Návrat psacího stroje

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 10. 7. 2019
Foto: Karolína Stryková

Ten rituál měl Ernest Hemingway pokaždé stejný. Nazul si své mokasíny, přišel ke knihovničce, na které nechával svůj psací stroj, a začal tlouct do písmen. Pěkně vestoje, tak se mu pracovalo nejlépe. Zvuky kláves se rozléhaly místností, pacičky stroje tančily na papíře. Občas se ozvalo lehké “kliknutí”, to když došel na konec řádku. Pak proťal pokoj drnčivý zvuk, jak se válec posouval. Takhle nějak vznikal třeba příběh kubánského rybáře Santiaga, který v novele Stařec a moře svedl životní zápas s obřím marínem.

Používání psacího stroje mělo svou poetiku, jakkoliv nebylo shovívavé k překlepům a jakkoliv těžké bylo se v textu pohybovat. Současná doba ale přeje nostalgickým návratům. A tak se i psací stroj dočkal svého remaku do moderní podoby. Stojí za nim americký vývojář videoher Brian Min, kterého nikdy příliš neoslovila estetika moderních klávesnic. A tak si řekl: Proč si neudělat vlastní?

Jednoho dne si začal doma v garáži hrát. Vzal starou klávesnici a měnil její klávesy, upravoval vzhled, až vznikl první prototyp. “Krásně se na něj koukalo a zároveň byla radost na něm psát!” Svůj projekt umístil na Kickstarter s cílem vybrat 90 tisíc dolarů. Brzy se ukázalo, že není zdaleka jediný, komu psací stroje v moderní době schází − 469 přispěvatelů mu slíbilo skoro 130 tisíc dolarů. A výroba mohla začít.

Pod názvem Qwerkywriter se zrodil psací stroj, který kombinuje kouzlo starých kousků s moderními inovacemi současnosti. Stejně jako klasické psací stroje má kulaté vystouplé klávesy, nechybí ani válec, na který se přikládal papír, a každý stisk klávesy vydává dobře známý zvuk. Zároveň lze ale Qwerkywriter připojit přes USB či Bluetooth k počítači či Macu, případně si do něj můžete namísto papíru postavit rovnou svůj tablet.

Min nejprve stroj vyráběl v tradiční černé barvě, nově je ale k dispozici také v zelené, růžové a bílé. A pořídit si k němu můžete rovnou i stylovou tašku. Jeho cena? 399 dolarů (v době uzávěrky byl dokonce v akci za 249 dolarů).

Pokud se chcete při psaní svých příběhů cítit podobně jako Hemingway, nebo zkrátka chcete znovu zažít ten nostalgický pocit ťukání do psacího stroje, pak je Qwerkywriter volbou pro vás.