Na co se podívat, než skončí lockdown

Autor: Filip Linhart
Datum: 23. 2. 2021

Jediná jistota této zvláštní doby jsou žluté vykřičníky Dominika Feriho, gauč a obrazovka. Na té můžete postupně vystřídat Netflix, on-line kino i záznamy z jednání poslanců ve sněmovně. To byl ze začátku seriál docela legrační, pak spíš tragikomický, ale teď už to začíná být jen tragédie. A proto přinášíme článek, ve kterém se skrývá alespoň trochu naděje. Streamovací služby jsou totiž jedinými služebníky lidu, kteří se o nás opravdu s péčí starají jako o vlastní.

NETFLIX – matka našich obýváků, která ovládla Zlaté glóby

Poselství Davida Attenborougha už jste všichni viděli, tak se pojďme posunout dál. Už 1. března budeme znát vítěze 78. ročníku Zlatých glóbů. Netflix si letos připsal neuvěřitelných dvaačtyřicet nominací napříč filmovými i seriálovými kategoriemi. To je dost. Nejvíc jich dostal britský seriál Koruna (Crown) o královně Alžbětě II. Politické soupeření, osobní životy a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století – to vše nabízí čtyři série seriálu a pátá se chystá. Už jste podlehli šílenství okolo seriálu?

Zdroj: Alex Bailey/Netflix

Náročným divákům doporučujeme také film Střípky ženy, kde svým hereckým výkonem exceluje Vanessa Kirby, kterou fanoušci mohou znát právě z výše zmíněného seriálu v roli princezny Margaret.

Dalším sběratelem nominací je snímek Davida Finchera. Návrat režiséra kultovek jako Klub rváčů, Zodiac či Sedm byl pod drobnohledem. V novém filmu Mank se vydal do Hollywoodu třicátých let. Sleduje příběh scenáristy a alkoholika H. J. Mankiewicze, který napsal scénář k legendárnímu filmu Občan Kane. Fincherovi visí na Netflixu také seriál z prostředí vyšetřování vražd, konkrétně z profilování sériových vrahů. Pro někoho je to utahané, pro jiné je to libovka. Každopádně ve dvou sezonách seriálu MINDHUNTER: Lovci myšlenek potkáte ty největší psychopaty – Eda Kempera, Jerryho Brudose i Charlese Mansona.

Čerstvou novinkou na Netflixu je sci-fi Evropské kmeny (Tribes of Europa) od tvůrců fenomenálního seriálu Dark, jemuž se často říká Stranger Things pro dospělé. Novinka Evropské kmeny má i českou stopu. Natáčela se v okolí Prahy a podílela se na ní řada českých tvůrců a herců. No a příběh? Tři sourozenci se v roce 2070 rozhodnou změnit osud Evropy, která se po globální katastrofě rozpadla na spoustu malých státečků soupeřících o nadvládu.

Dokumenty od HBO GO, které stojí za povšimnutí

HBO a dokumenty. Kdo by to čekal? Když ale opravdu stojí za to, tak proč ne? Dokumentární seriál Jsme v tom spolu (Vitals) zachycuje zkušenosti skupiny obětí nemoci covid-19, jejich kariéry i jejich rodiny během nejtěžších měsíců v nemocnici ve španělském městě Sabadell.

Co okouzlilo velkou spoustu diváků? Nenápadný dokumentární seriál točený z pohledu první osoby. „Jak na… s Johnem Wilsonem“ uvádí neurotický Newyorčan, kameraman a zároveň vypravěč, který v této komické odyseji sebepoznání tajně dokumentuje životy ostatních obyvatel a konfrontuje diváky s podivnými rozpory moderního života. Vznikla velice nápaditá koláž vždy na určité téma, v prvním díle se věnuje například „small talks“.

Zdroj: Home Box Office (HBO)

To nejnovější, co HBO nabízí, je ještě žhavá dokumentární série o skandálu legendárního režiséra Woodyho Allena, se kterým svého času chtěl točit úplně každý herec. Nový seriál Allen vs. Farrow zkoumá několik let Allenova vztahu s dcerou Miy Farrowové (mimochodem jeho bývalé ženy) Soon-Yi. Celé to vyvrcholilo poměrně nedávno obviněním Woodyho Allena ze sexuálního zneužívání jeho dcery Dylan a následným soudním procesem. Sami jsme velmi zvědaví, kam až se seriál vyvine.

Když nemůžete do kina, zkuste Aerovod

Na platformě společnosti Aerofilms, jež provozuje kina jako Bio Oko, Světozor či Aero, každou chvíli přibývají nové filmy i staré pecky. Nedávno se tam objevilo strhující polské drama Corpus Christi, které bylo vloni nominováno na Oscara. Film je o dvacetiletém napraveném delikventovi, který se chce stát knězem. Jo, hádáte správně, půjde to asi těžko. Obzvlášť v Polsku. Absurdní drama podle skutečné události slibuje rozhodně zajímavou podívanou.

Druhá fantastická věc od Aerofilms je Moje kino LIVE. Protože stále nikoho nepustí do kina, musí kino za vámi. Aktuální program najdete zde. Často se v něm objevuje erotické korejsko-japonské drama Komorná a mnoho dalších artových filmů. Šanci můžete dát i on-line přenosu komorního vystoupení audiovizuálního projektu Malé zvíře, který má na svědomí hudebník Jakub König alias Zvíře jménem Podzim.

Zdroj: Kino Świa

A co telka? Pokud jste neviděli na Mall.tv seriál #martyisdead, oceněný Emmy, rychle to napravte. Za zhlédnutí stojí i většina dílů seriálu Terapie sdílením podle stejnojmenného projektu známé dvojky Ester a Josefiny. Pokud vás neoslovilo nic z toho, tak rytíř Mikýř to zvládne s velmi osobitým humorem levou zadní. Šestadvacetiletý Martin Mikyska bourá český internet svou provokativní show a podmanil si celou řadu diváků.

V klasické televizi se nic moc nezměnilo. Výměna manželek pokračuje, ikstá řada Tvůj hlas má známou tvář (nebo tak něco) asi taky. Ale začal nový seriál Kukačky, který vypráví příběh mladého manželského páru, který zjistí, že jejich syn není jejich. To by mohlo stát za pozornost, nemyslíte? No a pokud si chcete sledování filmů trochu zpestřit, zkuste si zahrát sympatickou Soutěž paranormálních parametrů na Paramount Network.