Dokonale obyčejné. České podnikatelky svým tričkem zaujaly i Šmicera nebo Issovou

Autor: Aneta Šaferová
Datum: 18. 12. 2019
Foto: archiv značky

Jestli marně hledáte tričko, které skvěle sedí, neškrábe a vzít si ho můžete do práce i na golf, česká značka Zagh se o to postará.

Ten nápad vznikl před pěti lety na lanovce ve švýcarských Alpách. Studentka práv Kristiana Ghiuri, která tehdy pracovala v marketingu a obchodu, se se svým partnerem dohadovala, kde sehnat perfektní obyčejné bílé “basic” tričko. Takové, které dokonale sedí, nekroutí se a po vyprání vypadá stejně jako při koupi.

“Kupovala jsem mu tehdy ‘podtrička’ od Ralpha Laurena, jenže tím, že je vysoký, mu byla vždycky krátká. A když jsem je navíc vyprala, tak se srazila,” vysvětluje Ghiuri, která se rozhodla, že to vyřeší. Nakreslila si vlastní střihy − dámské S podle sebe a pánské M podle partnera − a nechala je ušít. Svět oblečení ji uchvátil, a tak začala rovnou studovat textilní fakultu Technické univerzity v Liberci. Aby textilu porozuměla od základu, od výroby. 

“Napadlo mě, že budeme trička předepírat, což je procesně u lepších výrobců takřka běžné, ale nezabrání to kroucení materiálu. Takže jsme zvolili cestu složitější a předepíráme už látku, z které teprve pak šijeme. V tom jsme unikátní, protože v textilní a módní branži se to nedělá, především kvůli časové náročnosti a extrémním nákladům. Nám to ale pomáhá vytvořit přesně ten produkt, který jsme si přáli,” vysvětluje. Její partner si trika oblíbil natolik, že už jiná nenosí. Tráví v nich v podstatě 24 hodin denně: spí v nich, ráno cvičí, do práce je nosí pod košili a večer do baru. A když o nich začal vyprávět přátelům, zatoužili po nich také. Proto Kristianě poskytl statisícovou investici a vznikla značka Zagh.

“Objela jsem řadu veletrhů a hledala tu nejkvalitnější organickou bavlnu. Dnes používáme bavlny z Itálie a Rakouska a šijeme v dílně v pražských Kbelích. Výroba v Česku je velmi drahá, ale je pro nás klíčové, abychom měli nad procesem kontrolu,” vysvětluje návrhářka, která vytvořila v pánské i dámské verzi ucelené řady triček, takže jsou k dostání modely s kulatým výstřihem, véčkem i polo límečkem, a to vždy v bílé, šedé a černé barvě. Úplně obyčejné, bez jakéhokoliv loga nebo nášivky (kromě povinné etikety na zátylku), zato maximálně pohodlné a kvalitní.

V této fázi, zhruba před rokem, se do projektu vložila Darina Muchová. Původním povoláním stavební inženýrka, která 18 let pracovala v oboru, ale dlouho ji to táhlo k módě. Už dříve založila a provozovala web Redress Fashion Afterparty, kde se dá koupit značkové oblečení z druhé ruky. Zároveň v pražském kadeřnickém studiu Stolen organizovala pop-upy českých návrhářů a produkčně spolupracovala s designérkou Monikou Drápalovou. “Tím, že jsem původně z jiné branže, vnáším do módních projektů odlišný pohled. Nestačí jen kreativní duše umělce, ale je třeba i byznysový plán, aby značka dávala smysl,” vysvětluje. Ve značce Zagh má na starosti hlavně marketing a organizaci eventů. Trička z jejich produkce si oblíbil také její manžel Kryštof Mucha (foto v galerii ), výkonný ředitel karlovarského filmového festivalu, a inspiroval i další osobnosti stříbrného plátna. Trička Zagh nosí herec Stanislav Majer, herečky Jitka Schneiderová nebo Martha Issová a sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Satoranský nebo Karel Poborský. “Právě vyšší muži rádi využívají naši službu šití na míru. Kristiana společně se švadlenou klientovi vezmou míry a po ušití často několika prototypů mu vytvoří dokonalé tričko. Podle tohoto střihu už si pak může doobjednávat další, která mu zaručeně sednou,” popisuje Muchová s tím, že sortiment rozšiřovat nehodlají, chtějí se soustředit na jediný produkt, zato v té nejlepší kvalitě.

Cena triček začíná na 1800 korunách, podle autorek vám ale zaručeně vydrží několik let. Pokud patříte mezi nadšené golfisty, můžete si o tričko Zagh zasoutěžit na jamkách golfové tour BMW. Pro nadcházející Designblok připravuje Zagh limitovanou kolekci s fashion kolážemi Alexandera Bela. Ke koupi jsou kromě e-shopu také v pražských buticích Chervo (tady vám i vezmou míry), Blackout a Therapy, s nimiž Zagh chystá také speciální kolekce.