzdálený malý ostrůvek zahalený do zeleně. Ukrývá se tam spa, tak aby bylo ukryté od dění v resortu. Postará se tam o vás dáma původem z Filipín, která tady pracuje už patnáct let. Ostatně téměř všichni zaměstnanci, se kterými se později potkám, jsou u Four Seasons minimálně deset let. Často ale mnohem déle. Hlavním elementem je tu mořská voda a to se promítá i do programu spa – vodní lázeň, zábaly, sůl, oleje, vše v organické kvalitě.

Kromě toho ale ostrov láká i na potápění u korálových útesů, které jsou překvapivě působivé, vyjížďky za delfíny, již se na otevřeném oceánu rádi předvádějí, nebo na surfování na velkých vlnách přicházejících od východu. Můžete je mimochodem sledovat i z bazénu své vodní vily nebo z pláže, pokud bydlíte u ní.

Ztratit se v džungli

Kuda Huraa je u českých cestovatelů poměrně oblíbená. Hlavně díky své poloze. „Pokud naši klienti chtějí na Maledivy a znají úroveň Four Seasons, tak v podstatě neváhají. Kuda Huraa je pětihvězdičková cenově dostupná varianta stoprocentního servisu,“ popisuje Viktor Frkal z butikové cestovní agentury Voyage Private. A potvrzuje i to, že Češi patří do první desítky návštěvníků Malediv podle národnosti.

Divy uprostřed oceánu

Jeho agentura kromě vyřízení veškerých dokumentů ladně nakombinuje i časy letů tak, aby to co nejvíce vyhovovalo klientům. Navíc je jako jediná v Česku zařazená do programu Preferred Partner Four Seasons. Díky tomu se její klienti dostanou automaticky o level výš, aniž by za to museli platit. „Nabídneme nejnižší cenu, kterou řetězec nabízí, ale v ní už je navíc zahrnutá snídaně pro dva zdarma nebo kapesné na vedlejší aktivity na ostrově. A když každý den manažeři resortů přijímají nové rezervace, tyto jsou první v pořadí,“ vysvětluje Frkal, který byl mimochodem jedním z prvních zaměstnanců pražského hotelu Four Seasons. „Měl jsem tehdy zaměstnanecké číslo 5!“ směje se.

Češi vyrážejí i na druhý z resortů, kam se o pár dní později přesouvám hotelovým hydroplánem. Asi třicet minut severně je atol Baa, kde se nachází i biosférická podmořská rezervace chráněná UNESCO. A kousek od ní je resort Landaa Giraavaru, který je úplně jiný než jeho menší sourozenec.

Poměrně velký ostrov, zarostlý upravovanou zelení a protkaný cestičkami, láká k prozkoumávání. Tady se můžete ztratit v džungli, pokud budete chtít, cítíte mnohem větší soukromí a velikostí odpovídají i prostory ubytování. Vily v zahradách s přímým vstupem na pláž nebo vodní vily s dvanáctimetrovým bazénem, jako je ta na úvodní fotografii. Odtud se vám nebude chtít odjet, i když cena za noc tu mimo hlavní sezonu začíná na dvou tisících dolarech. I tak mají téměř stále všechny vily obsazené.

Protože tady jsou vzdálenosti mezi restauracemi, spa a vilami větší, každý host dostane vlastní kolo opatřené číslem domu a iniciálami. Kola jsou připravená i pro nejmenší návštěvníky, tříkolky, kola s plameny na rámu a přídavnými kolečky, závěsné vozíky za kola rodičů.

Spa se tu nese v ajurvédském duchu a vedle masáží a terapií je k dispozici i lékař, který vám na míru sestaví plán stravování přesně podle vašeho typu. Voda – země – vzduch – oheň. Během několika sezení o sobě zjistíte spoustu věcí, které vás dost možná překvapí. Ale zcela jistě vám pomůžou restartovat vaše tělo.

Objednejte si ale určitě výlet na oceán, kde budete šnorchlovat podél děsivě hlubokého korálového útesu nebo se potápět ještě hlouběji s instruktorem. A pokud jste spíš rekreační plavci jako já, věřte, že tady vás to modré nekonečno totálně strhne, že se nebudete stačit divit, s jakým nadšením se znovu a znovu potápíte tam, kam jste se dřív báli jen vystrčit nohu z lodi, jen abyste se minuli s obří želvou, která právě vyplavala odněkud z hlubin.

Za odměnu si užijte večer v jedné z restaurací, ať už to bude Blu na pláži, která mimochodem v polovině února hostí dvouhvězdičkového michelinského kuchaře Gaetana Trovata z Toskánska, nebo marocko-libanonská kuchyně v romantické Al Barakat, kde si vychutnáte jídlo na terase s výhledem na západ slunce. Baajjaveri haveereh! Dobrou noc.

Ostrov jen pro vás

Pokud ale zatoužíte po největším soukromí, je tu třetí varianta, soukromý ostrov se třemi vilami, který pojme až 22 lidí a kde budete mít kompletní personál jen pro sebe. Noc tu stojí okolo 40 tisíc dolarů, v sezoně je to i téměř dvakrát víc. Nezřídka se ale stává, že tu rodina stráví třeba celý měsíc.

Střídat ubytování si můžete podle libosti: přízemní dům v zeleni, velký dům s bazénem přímo na pláži nebo trochu soukromí ve vile se dvěma ložnicemi na moři, kde s přimhouřenýma očima nepoznáte, kde končí okraj bazénu a začíná oceán. Tady se bude všechno točit jen kolem vás. Chcete instruktora jógy na každý den? Budete tu mít celou rodinu i s dětmi a hodilo by se vám hlídání? Nic není problém, a když budete chtít, nemusíte potkat vůbec nikoho.

Ještě než odjedete, tady jsou moje poslední rady před cestou: Nechte se ošlehat slaným větrem, smést se vlnou, dívejte se na prolínání modrých odstínů tak dlouho, až vás z toho budou bolet oči a nechte všechno plynout. Protože tady návod na štěstí nepotřebujete. Dost možná zjistíte, že jste ho už našli.