Když obsluhuje robot. David Černý navrhl sci-fi kavárnu ve tvaru kyberpsa

Autor: Monika Brablecová, Ondřej Novotný
Datum: 30. 10. 2019
Foto: Libor Fojtík, archiv Cyberdog

Jen co dostane pokyn přes aplikaci, začne se činit. Vybere lahve z lednice, pak připraví skleničky. Rozlije drinky a donese je k zákazníkům. Someliér pracuje elegantně, rychle, s lehkostí. Skoro jako člověk. Jenže člověk to není.

Sedíme u stolku ve vinárně Cyberdog, právě nás obsloužil robot. Tedy byla to zářivě oranžová robotická ruka, která nám bezchybně připravila objednané pití. Tahle dvoupatrová vinárna totiž připomíná spíš vesmírnou loď z budoucnosti: podávají se mandle sypané hvězdným prachem, povídá si s vámi umělá inteligence Alexa a objednávky vyřizujete přes aplikaci.

Vinárna Cyberdog

Zvenku se budova kavárny podobá robotickému psovi a dokonale tak doplňuje futuristický ráz náměstí u stanice metra Nové Butovice. Hned vedle vinárny se tyčí dvanáctimetrová plastika Trifot od Davida Černého, jakýsi tvor s obříma očima, které zaznamenávají každý pohyb kolemjdoucích a jako Velký bratr na ně varovně shlíží.

Černý je spolu s Tomášem Císařem autorem konceptu vinárny. Úspěšného českého umělce oslovila developerská společnost Trigema, která za revitalizací náměstí stojí. “Stavěli jsme v Butovicích byty a měli jsme povolenou i rekonstrukci náměstí, za vlastní peníze pro veřejný zájem,” popisuje Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy. Celkové náklady na umělecké oživení místa se přitom vyšplhaly k 21 milionům korun.

Vinárna Cyberdog

Nejprve vznikla socha, pak stejnojmenná restaurace a galerie Czech Photo Centre a v listopadu 2018 přibyla i vinárna. Až doteď běžela ve zkušebním provozu, od července se už má začít naostro. “Návštěva u nás je založena na intuitivním procesu, nechceme nikomu nic vysvětlovat. Uprostřed každého podsvíceného stolečku je QR kód, který si naskenujete do svého telefonu, po stažení aplikace se přihlásíte ke stolu a vybíráte z nabídky menu, případně máte možnost zapůjčit si na místě tablet,” popisuje proces návštěvy Soural.

Jakmile si objednáte, přichází na řadu robotická ruka značky KUKA, obdobný model mimochodem používají i k výrobě aut v Mladé Boleslavi. David Černý ji ale ještě polidštil ochlupením, plastikou prstu a očima. “Původně měla vypadat jako Marilyn Monroe za barem, ale pak se nám to prostě nějak vymklo,” říká lehkovážným tónem umělec. Jediný kontakt s lidskou obsluhou mají hosté při placení, i to se má ovšem od července změnit.

Ve vinárně obsluhuje za barem robotická ruka KUKA. Obdobný model se mimochodem používá při výrobě aut v Mladé Boleslavi.

Kromě vinárny je Cyberdog informačním centrem o moderních technologiích a nově také letním kinem − na horní patro se promítají různé sci-fi snímky a vědecké dokumenty. A proč právě tvar inspirovaný psem? “Po Praze chodí lidi a všude mají na vodítkách psy, s kočkou nikoho nepotkáte. Všude jsou prostě psi, kteří dokážou být až otravní způsobem, jakým znečišťují veřejný prostor,” vysvětluje Černý.

Vinárna Cyberdog

Takovou cestu do budoucnosti jen tak někde nezažijete. Proto se už prý autorům ozvalo několik zájemců ze zahraničí, kteří by u sebe chtěli mít vlastní podnik Cyberdog. Jak k tomu ale podotýká Soural, nejdřív chtějí vychytat všechny maličkosti v tom pražském, až poté budou přemýšlet, jestli se jim realizace za hranicemi vyplatí.