Jaké stylové tipy vám doporučí talentovaná česká šperkařka Janja Prokić?

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 21. 8. 2019
Foto: Hana Knížová

Módním doplňkem, který nejlépe vystihuje můj styl, jsou velké prsteny s kameny. Ty darované i ty, co si sama vyrobím.

Přijde-li řeč na péči o pleť, neobejdu se bez přírodní kosmetiky. Mé problematické pleti momentálně nejvíce vyhovuje značka Tata Harper, pro niž si chodím do Ingredients.

Ingredients, Jáchymova 2, Praha 1, www.ingredients-store.cz

Lahůdka, které nikdy nedokážu odolat, je čokoláda a čokoládový fondán v Ristorantino da Matteo na Letné.

Ristorantino da Matteo, Jirečkova 11, Praha 7, www.damatteo.cz

 

Místo, kde se nejraději potkávám se svými přáteli, je u mě doma, kde pro ně vařím. Ráda dělám arabská, výrazně ochucená jídla a jehněčí. Pro něj si nejraději chodím do halal obchodů do Bořivojovy a do Myslíkovy ulice, kde mají i skvělé pikantní jehněčí klobásky merguez, nebo do Real Meat Society (foto).

jarvis_59e5c2f4498e2987e1bd0bc6.jpeg

Halal Meat, Bořivojova 76, Praha 3; Farah Food, Myslíkova 5, Praha 1; Real Meat Society, Klimentská 36, Praha 1

Obchod, kde utratím vždy více peněz, než bych měla, je jakékoliv místo, kde prodávají oblečení. S tím mám opravdu problém. Ráda nakupuji u Moniky Drápalové, Pavla Ivančice, Zuzany Kubíčkové nebo Terezy Rosalie Kladošové. Podpora českých návrhářů je pro mě důležitá. Na to, jak je naše země malá, tu vzniká spousta zajímavých věcí. To platí pro oblečení, šperk i design obecně. Je škoda, že lidé, kteří mají peníze, si to uvědomují jen zřídka a místo po modelech českých návrhářů sahají raději po známých luxusních značkách.

Kniha, jež mě v poslední době zaujala, je Velice lehká smrt (foto)od francouzské spisovatelky Simone de Beauvoirové. Syrově a bez výčitek v ní popisuje, jak jí umírá matka. Není to úplně příjemné čtení, ale hrozně silné. Ulovila jsem si ji v antikvariátu na Národní třídě, kde mají mimo jiné i skvělý výběr nových knih.

jarvis_59e5c2f4498e2987e1bd0bbe.jpeg

Velice lehká smrt, Simone de Beauvoirová, vydal Československý spisovatel, 1967

Novou energii nejlépe načerpám při procházce lesem. Nemusím si povídat s lidmi ani řešit, jak vypadám. Každý víkend se proto snažím vyjet z Prahy, nejčastěji do Lužických hor nebo do Beskyd. Tam mě nadchl penzion Mezi plůtky (foto) manželů Hradilových.

jarvis_59e5c2f4498e2987e1bd0bc2.jpeg

Mezi plůtky, Čeladná 266, Čeladná, www.meziplutky.cz

Mým nejoblíbenějším materiálem je hlína. Původně jsem studovala sochu a i šperky potřebuji tvarovat rukama. Nejdříve tak vznikají modely, které pak odlévám metodou ztraceného vosku, což je původně sochařská technika.

Hudba, která mě nejvíce oslovuje, je electro, takže rozhodně nebudu chybět na festivalu Lunchmeat, kde budou báječní dýdžejové. Do toho však poslouchám i klasiku. Zbožňuji třeba Bohuslava Martinů.

Lunchmeat, 19.−21. 10. 2017, lunchmeatfestival.cz

Showroom Janja Prokić, Uhelný trh 9, www.janjaprokic.com