Dokonalý materiál do horkých dní existuje! Je to len

Autor: Lucie Nováková
Datum: 4. 6. 2024
Foto: Unsplash, Nila, Gentleman Store

Popularita lnu každým rokem roste. Není se čemu divit. Už dávno ho nenosí jen Krteček. Len patří mezi nejpříjemnější materiály do horkých dní. Pojďme se podívat na jeho vlastnosti i inspiraci, kam vyrazit pro lněné outfity, které jsou vhodné i do kancelářského prostředí. 


Ve lnu se neupečete

V následujících dnech a týdnech nás nejspíš budou čekat horké dny, kdy budeme hledat záchranu v podobě osvěžujícího espresso tonicu i klimatizovaných prostor. I tak se rozpáleným místům nevyhneme. Aby nám bylo co nejpříjemněji, je dobré volit oblečení z prodyšných materiálů. A tím rozhodně len je. Len je pevnější než bavlna. Dokáže do sebe absorbovat vlhkost a zároveň zůstat na dotek suchý. Len má výborné antiseptické a hypoalergenní vlastnosti. Z ekologického hlediska je len nenáročný na vodu a není potřeba používat pesticidy atd. Nicméně len je čím dál oblíbenější u fast fashion značek a tady se chemikálie používají pro urychlení jeho růstu nebo pak samozřejmě na barvení. 

Len postupně měkne

Máte len zafixovaný jako tuhý a ke kůži hrubý materiál? Tyto předsudky zahoďte. Len je sice pevnější materiál a nemá takovou schopnost se přizpůsobit tvaru postavy, ale jeho ostatní pozitivní vlastnosti tyto nedostatky vykompenzují. Výhodou lnu je, že s každým vypráním měkne. Díky své struktuře se i méně špiní. Len stačí prát na 30 stupňů a na nižší otáčky, aby nedošlo k jeho polámání. Taktéž je vhodnější zcela vynechat sušičku. Len bývá nutné vyžehlit. Snáz to půjde, když len lehce namočíte. V létě jistě oceníte, že len také velmi rychle schne

Len i do kanceláře?!

Nebudeme vám tajit, že přirozenou vlastností lnu je jeho mačkavost. Určitě to tedy nebude vhodný materiál na klíčová byznysová jednání. Na druhé straně si ale nepředstavujte režné pytle na brambory. V karlínské Nile najdete krásné kousky, které budou adekvátní i do officového prostředí. Extra pozornost věnujte nejnovější lněné kolekci, která vznikla přímo pod značkou Nila. Pokud nefandíte tlumeným pískovým odstínům přírodního lnu, ani vy nemusíte mít obavy. Dnes pořídíte lněné oblečení ve všech možných barvách, které si budete přát. Len se postupně dostává i do mužských šatníků. Pánové si tak na léto mohou pořídit třeba stylové sako nebo kalhoty. Ucelenou lněnou nabídku najdete v obchodě Gentleman Store, které je na Karlínském náměstí.

Už jste také propadli lnu?