Láska až za hrob

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 22. 3. 2019
Foto: archiv Zuzany Knapkové

Slibuji ti věrnost v časech dobrých i zlých, ve zdraví i nemoci, v hojnosti i nedostatku. Chci tě milovat a ctít po celý svůj život. Dokud nás smrt nerozdělí.

To jsou věty, které zaznívají u oltářů celkem běžně. Snoubenci si slibují spokojené časy během společného soužití; ale co bude po smrti? Ta je odbyta jen jednou větou. Až nás smrt rozdělí, bude konec. Přitom to tak být vůbec nemusí. Zuzana Knapková přišla s nápadem, jak společný pobyt na Zemi prodloužit i poté, co náš čas mezi živými vyprší.

To bylo tak: Knapková v rámci diplomové práce na Vysoké škole uměleckoprůmyslové toužila udělat sadu nádob pro dva lidi, která by je doprovázela po celý život. Jenže na život dnes myslí kdekdo. Děláme vše pro to, abychom si užívali každý den, a snažíme se najít někoho, s kým nám je dobře. Proč ale nevěnovat stejnou péči i době posmrtné?

A tak svůj záměr nakonec přehodnotila. U nádob tedy zůstala, ovšem nezvolila ty, které budou provázet po celý život. Naopak vybrala ty, jež se mají stát párovým (či rodinným) průvodcem po smrti. “Chtěla jsem zemřelým partnerům nebo členům rodiny umožnit symbolické, a v některých případech také fyzické, propojení i po zpopelnění,” vysvětluje, proč se nakonec pustila do navrhování partnerských uren. Její motivace byla i tak trochu osobní: “Bála jsem se, že to, co ze mě jednou zbude, se ocitne v úřední urně z plastu.”

S tématem absolvovala UMPRUM a rovnou realizovala pět typů partnerských a společných uren v líbivých barvách, které se navzájem mohou propojovat úplně jednoduše − pomocí magnetů. A v roce 2015 se svými minimalistickými produkty vyhrála designérskou soutěž pořádanou Správou pražských hřbitovů ve spolupráci s portálem Czechdesign. Ceny začínají na třech tisících korun. S velkým zájmem se ale zatím nepotkala. “Lidé více řeší a následně utrácí peníze za věci pomíjivé,” mrzí ji.

Partnerské a společné urny v líbivých barvách, které se navzájem mohou propojovat úplně jednoduše – pomocí magnetů.

Foto: archiv Zuzany Knapkové

Přitom jaká investice se vyplatí více než ta, která bude pár provázet na věčnosti? Ta, která přiměje novomanžele říkat: Chci tě milovat a ctít po celý svůj život. A být s tebou i poté, co nás smrt rozdělí.

Foto: archiv Zuzany Knapkové