Mini průvodce Kodaní | jak si město užít, kam pro dobré pečivo a na snídani?

Autor: Lucie Nováková
Datum: 10. 10. 2023

Kodaň – město kol, dlouhých procházek, designových výloh a toho nejkřupavějšího pečiva. Hlavní město Dánska, do kterého doletíte za hodinu a čtvrt a za další čtvrt hodinu už můžete stát v centru sídla královské dánské rodiny. Ideální město třeba pro prodloužený víkend. Vydejte se s námi prozkoumávat krásy a chutě Kodaně.

Jistota nejistého počasí

Kodaň se rozkládá na několika ostrovech, je protkaná řekami i mořem. Proto pocitová teplota v Kodani bývá nižší. Předpověď počasí je zde liknavá, proto neškodí i v teplejších měsících mít s sebou deštník a stylovou pláštěnku. Jen tak si užijete Kodaň jako místní, kteří jezdí na kolech za každého počasí. Pokud by se vám přeci jen na kolo nechtělo, Kodaň pohodlně projdete pěšky nebo se k cílovému místu můžete přiblížit jednou ze 3 linek metra. 


Kodaň není pro chudé

Cenovky v dánských obchodech nebo v restauracích vám budou nápadně připomínat ty české. Budou jen lehce nižší. Akorát že v Dánsku budete muset danou cenovku vynásobit kurzem cca 3,2–3,4. Cappuccino vás vyjde na 45 DKK (150 Kč), 1 jízda metrem na 30 DKK (100 Kč), vafle k snídani v kavárně na 140 DKK (470 Kč). Ani ceny ubytovaní nepatří v Kodani mezi nejnižší. Aby byla Kodaň turistům přístupnější, je ve městě mnoho hostelů. Hostely jsou levnější než hotely. Ušetřené si pak o to víc můžete užít v místních podnicích. 


Zažít Kodaň

Průvodců, co vidět a navštívit v Kodani, najdete spousty. My vám nabízíme jinou perspektivu. Užijte si Kodaň jako místní. Běžte nebo jeďte na kole pro nejvoňavější kardemummabullar do místní pekárny, potěšte oči při prohlížení designových výloh, při hezkém počasí si udělejte piknik v královských zahradách v Rosenborg, před deštěm se schovejte do Glyptoteket, mořský vzduch nasajte v Amager Strandparku.


Naše tipy, kam pro:

Nejlepší pečivo

Nejvíc nám chutnalo v Andersen Bakery. Cokoliv jsme zkusili, bylo neuvěřitelně skvělé. Když sem půjdete, nevynechejte plněné mandlové croissanty, kardemummabullar (kardamomové motance) nebo tradiční dánské křupavé pečivo tebirkes. Za rohem od pekárny je i skvělá kavárna Roast Coffee. Vyhlášené je Juno The Bakery. Vyražte sem na otevíračku a ideálně ve všední den. I tak je možné, že si postojíte ve frontě. Moc fajn jsou pobočky pekáren Hart Bageri

Nejhezčí interiérový design

Neočekávejte unylé bezbarvé interiéry. Do obchodů HAY, Ferm Living, Illums Bolighus se budete chtít přestěhovat nebo je alespoň vykoupit. Klidně choďte po městě a jen se dívejte, třeba objevíte nějaký skrytý poklad jako my ručně vyráběnou keramiku v přístavní části Nyhavn. Nekýčovitou vzpomínku na Kodaň pořídíte v obchodě a dílně v jednom – Studio Arhoj.

Fajnová snídaně

Stylových míst, kam v Kodani na snídani, by vydalo na seznam hodný měsíčního nákupu. My jsme zkusili snídaňovo-brunchovou nabídku v Apothek57, kde jsme ochutnali slané i sladké vafle. Před odchodem si zaskočte kouknout na nabídku propojeného designového obchodu Frama. Nadohled od tohoto bistra máte vyhlášené snídaňové místo Atelier September. Jestli chcete posnídat v klidu, zkuste štěstí ve všední den. Jejich nabídka vám bude nápadně připomínat oblíbené pražské bistro Bjukitchen. Vyhlášené nejen omelety mají ve Studiu X-kitchen. Kromě standardní nabídky dělají i denní speciály, tak se mrkněte na jejich Instagram, než si objednáte. My zkusili omeletu s pálivým olejem, opečenou padronkou a domácí focacciou.