Lékařka, která boxuje do diktátorů a surfuje. Jak odpočívá Kateřina Vacková, zakladatelka organizace Loono?

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 19. 3. 2019
Foto: Martin Faltejsek, archiv Kateřiny Vackové

Lékařka a zakladatelka organizace Loono o nejlepších dárcích či vyčištěných iPhonech.

Naposledy mě nadchla výstava ​Welcome to Hard Times v DOXu od Viktora Freša. Můžete se tam vybít na boxovacích pytlích, na nichž jsou jména diktátorů z různých koutů světa. A je u toho i mapa, kde se píše, co udělali a jak to ovlivnilo politickou a ekonomickou situaci. Je to taková příležitost propojit ozdravení těla se zdravou frustrací ducha – lidé jsou jinak dost neteční vůči tomu, co se kolem nich děje.

Poupětova 1, Praha 7, www.dox.cz

Nejzajímavější místo, které jsem nedávno objevila​, jsou Gokyo Lakes v Nepálu. Nádherná jezera mezi horami, k nimž vede trek z jednoho většího města. A jet do Nepálu je můj dlouhodobý sen, takže mám teď o důvod víc si ho splnit.

Moje oblíbená aplikace ​je Headspace. Jsou tam různá cvičení na meditaci i na uvolnění bolesti.
www.headspace.com

Víkend si neumím představit bez ​sauny. Vypotím tam všechny věci, které mě tíží. Dáte si ledovou sprchu, pak si lehnete a zavřete oči. Skvělý pocit. Hrozně ráda chodím i na brunch, na vajíčka nebo lívance. Moje oblíbené místo je bistro Mezi Srnky.
Sázavská 19, Praha, www.mezisrnky.cz

Sportovat se vydávám ​v létě na surf, v zimě na snowboard. V mládí jsem dělala závodně lehkou atletiku a sportovní aerobik, dokud jsem se v 19 letech nezranila. Kvůli tomu jsem šla na medicínu a nepokračovala ve sportovní profi kariéře. Taky tancuji, street dance, RnB a teď i salsu.¨

Foto: archiv Kateřiny Vackové

Z designových kousků mi naposledy udělal radost ​prstýnek od značky Shit Happens. Je to keramika se zlatým potiskem a moc se mi líbí, asi si koupím další. Taky mě nadchla nová kolekce Zdeňky Imreczeové, jejíž šaty často nosím na různé akce – je boží.

Foto: archiv Kateřiny Vackové

www.shit-happens.cz
www.imreczeova.com

Nedávno jsem navštívila dvě nezapomenutelná místa. ​Byla jsem surfovat na Kanárech na Fuerteventuře, kde byli strašně milí lidé, a zažila jsem tam jev nazývaný calima. Nastává jen občas, když fouká vítr z Afriky a přináší písek ze Sahary. Celý ostrov se pak ponoří do jakési mlhy, která může trvat i několik dní, lidi mají takovou zvláštní, opařenou náladu. A v létě jsem byla v Aspenu v Coloradu, kde jsou nádherné hory. Moc se mi líbil i Aspen Institute, jehož jsem v Česku součástí.

Článek, který mě v poslední době inspiroval, ​se jmenuje Six Years With a Distraction-Free iPhone. Napsal ho člověk, který si odinstaloval všechny aplikace z iPhonu, a ten telefon se najednou stal hrozně nudným. Nejprve je to divné, ale pak si na to zvykne: na e-mail se dívá jen v pondělí odpoledne a ve čtvrtek ráno a zbývá mu spoustu času na rodinu. Na mě toho bylo poslední rok hrozně moc, tak jsem zkusila něco podobného, abych se necítila tak pod tlakem, že lidé čekají na moji odpověď.
Jake Knapp: Six Years With a Distraction-Free iPhone na www.medium.com

Nejlepší dárek, který jsem nedávno dostala, ​je kufr. Cestuju hodně, v pár zemích už jsem bydlela, tak jsem chtěla fakt hezký.

A nejlepší dárek, který jsem dala, ​byly vstupenky na mistrovství světa v hokeji pro tátu. Myslím, že ho to hodně překvapilo a potěšilo. Hrál hokej celý život, byl kapitán v Ústí, pak trenér. Takže v květnu pojedeme všichni do Bratislavy.

Zrovna čtu ​knížku Outliers od Malcolma Gladwella o známých podnikatelích. Autor popisuje, že všichni jsou něčím zvláštní, ale že to tak je v pořádku.

Z technologických novinek mě lákají ​hlavně smart hodinky. A jelikož mám vše od Applu, tak Apple Watch. Zajímalo by mě měření parametrů vlastního těla − tepové frekvence, délky spánku, zkrátka čehokoliv, co souvisí se zdravím člověka.