Dva Britové se touží zapsat do historie. V létě se vydají na cestu kolem světa ve Spitfiru

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 17. 7. 2019
Foto: archiv firmy IWC

Proslulý historický letoun Spitfire, jehož standardní dolet je 750 kilometrů, má letos v létě zvládnout cestu kolem světa. Za cíl si to dali dva odvážní britští piloti.

Steva Brookse lákaly rekordy vždycky. Byl prvním člověkem, který doletěl ze severního na jižní pól v helikoptéře. Matt Jones zase nalétal na Spitfiru už 350 hodin, což z něj dělá jednoho z největších odborníků na ikonický letoun.

Letos v srpnu usednou do kokpitu Spitfiru spolu. Z Goodwoodu na jihu Anglie poletí přes Island do Kanady, pak do USA, přes Aljašku, Rusko, Japonsko a jihovýchodní Asii, až k Indii a zpátky do Evropy; vrátit se mají v prosinci. Urazí více než 43 tisíc kilometrů, proletí 26 zemí. S jediným cílem: zapsat se do dějin letectví. Před nimi totiž nikdo se Spitfirem ještě Zemi neobletěl.

Není divu: na podobný úkon skutečně nebyl stavěný. Během druhé světové války proslul především jako obratná stíhačka, která zdatně proháněla německou Luftwaffe. “Když v něm sedíte, je to zcela úžasný a osvobozující pocit. Moderní letadla mají spoustu systémů, které vám nedovolí dělat, cokoliv si zamanete. Ve Spitfiru máte absolutní svobodu,” líčil Jones.

Nyní však bude muset historický letoun vydržet všechny možné klimatické nástrahy světa, aby zdárně doletěl do cíle. Konkrétní model, s nímž se Brooks s Jonesem vydají na cestu, vznikl v roce 1943 a úspěšně zvládl více než padesát letů. Piloti ho objevili v muzeu, nechali ho důkladně zrestaurovat a zkontrolovat. Některá technická omezení ale pochopitelně zůstávají; letoun stále nezvládne více než 750 kilometrů na jeden zátah, a tak bude cesta lemována alespoň stovkou zastávek. 

V tomto letounu chtějí Brooks a Jones obletět svět

“Naším cílem je zaujmout co nejvíce lidí. Poletíme nízko, ve výšce asi 300 metrů, takže nám lidé budou moci mávat. Při zastávkách se s nimi budeme bavit a necháme je sáhnout na letadlo. Podělíme se s nimi o naši vášeň,” vykládal Jones v auditoriu ženevského výstaviště Palexpo během hodinářského veletrhu SIHH.

Tyto kulisy nebyly náhodné. Partnerem projektu nazvaného Silver Spitfire – The Longest Flight se stala hodinářská firma IWC. “Před dvaceti lety jsme získali licenci na jméno Spitfire. Letos jsme si řekli, že musíme věnovat pilotní hodinky právě Spitfiru. No a když přišli tito dva piloti se skvělým nápadem na cestu kolem světa, tak jsme řekli, že to se nám perfektně hodí,” popisoval kreativní ředitel společnosti Christian Knoop.

V nové kolekci hodinek Spitfire se tak nachází i modely Pilot’s Watch Timezoner Spitfire Edition ‘The Longest Flight’ vyvinuté speciálně pro Brookse s Jonesem, které umožňují jednoduchou změnu časového pásma. Během cesty s veteránem letecké techniky se každá technologická novinka jistě bude hodit, aby Jones s Brooksem dotáhli svou odvážnou misi do konce.