Miloš Čermák: Dobrý signál

Autor: Miloš Čermák
Datum: 3. 10. 2019
Foto: Patrik Singer

Haló? Bárta, prosím. Kdo volá?

Jé, čau Hynku, to jsi ty? Ne, vůbec nerušíš. Jsem v tramvaji. Jedu trojkou. Nasednul jsem tady dole na Karlínským náměstí a jedu nahoru do Kobylis.

Jo, stavím se u Fandy. Asi zajdeme na jedno. Počítám, že tam budeme kolem pátý. Já vím, že to máš daleko. Ale třeba ti to někdy vyjde.

Signál je docela dobrej, viď? Kdepak, tyhle věci jdou strašně dopředu. A to je tu prej v tramvaji i wifina, člověče. Mohli bysme si pokecat po Skypu. Ale kdo by chtěl koukat na ty naše ksichty, že jo.

Haha, to jsi mě pobavil. Co jestli sleduju? A co konkrétně na Krétě? Myslíš ten řeckej ostrov? Jo aha, ty se ptáš na Grétu. Já jsem snad už hluchej. No on tady teď byl trochu hluk. Vystupovaly děti. Parchanti dělali docela bordel. Asi nějaký skauti nebo co.

Hele, mě ta Gréta nechává docela klidným.

Jako to víš, no. Mladý. Moc se jim nechce makat, tak vymejšlej kraviny. Já bych taky radši v pátek demonstroval, než chodil do školy. Ale to jsme nemohli, to ti nemusím povídat, viď.

To by se asi Leitnerka poto, viď. Cože? Čemu nerozumíš? Říkám poto, jako posrala. Protože jsem v tramvaji, to jsem ti přece říkal. Nemůžu tu mluvit sprostě. 

Leitnerka? No Leitnerová, naše třídní.

Aha, počkej, tys vlastně chodil do béčka. Vy jste měli Křížovou, že jo? No jo, ta už je mrtvá, to vím. Ale ta by se taky posrala, to se neboj.

Ale jak říkám, je jiná doba. Mě to nesere. Jako chci říct, že jsem s Grétou v pohodě. Skoro si říkám, že je škoda, že není z Česka. Že by nás to jako zviditelnilo ve světě, jestli mi rozumíš.

To neříkej, tyhle věci. Každá reklama je dobrá. A mladý lidi tu holku zbožňujou. Ty seš z tý generace, která si myslela, že nás proslaví Jágr. Leda houby. Dneska už sotva bruslí.

Chce to něco novýho a tohle byla šance!

Gréta je dobrá. A všichni by se zajímali, co je to za zemi, odkud pochází. Švédsko to ani nepotřebuje. Mají Ikeu a Volvo. A vlastní stíhačky! My nemáme nic.

Úplně vidím ty titulky. „Středoškolačka z Brna vystoupila před státníky v OSN.“ Ty vole, to by byla soda, ne?

Co, proč z Brna? Lepší z Brna než z Prahy. Že by to jako líp zafungovalo. Že není z hlavního města a tak. Prahu navíc každej zná. Pro Brno by to bylo taky dobrý.

Táta dramaturg divadla na Provázku. Trochu alkoholik, ale jinak férovej chlap. Dokonce se o něm říkalo, že je nemanželským synem Bolka Polívky. Ale to se na jižní Moravě říká o polovině chlapů v jeho věku.

No a máma moderátorka Český televize. Známá díky pořadu Dobré ráno z Brna. Krasavice, trochu do větru, ale to je na jižní Moravě polovina ženskejch jejího věku. Vyrábí batikovaný věci a každou sobotu je prodává na trhu na Zelňáku.

Cože? Že kecám hovadiny? Tak jsem se nechal trochu unýst. Jen si prostě myslím, že by to bylo fajn.

Když to v tom Bilderbergu světový elity domlouvaly, měly to přidělit Česku. Už jsme dlouho nic podobnýho neměli. Od Havla ani ťuk. On to Schwarzenberg asi prochrápal, když o tom ve Švajcu jednali.

Haha, dělám si z tebe prdel. Ne, nic jsem nepil. Jen tak kecám, no. Co taky dělat v tramvaji. Gréta mě neštve, fakt. Ale lidem z toho hrabe, ti povídám. Jsem kecal v hospodě s Jardou Plívou…

Jo, s tímhle. A říkám mu, že jako všechno oukej, ale že mi přišla v tý televizi taková nějaká přetažená. Že jí cukalo voko a nevypadala úplně dobře. Myslím jako psychicky.

No ty vole, ten na mě úplně vystartoval. Že mám malý péro a že se vozím po malý holce a že planeta patří mladejm a tak. Vůbec jsem ho nemohl zastavit. Říkám mu: „Klid, vole, dej si pivo a bude to dobrý.“

Lidi jsou hrozně našlápnutý. Říkají: vyber si, kde stojíš! Buď tam, anebo tam. Nevím, povídám jim, já byl vždycky spíš uprostřed. Vždyť mě znáš, že jo. 

Co ještě říkal Plíva? Nic. Chvíli ještě vyšiloval a pak se sebral a odešel. Bez zaplacení, blbec. Ale já na to kašlu, radši jsem ty tři piva zatáhnul. Nebudu se s ním hádat. Stejně by jen ječel, že mám malý přirození a do Gréty si projektuju svoje mindráky.

Ale jinak dobrý. A super fóry. Teď jsem zrovna jeden četl na Facebooku. U Brabce, to je ten ajťák, s kterým jsem dělal v minulý práci. To ti povím.

Hele, je to tak, že do baru přijde Gréta a Karel Gott. A barman jim povídá…

Hynku? Hele, já už jsem v Kobylisích. Budu muset vylézt ven a musím se pravou rukou chytit za to držadlo u dveří. To víš, blbne mi koleno. Jo, od tý doby, jak jsem si zlámal hnáty na horách. 

Jasně, že ti brnknu. Až budu venku z tramvaje. Ten fór ti povím, to se posereš smíchy. Ne, nejsem sprostej. A tramvaj už je taky skoro prázdná. Tak zatím čau.