Jak chytře nakupovat ve výprodejích?

Autor: Lucie Nováková
Datum: 8. 1. 2024

Padesáti, šedesáti nebo dokonce více jak sedmdesátiprocentní slevy lákají k impulzivním nákupům. Najednou veškeré oblečení vypadá tak dostupně. Není těžké podlehnout a bezhlavě začít utrácet. Než zběsile naběhnete do nákupního centra, doporučujeme se nadechnout a přečíst si našich 5 tipů, díky kterým se z novoročních výprodejů nestane utrácení, ale výhodná investice do kousků, které budete nosit několik dalších sezón. 

1. Ujasněte si, co potřebujete

Projděte si šatník a sepište si seznam věcí, které opravdu potřebujete a chcete si do šatníku doplnit. Vyhnete se tak nákupu pátých černých džínů. Při tvorbě seznamu přemýšlejte nad tím, kam budete dané věci nosit. Zamyslete se i nad tím, jaké barvy a styly vám sedí. Barevně i vzorově výrazná košile možná vypadá zábavně a stylově, ale do vašeho převážně šedo-modrého šatníku by neseděla. 

2. Nenechte se zlákat trendy

Sezónní výprodeje představují báječnou příležitost pro doplnění šatníku o kvalitní kousky, které by za plnou cenu byly velkým zásahem do rozpočtu. V obchodech nebo při online nákupech se zaměřte na oblečení, které vám bude dělat radost řadu sezón. V zimních slevách můžete ulovit vlněné kabáty, péřové bundy, kožené kozačky i hřejivé kašmírové svetry. Pořizovat si módní výkřiky, i když s obrovskou slevou, vám pravděpodobně způsobí jen vítr v peněžence. 

3. Nekupujete věc jen kvůli slevě

Položte si sobě otázku: „Koupili byste si danou věc i za plnou cenu?“ Pokud ne, s klidným srdcem ji vraťte na štendr. Pokud si nejste danou věcí jistí, neberte si ji hned. Můžete se v oblečení vyfotit a vrátit se k fotce za pár hodin. Také doma můžete promyslet, jak bude daný kousek kombinovatelný se zbytkem šatníku. Stále na daný svetr myslíte, běžte pro něj. Zeptejte se sebe, jak se v oblečení cítíte a jak vám sedí. Vzali byste si ho i ve chvíli, kdy se nebudete cítit úplně nejlíp. Netáhne vás v ramenou? Napasovat se do košile, která má sice pěknou cenovku, ale ve vaší ideální velikosti už není, je přímou cestou k tomu, aby zůstala viset ve skříni. Nechte ji viset rovnou v obchodě. 

4. Prozkoumejte kvalitu zpracování a materiálů

Než si to s výhodným úlovkem nakráčíte k pokladně, podrobte jej podrobné zkoušce. Oblečení si osahejte. Je materiál příjemný? Bude kousat? Nechytají se na něj už v obchodě nečistoty? Pak vyhledejte cedulku a pročtěte si složení. Nespokojte se jen s etiketou, která hlásá „wool blended“ apod. Speciálně ve fast fashion řetězcích se pod toto označení schovají svetry, ve kterých je pouhých pár procent vlny a zbytek tvoří umělé příměsi. U složení preferujte přírodní materiály – vlna, kašmír, bavlna, len atd. Čím vyšší procento, tím pro vás lépe. 100% vlněný svetr vás v zimě zahřeje, nebude kousat a při správné péči vydrží mnoho a mnoho sezón. Také mrkněte na instrukce k údržbě a rovnou si řekněte, jestli se budete o dané oblečení chtít starat – ručně prát, nedávat do sušičky či pravidelně odnášet do čistírny. V neposlední řadě prozkoumejte kvalitu zpracování – sedí na sebe vzory ve švech? Nekoukají z trička nitky? Nebojte se oblečení i roztáhnout, ať se vám nerozpáře při prvním oblékání. A i sebe levnější kousek vyzkoušejte. Nekvalitně ušitá polyesterová halenka je pro vás zbytečně drahá, byť stojí co polední menu v oblíbeném bistru. 

5. Budete oblečení opravdu nosit?

Dáme si trochu matematiky. Znáte princip cost per wear? Je to „rovnice“, která ukazuje, kolik stojí jedno nošení. Dejme si jednoduchý příklad. Koupíte si ve slevě kabát za 1 000 Kč. Nicméně záhy zjistíte, že vám nesedí ani stylově, ani střihem, ani barevně, navíc neobsahuje žádnou vlnu, takže je vám v něm zima, takže si jej vezmete jednou. Cena za jedno nošení je astronomických 1 000 Kč. Naopak vlněný kabát, který je zlevněný z 10 000 Kč na 7 000 Kč vypadá na první dobrou stále draze, ale když částku rozprostřete do následujících 5 let, tak cena za jedno nošení bude úplně jinde. Každou zimu si jej vezmete na sebe kupř. 40× (to je 10× za měsíc po dobu 4 nejchladnějších měsíců) krát 5 let, to máme 200 nošení, a tedy krásných 35 Kč na jedno nošení. Takové nákupy se skutečně vyplatí. 

Přeje vám, ať letos ve slevách ulovíte přesně takový kousek, který vám bude dělat společnost i následující roky.