Nakazím vás zdravím. Guru celostní medicíny nastavuje drsné zrcadlo vašim zlozvykům

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 17. 1. 2020
Foto: Jakub David

Mobil a internet skoro nepoužívá, jogurty jsou podle něj horší než cigarety a radí, ať se nemocnicím vyhnete obloukem. Ruediger Dahlke, superhvězda v oboru celostní medicíny a autor mnoha bestsellerů.

Ruediger Dahlke vypadá skvěle. Vlasy má sice už úplně šedivé, ale při pohledu na jeho tvář byste sotva hádali, že v létě oslavil 68. narozeniny. “Když jdu na výlet do hor se svými vrstevníky, tak na ně musím čekat,” usmívá se rakouský lékař, jehož vlastní tělo je chodícím důkazem toho, že na myšlenkách a metodách, které propaguje, skutečně “něco bude”. Jeho knihy patří mezi bestsellery a plní police domácností po celém světě. Napsal jich už přes 60 a dočkaly se překladů do 27 jazyků.

Když přitom se svým kázáním o celostní medicíně, správnosti veganské stravy a významu hladovek před 30 lety začínal, naslouchal mu málokdo. “Existuje na to rčení od Gándhího. Když přijdete s něčím novým, tak vás nejprve ignorují, pak se vám smějí, potom s vámi bojují a pak jste vyhrál,” líčí Dahlke. A tak vypadal i jeho život: přes počáteční nezájem a spory se postupně dostal do pozice uznávané kapacity, je členem německé lékařské rady a v oboru celostní medicíny se stal ikonou.

Mluvit s Dahlkem je osvěžující, protože jeho pohled na správný životní styl se do jisté míry vzpírá trendům současné společnosti, ale zároveň zneklidňující: jeho teze nastavují nekompromisní zrcadlo vám a vašim zlozvykům. Tento muž přesvědčivě argumentuje, proč nemáte před spaním koukat na televizi, proč byste se měli vyhýbat jogurtům více než cigaretám a proč v nemocnicích spíš onemocníte, než se uzdravíte.

Medicíně chybí filozofie

Přitom právě v nemocnici jeho kariéra začala. Ač se dlouho vzpíral následovat matku v doktorských stopách, nakonec splnil rodičům přání a vydal se na medicínu. Už během praxe však měl pochybnosti o tom, zda je práce v klasických lékařských ústavech to pravé. Již tehdy si říkal, že v nemocnicích spíš potlačuje příznaky nemocí, aniž by mohl lidem doopravdy pomoci. Svůj nesouhlas s léčebnými metodami dával hlasitě najevo, a tak když po roce z pracoviště odešel, ulevilo se všem. “Osvobodil jsem bývalé kolegy od mých názorů a platí to i naopak,” ohlíží se.

Další rok strávil na cestách po světě a objevoval různé přístupy k medicíně − indické, čínské, nepálské, šamanské metody… “Za nimi se totiž aspoň skrývá nějaká filozofie. Zato jinde žádná filozofie nefunguje, nedělá se účinná prevence. Lidé si maximálně odřezávají různé věci − jako si třeba Angelina Jolie nechala odstranit obě prsa, aby se vyhnula rakovině. Jsou přitom i lepší způsoby prevence, věnovat se psychosomatice, stravování…,” vyjmenovává Dahlke. A tak začal léčit lidi po svém.

V jeho ordinaci se pacienti setkávali s odlišným přístupem − celostním, kdy se zabýval lidmi komplexně, nejen příznaky jejich nemocí. Sokolské “ve zdravém těle zdravý duch” obrátil naopak: vyrovnaná mysl je podle něj klíčem i k fyzickému zdraví. Věří totiž, že choroby častěji útočí na ty, kdo nežijí spokojený život, fungují ve strachu a vše špatné se snaží potlačit. “Proto se sám snažím být otevřený všem problémům a trikům, které na mě život zkouší. Nesnažím se za nikoho schovávat, neházím na nikoho vinu. Když jsem zjistil, že mému mozku nesvědčí lepek, tak ho nejím. Jelikož spím po červeném vínu moc dlouho, přestal jsem ho pít. Poslouchám své tělo a snažím se na to přivést i další lidi,” říká. O tom přednáší napříč kontinenty, loni vystoupil v rámci Meltingpotu i na Colours of Ostrava, pořádá různé semináře (uprostřed přírody v rakouském Jižním Štýrsku dokonce vybudoval léčebně-vzdělávací centrum TamanGa) a dál píše knihy. Věří, že tak může světu pomoci nejvíce.

Pryč od nemocnic

A že by motivů ke zlepšení našel spoustu. Jeho náhled na dnešní svět a obvyklý životní styl populace zní až apokalypticky. “Současný kapitalismus je hodně složitá věc. Nikdy nenechá lidi odpočívat, je to nekonečný hon za penězi. Na všechny je čím dál větší tlak. A lidé si to neuvědomují a pořád jen chtějí pracovat a vydělávat,” popisuje Dahlke. “Dobré rčení k tomu měl Paulo Coelho: chtěl mít na náhrobním kameni napsáno, že byl stále naživu, když umíral… A to se o spoustě současných třicátníků a čtyřicátníků, kteří předčasně zemřou, říct nedá.”

