Nejoblíbenější české značky Veroniky Ruppert, propagátorky lokální módy. Jaký módní trend jí hlava nebere?

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 9. 4. 2019
Foto: archiv Veroniky Ruppert, archiv značek

Propagátorka lokální módy, novinářka a moderátorka o inspirativních ženách i životě mezi Prahou a Chicagem.

Ráda nosím staré věci, které jsem zdědila po rodině. Kombinuji je s lokálně vyrobeným základem a kousky od českých designérů. Nejčastěji mám na sobě kabát od Michaely Čapkové, kalhotový komplet a šaty od AiM by Michaela Hriňová a polobotky Cutulum. Mám ráda, když má outfit nějaký vtip nebo překvapení. Fotografka Bet Orten říká, že mám vždycky něco divného.

Nejzajímavější dárek, který jsem nedávno dostala, je kniha The World of Carmel Snow. Carmel byla ve 20. letech editorkou amerického Vogue a posléze dlouhé roky šéfovala Harper´s Bazaar. Je krásné číst o tom, jak se dřív dělaly časopisy a módní editorialy. Jak do módy přicházely novinky jako sportovní móda nebo že ve Vogue bylo nepřípustné zveřejnit módní fotografii vytvořenou mimo ateliér. Carmel objevila řadu talentů a rozjela spoustu věcí, které byly ve své době radikálně nové a šokující. Dnes jsou přitom úplně běžné.

Carmel Snow – The World of Carmel Snow

Naposledy jsem si koupila prsten od Markéty Kratochvílové z BOLD Studia.

www.boldstudio.eu

České značky, které mám nejradši, jsou Bohempia, Jitex Comfort a Tilak. Obyčejná trička a tenisky si ráda kupuju od Bohempia (foto), jsou konopné, takže příjemné a prodyšné. Od značky Jitex Comfort z Písku mám roláky, trika nebo třeba teplé prádlo na hory. Na outdoorový sport je super šumperský Tilak, šijí lokálně a velmi kvalitně z výborných funkčních materiálů. Do města na kolo se hodí kolekce Poutník by Tilak, která vznikla ve spolupráci s pražským designérským studiem Boa.

Móda by měla být mnohem kvalitnější a nadčasovější. Nebo alespoň ekologicky rozložitelná. Nejsme tu sami a snad tu nejsme ani poslední.

Naposledy mě nadchl koncert Katarzie v MeetFactory. Byl to křest její nové desky Antigona (foto), která je podle mě skvělá a na lokální poměry velmi výjimečná.

Katarzia – Antigona

Když se chci dobře najíst v Praze, vyrazím do restaurace Madame Lyn s thajským a vietnamským jídlem, veganské kavárny Moment nebo japonské restaurace Mash Hana. V Chicagu bych šla na kafe do Dark Matter Coffee a na jídlo do pivovaru Forbidden Root.

Madame Lyn, Šafaříkova 18, Praha 2

Moment, Slezská 62, Praha 2

Mash Hana, Badeniho 3, Praha 6

Na životě v Chicagu bylo nejlepší bydlet na břehu velikého jezera. Pořádně od něj fičelo, takže jsme měli každý den alespoň na chvíli čisté modré nebe a slunce. Druhá úžasná věc na Chicagu je architektura. Z okna jsme viděli úchvatnou věž Aqua a kousek od ní rostla budoucí třetí nejvyšší budova Chicaga, Vista Tower. Obě jsou od architektky Jeanne Gang, kterou obdivuji.

Módní trend, který mi hlava nebere, jsou sneakers. Tyhle tenisky stojí desetitisíce, přestože jsou velmi levně a masově produkované v Asii. Rozhodně geniální marketing a celosvětový trend. Pokud se nad tím ale člověk zamyslí, nemůžete si je nikdy koupit. Vidím kolem sebe nadšence, kteří kupují lokální a bio jídlo i oblečení, ale v případě sneakers jsou úplně slepí.

Nejzajímavějšího člověka, se kterým jsem kdy dělala rozhovor, vybrat nemůžu, každý host je zajímavý. Naposledy jsem mluvila s Olgou Roučkovou, která jako první Češka zajela Dakar. Dva týdny stála dvanáct hodin denně ve stupačkách čtyřkolky a spala tři hodiny denně. Na jedné duně se strašně potloukla, ale stejně to dojela a o rok později tam byla zas! Pořád slyší, že jako ženská na tyhle závody nepatří, ale je jí to úplně jedno. Nezmar, odvaha, energie, spousta smíchu a velká inspirace. Nejradši bych příští rok jela s ní.