Mladí a nadějní: Čeští designéři, na jejichž nábytek se brzy budou stát fronty

Autor: Kateřina Hanáčková
Datum: 10. 4. 2019

Ještě jim nebylo ani třicet let a svět designu berou ztečí. Představujeme domácí talenty, po jejichž objevení dáte sbohem věcem z konfekce. Mladí designéři nedávno absolvovali studium a nyní se s chutí vrhají do práce.

Skoro nic to neváží, je to černé, hranaté a tak chytré, že by to za vás pravděpodobně zvládlo i spočítat daně. Co je to? Osmadvacetiletý designér Petr Hák navrhl inteligentní krychli, díky níž může člověk ovládat počítač fyzickými gesty. Představte si takovou počítačovou myš na steroidech − trojrozměrný nástroj, s nímž se dá intuitivně kouzlit ve virtuálním prostoru. “Zatím vyvíjíme prototyp, nic podobného dosud na světě neexistuje. Kostička by měla zjednodušit práci nejen vývojářům softwaru nebo architektům, ale taky třeba babičkám a dědům, kterým teď přijde složité si na počítači přečíst e-mail od vnuka,” říká tvůrce, který před třemi lety absolvoval na pražské UMPRUM v ateliéru designu interiérů a nábytku.

Mladí a nadějní

Ve stejném inkubátoru se vylíhly i další talenty, jejichž nábytkové kreace budou brzy plnit stránky magazínů o bydlení a způsobovat fronty na veletrzích. Třeba čerstvá absolventka školy Zuzana Bošková, která se kromě designérské činnosti věnuje filmové výpravě, nebo sedmadvacetiletý Roman Kvita. Ten se spřáhl s kamarádem a malířem Dominikem Běhalem a spolu vytvořili kolekci NARKI, která je křížencem moderního nábytku a historických kousků ze zámeckých interiérů.

“Dominik přišel s nápadem, že by rád nakoupil staré věci, které lidé vyhazují, a pomaloval je užitím technik starých mistrů. Moc jsem tomu nevěnoval pozornost, až pak mě napadlo, že bych ten nábytek vlastně mohl vyrábět já,” říká Kvita.

Každý kus je umělecký originál, jenž má ambici stát se budoucí starožitností.

Kolekce tří předmětů vyjde na 280 tisíc korun. “Už se nám ozvali lidé z Paříže a Bejrútu, že by měli zájem. U nás zatím není zvykem investovat tolik do vybavení bytu. Ale to, co tvoříme, jsou unikátní řemeslné kusy s konceptem a uměleckou hodnotou, jež se mohou stát sběratelským artefaktem.”

Univerzální úložný systém – Petr Hák

Petr Hák navrhuje nábytek, osvětlení, ale i kapesní nože inspirované tvarem pazourku. Největší úspěch má jeho praktický a univerzální úložný systém, který z dálky vypadá jako běžný regál do dílny.

Zábavná úložná skříňka pro nevidomé děti – Zuzana Bošková

Zuzana Bošková, čerstvá absolventka UMPRUM, bere navrhování bytových doplňků jako způsob, jak si pořád hrát. Například pro obchodní dům Ikea vymyslela zábavnou úložnou skříňku pro nevidomé děti.

Lampa, jež vypadá jako prázdný obdélníkový rám – Kateřina Kučerová

Kateřina Kučerová vymyslela tvar lampy, jež vypadá jako prázdný obdélníkový rám. Do miniaturních prostor navrhla šikovnou modulární koupelnu a praktickou dřevěnou stěnu, z níž se vyklápí stůl a lavička.

Stolička inspirovaná tvarem kuchyňské šlehací metličky – Asawari Bhagwatová

Asawari Bhagwatová ještě v Bengalúru navrhla křeslo, jež má podobu spirály vytvořené ze starých časopisů. K pražským výtvorům patří třeba barová stolička inspirovaná tvarem kuchyňské šlehací metličky.

Kolekce nábytku (současný design a historická malba) – Roman Kvita a Dominik Běhal

Dva kamarády, designéra a malíře, spojuje záliba ve hře na bicí a láska k řemeslu. Do společně vytvořené kolekce nábytku promítli dva rozdílné zájmy: současný design a historickou malbu.

Kovové křeslo – David Šesták

Křeslo 23letého studenta Davida Šestáka vypadá jako kotouč cirkulárky svinutý do kuželu, ve skutečnosti jde prý o nejpohodlnější kovové sezení, které kdy vedoucí jeho ateliéru Jiří Pelcl zažil.

Multifunkční stolička – Design a.

Matěj Matouš, Ondřej Lalák a Matěj Neubert se potkali na půdě. Řekli si, že to není náhoda, a tak spolu začali tvořit. Jejich multifunkční stolička může být židlí, úložným košem i odkládacím místem.