„Nejspokojenější jsem na širém moři,“ říká majitel designového studia Konsepti David Řezníček

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 16. 7. 2019
Foto: Juliana Vlčková

Nikdy nezapomene na dovolenou na Korsice a jachtingu doslova propadl. Majitel studia Konsepti nám prozradil, která místa, lidi a věci má rád.

Nejoblíbenějším předmětem v mém bytě je velký minimalistický jídelní stůl od Maartena van Severena z neopracovaného hliníku. U něj s rodinou jíme, potkáváme se, pracujeme, scházíme se s přáteli, bavíme se a hádáme.

www.maartenvanseveren.be

Nejzajímavější dárek, který jsem někomu dal, je asi malá kniha básní, kterou jsem nechal vydat své ženě kdysi k narozeninám. Napsal jsem je v mládí a doplnil je ilustracemi našich dětí, když byly ještě malé.

Nejzajímavější dárek, který jsem dostal, je urna od Olgoj Chorchoj. Je nejen velmi praktická, ale i krásná. Zamiloval jsem si také set táců z masivního dřeva od Javoriny pro dánskou značku Woud. Na první pohled mohou působit obyčejně, ale esteticky jsou nesmírně povedené a přitom skvělé pro běžné používání.

www.woud.dk

Kdybych měl celý život prožít v interiéru od jednoho architekta, bylo by to hodně těžké vybírání. Ze strategických důvodů vynechám české tvůrce. Kdybych stavěl dům, oslovil bych švýcarského architekta Petera Zumthora nebo Tadaa Andóa, jenž navrhuje minimalistické spirituální prostory. Minimalismus mi vyhovuje − pro odpočinek potřebuju kolem sebe co nejméně věcí.

Bar, kde míchají ty nejlepší drinky, je Public Interest, který založil kamarád Vít Máslo společně s dalšími dvěma společníky. Skvěle pochopili, jak má vypadat a fungovat dobrý bar. Nedávno jsem také prožil příjemný večer ve Zdenek’s Oyster Baru, kde mají kromě skvělých drinků i fantastické ústřice.

Public Interest, U Milosrdných 12, Praha 1, www.publicinterest.cz; Zdenek’s Oyster Bar, Malá Štupartská 5, Praha 1, www.oysterbar.cz

Předmět, který vlastním a za žádnou cenu bych ho neprodal, je skleněná plastika znázorňující anděla, kterou nám dala naše kamarádka, sklářka Gizela Šabóková. Máme ho doma u okna na zahradu, a jak na něj během dne svítí sluníčko, mění postupně barvu. Je to náš anděl strážný.

www.gizelasabokova.com

Místo, jež jsem navštívil a na které nikdy nezapomenu, je Korsika. Nikdy jsme se nevraceli z dovolené tak spokojení a naplnění po všech stránkách. Je tam nádherná divoká příroda, můžete tam jezdit na kole nebo ji přejít pěšky a klidně spát venku pod širákem. Nejsou tam žádné velké hotely a nemáte tam depresi z turismu jako na jiných místech.

Koníček, jemuž jsem nedávno propadl, je jachting. Na širém moři pod nebem plným hvězd jsem nejspokojenější. Udělal jsem si kapitánské zkoušky a samotného mě překvapilo, jak mě to pohltilo. Normálně se mi dělá nevolno i na řetízkovém kolotoči, ale na lodi jsem úplně jiný člověk a vstupuje do mě velká energie a síla, takže občas nemohu ani spát.

Nejvýraznějšími kulturními zážitky poslední doby pro mě byly televizní seriály Pustina a Terapie, od nichž jsem se nemohl odtrhnout. Zajímavé čtení je poslední kniha Michela Houellebecqa Podvolení. Nadchla mě také publikace fotografií Viktora Kronbauera z divadelního prostředí a rozhodně doporučuji jít se podívat na Gullivera v DOX.

Michel Houellebecq, Podvolení, 2015, vydal Odeon; Viktor Kronbauer: Divadelní fotografie, 2017, vydal Institut umění − Divadelní ústav; DOX, Poupětova 1, Praha 7, www.dox.cz

Ideální víkend si nedokážu představit bez opulentní sobotní snídaně, která je doprovázená četbou novin a časopisů a trvá mnohdy až do oběda.