Karlínská galerie hlásí plno! Přispěli i umělci ze zahraničí

Autor: Filip Linhart
Datum: 20. 11. 2020
Foto: Ondřej Klíma

V časech, kdy si na žádnou výstavu nezajdete a cestování je téměř nemyslitelné, přivítala jedna pražská galerie dva umělce z Rakouska. Na plotě v karlínském areálu River City Prague tak najdete už přes dvacet exponátů. No a když vezmeme v úvahu prezidentova slova, tak se skutečně nejlepší umění dělá, když i zdi mají hlad. A Hladové zdi doslova lační po streetartu!

„Od začátku jsem měl přání dostat do naší venkovní galerie i někoho z ciziny. Před více než rokem mi padl do oka Jakob der Bruder z Rakouska. Velmi se mi líbil jeho styl, který představuje mix různých přístupů,“ říká spokojeně Ondřej Klíma, kurátor výstavy v Karlíně. „Pozvání přijal také jeho krajan Manuel Skirl, který je díky svému specifickému stylu o chlup známější.“ Ačkoli světová pandemická situace příjezdu těchto dvou umělců příliš nenahrávala, oba se hecli, zabalili barvy a svůj skill na místě předvedli.

Jakob der Bruder. Streetartista. Rakouský mladík se ve svých dílech snaží kombinovat klasické graffiti prvky s detaily z jiných klasických uměleckých forem, a hlavně s prostředím, kde je obraz vytvořen. „Na moje obrazy lze pohlížet z několika úrovní. Na jedné straně jsou jednoduché, takže hned vidíte, co představují. Na straně druhé jde o jakési hledání skrytých objektů se spoustou detailů,“ přibližuje Jakob der Bruder. „Je to taková vtipná směsice částečně klasického graffiti, příběhů postav, symbolů a odkazů na životní prostředí.“

Každý divák vidí obraz svým vlastním způsobem. Jakob der Bruder říká, že má mnohem radši reakce lidí, kteří nemají s graffiti nic společného a kteří k jeho dílům přistupují s otevřenou myslí. Podívejte se na jeho další tvorbu na Instagramu @jakobderbruder.

„Doufám, že jdu správnou cestou. Teď jsem ještě mladý a nemám tolik povinností, které musím plnit, takže se snažím využít svůj čas naplno. Sám jsem zvědavý, co pro mě budoucnost chystá,“ říká optimisticky umělec.

Manuel Skirl. Streetartista. S graffiti začínal kolem roku 2006 a postupem let se jeho styl přeměňoval do abstraktnějších a černobílých věcí. Celý proces malby se nicméně i nadále vyvíjí, a jak sám autor doufá, stále bude. Jeho osobitý rukopis mu zajišťuje pozvánky na různé festivaly po celém světě. 

„Mým cílem je se uměním živit. Je to jediná věc, kterou opravdu rád dělám, a jediná věc, která mě spojuje se skutečným světem. Je to vše, co mám, a nemůžu vyjádřit slovy, jak jsem vděčný za to, že jsem v této pozici,“ svěřil se Skirl. Jeho práci můžete najít na Instagramu @sskirl.

Ondřej Klíma, kurátor výstavy v areálu River City Prague, dokonce pro oba Rakušany uspořádal takový malý „streetartový festival“. Kromě toho, že tvořili ve venkovní galerii v Karlíně, malovali i na Jižním Městě a také si vzali do parády #artwisethewall v pražských Holešovicích. To všechno stihli během dvou dnů!

Buďte v obraze a sledujte novinky o výstavě a umělcích na www.rikakdo.cz v kategorii Art, na našem Facebooku nebo na Instagramu Hladové zdi. Všechna díla půjdou do dražby. Získané prostředky využije spolek Hladové zdi na další projekty ve veřejném prostoru.