Návrhář snů Dior

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 25. 9. 2019
Foto: archiv Dior

Vždycky si potrpěl na Anglii. Měl rád její tradice, architekturu, typickou britskou zdvořilost i kuchyni. Dokonce se jednou nechal slyšet, že žádnou zemi na světě nemá tak rád, tedy kromě své rodné Francie. A Velká Británie se za to teď Christianu Diorovi, jednomu z nejslavnějších módních návrhářů historie, odvděčila.

V londýnském muzeu Victoria & Albert se koná na ostrovech dosud největší výstava o módním domu Dior. Mapuje jeho historii od roku 1947 až do současnosti. V jedenácti místnostech je k vidění více než 500 předmětů spojených s prací Christiana Diora a šesti uměleckých ředitelů, kteří ho v čele věhlasné značky vystřídali. “Výstava je oslavou přetrvávajícího vlivu módního domu Dior a odhaluje vztah Dioru k Británii,” přiblížila kurátorka Oriole Cullenová.

Výstava vychází z předloňské akce Christian Dior: Couturier du Rêve, ovšem chlubí se tím, že nabízí ještě více než její pařížský předchůdce. Mezi největší lákadla patří šaty princezny Margaret, které si oblékla na 21. narozeniny a později je nazvala svými nejoblíbenějšími vůbec. Další atrakcí jsou šaty pokryté krystaly Swarowski, které nosila herečka Charlize Theronová během focení kampaně pro J’Adore v roce 2008, či róba Jennifer Lawrenceové z oscarového večírku v roce 2018.

Royal photograph by Sir Cecil Beaton (1904 – 1980);

Výstava Christian Dior: Designer of Dreams potrvá do 14. července, ceny vstupenek začínají na dvaceti librách (zhruba šest set korun). Chystáte-li se do Londýna, návštěvu byste určitě neměli vynechat. A nemáte-li zrovna koupenou letenku na ostrovy, možná je čas vaše plány přehodnotit.