Kdo tu hraje Prim. Navštívili jsme manufakturu tradiční značky českých hodinek
Možná je nosil váš dědeček, Diplomat, Pavouk, Spartak, Orlík, ikonické modely, které potěší každého patriota a lákají i k investici. Vyrazili jsme do manufaktury v Novém Městě nad Metují, kde jedinečné české mechanické hodinky vznikají.
Tenhle komponent pouhým okem klidně přehlédnete. Vypadá jako smítko, má průměr pouhých 0,08 milimetru a těžko si dokážete představit, k čemu slouží. Tedy pokud nejste mistr hodinář. V manufaktuře Elton hodinářská z osmdesáti procent ručně sestavují hodinky Prim od roku 1949. Před šesti lety firmu koupil holding Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada a minulý rok poprvé po dlouhých letech ohlásila, že se dostala do černých čísel. V útrobách manufaktury šest desítek pracovníků tu soustruží a leští pouzdra, sestavuje strojky, vyráží ciferníky nebo ručně barví ručky. Většina pouzder se vyrábí ze speciální nerezové oceli, na oblibě ale stoupá bronz, který díky patině stárne s vámi, nebo titan a drahé kovy. Vyhledávanou klasikou zůstává mechanický strojek Prim s manuálním nátahem. Někdo volí nátah automatický.
Ikonické modely hodinek
Mezi dlouhodobě nejoblíbenější modely, které navazují na své legendární předchůdce, patří bezesporu nadčasové modely Diplomat, Brusel, Pavouk nebo vyprodaná limitovaná edice Republika. Minimalismus se tu doplňuje se sofistikovanými detaily, které vám učarují. A pak tu jsou Orlíky, ikonické hodinky navazující na model ze 60. let, který byl vyroben speciálně pro Československou armádu. Jsou rozpoznatelné na první pohled, výrazné pouzdro nenechá nikoho na pochybách, že přesně víte, co máte na zápěstí.