Tlak na peníze a úspěch podle něj vytváří začarovaný kruh. Lidé neumí odpočívat, spoustu z nich maximálně večer usedne k televizi. Špatně spí, špatně se stravují, žijí v nezdravém prostředí. “Přitom někdy je úplně zřejmé, odkud problémy pramení. Stačí vzít nemocné dítě z města na venkov a uzdraví se,” tvrdí.

Právě tudy vede v jeho očích cesta ven: vystoupením z nezdravého prostředí. Ale jak na to? Dahlkeho rady jsou prosté, přesto mnohými zanedbávané. Například místo bezcílného sledování televize raději vyrazit na dobrý film, případně si přečíst dobrou knihu. Omezit živočišné bílkoviny a zvýšit příjem zeleniny a ovoce. Žít život, který si sami vyberete, a nepřizpůsobovat se tomu, co od vás očekává okolí. “Lidé, kteří se toho nedrží, mají často náchylnost k rakovině, protože se vzdálí od toho, co je pro ně dobré.”

Více se orientovat na přírodu. “Nepotřebujete jógu ani meditaci, stačí jít na hodinu do lesa a uděláte pro své zdraví hodně,” míní. A především se otevřít svým stínům, jak nazývá Dahlke přehlížené problémy. “Když je potlačíte, nedostanete je pryč, jen je dáte na stranu. Ale pokud je skutečně chcete vyřešit, musíte je dostat do svého vědomí a aktivně s nimi bojovat.”

A ještě jedna rada − vyhýbat se nemocnicím, pokud to jen trochu jde. “To je fakt nebezpečné místo,” říká Dahlke. Lidé tam logicky obvykle míří, když nejsou zcela zdraví, což je podle něj přitom jen základem pro vznik dalších, a třeba i horších, problémů. Když onemocníte, váš imunitní systém strádá a v nemocnici můžete chytit nebezpečné bakterie. “Většina doktorů vám stejně dá léky, které pouze potlačují symptomy. To funguje dobře, dokud jste mladí, ale v druhé polovině života už tímhle způsobem žádné problémy nevyřešíte. Lepší je vyhnout se nemocnicím a snažit se žít zdravý život,” radí Dahlke.

Jogurty horší než cigarety

On sám je v tomto mimořádně důsledný, v některých ohledech pro běžné smrtelníky až extrémně. Takřka nepoužívá mobil, prý to jen zbytečně zvyšuje riziko vzniku mozkových nádorů. Má ho pouze pro nouzové případy k telefonování, jinak si na něj leda nahrává přednášky. Televizi sleduje zřídka. Počítač používá převážně v off-line režimu a internet zapíná hlavně na Skype. Po obědě buď medituje, nebo spí. Nejí lepek ani mléčné produkty, které podle něj škodí více než kouření. “Cigarety jsou opravdu nebezpečné pro vaše cévy a plíce. Ale jogurty a mléčné produkty, těmi si ničíte všechno.”

Od 40 let jí jen dvakrát denně, díky tomu se v jeho těle produkuje více růstového hormonu. A po padesátce zcela vysadil maso. “Našim tělům to ubližuje. A navíc zvířata miluju, proč bych je měl jíst? Nehledě na to, že to způsobuje na naší planetě ekologickou katastrofu.” A užívá jediný typ pilulky − lék Amorex, který zvyšuje hladinu serotoninu a zlepšuje tím náladu. Svéráz? Možná. Nemoci se mu ale vyhýbají a o mladistvém vzhledu už řeč byla.

Dahlke doufá, že svým přístupem skrze knihy a semináře “nakazí” co nejvíce lidí. Zároveň si však uvědomuje, že i jako veleúspěšný autor oslovuje pouze zlomek celkové populace. “V Německu žije 80 milionů lidí. Můžu sice prodat pět milionů knih, ale pořád je to kapka v moři,” připouští. Klid na duši mu ale dodává to, že udělal nejvíce, co mohl. A to samé radí i ostatním. Žijete nezdravě? Procházíte složitou psychickou situací? Nemůžete se zbavit zlozvyků? Zkuste to napravit. “Nezlepší se to ze dne na den, to se nepovedlo ani mně. Vždycky však můžete začít něco dělat. Někdy to nemusí stačit, ale stejně budete mít dobrý pocit, že jste to zkusili.”

BOX:

Nejznámější knihy

Nemoc jako symbol

Jak souvisí psychický stav člověka s fyzickým? Dahlke rozebírá konkrétní příklady nemocí a jejich příznaků a radí, co s nevyřešenými problémy a kde může být klíč k překonání různých nemocí. Kniha předkládá tipy, jak dojít k uzdravení či k usmíření.

Princip stínu

Návod, jak bojovat s vlastními stíny, tedy s těmi částmi naší osobnosti, které bychom raději neměli. Dahlke v knize také navádí, jak svůj stín vypátrat a jak se s ním konfrontovat.