„Největším technologickým snem je pro mě teleportace,“ říká podnikatelka Dita Přikrylová, zakladatelka organizace Czechitas

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 21. 1. 2020
Foto: archiv Dity Přikrylové

Se zakladatelkou organizace Czechitas o teleportu, vietnamském jídle i aktivistce Gretě Thunbergové.

Mými poznávacími znameními jsou velké vlnité vlasy, tenisky na nohou, batoh na zádech, neposednost a neustálá radost!

Největší umělecký zážitek z poslední doby byl feministický francouzský cirkus Portés de Femmes Projet.PDF na Letní Letná. Neuvěřitelná spontánnost a zároveň promyšlenost. Všechny ty emoce. Úžasné téma.

www.cartonsproduction.com

Má oblíbená aplikace je Productive. Pomáhá mi dodržovat osobní výzvy jako čištění zubů mezizubním kartáčkem, pravidelné volání rodině, přečtení pár stránek z knížky a dělání něčeho výjimečného pro zdraví. Miluju gamifikaci, je to taková osobní hra, jak neporušit checklist.

Víkend si už neumím představit bez dlouhého ranního běhu v přírodě. Miluju rána a miluju běh. Jediný okamžik hektického týdne, kdy jsem sama, dýchám venek a učím se posloucháním podcastů.

Poslední designový kousek, který mi udělal radost, bylo kolo. Speciálně vyrobené na míru! Jinak moc věcí nemám a o to míň těch “neužitečných”. Nejvíc utrácím za jídlo a zážitky. V Czechitas taky nevyrábíme produkt, ale službu. Na světě je příliš mnoho věcí.

Nezapomenutelné místo, které jsem nedávno navštívila, bylo Pieve di Ledro a Tremosine, horské sedlo v Itálii, odkud jsme s partnerem sjížděli downhill na kole. Bylo těsně před bouřkou, široko daleko nikdo, západ slunce… Zážitek, co nevyfotíš.

Článek, který mě v poslední době inspiroval, byl o hodnotách generace Z na Aktuálně.cz.

Nejlepší dárek, který jsem nedávno dostala, je kurz keramiky a také kurz pečení raw dobrot!

A nejlepší dárek, který jsem někomu dala, byla vlastnoručně vyrobená povidla.

Z technologických novinek mě lákají wearables pro biohacking a pak také cokoliv týkající se pokroků v aplikacích a vývoje umělé inteligence.

Když se chci opravdu dobře najíst, vyrazím do jakékoliv vietnamské restaurace.

Poslední kniha, kterou jsem přečetla, se jmenuje Co kdyby a je od ilustrátora a fyzika Randalla Munroea (foto). Je o vědeckých odpovědích na absurdní hypotetické otázky.

Mým úplně největším technologickým snem je teleportace. A také dlouhověkost.

V poslední době mě inspirovala Greta Thunbergová. Nadchla mě především svou odvahou vystoupit z komfortní zóny a proslovy, které se opírají o data.

Když potřebuji adrenalin, tak kupuji letenku na kitesurfingový výlet (foto) nebo jedu tramvají na horolezeckou stěnu SmíchOFF.

Budoucnost technologií vidím v řešení velkých problémů, které daleko převyšují lidské fyzické limity a představivost. Hlavně v oblasti zdraví, klimatických změn nebo vzdělanosti. Třeba v nanorobotických operacích, sekvenování lidského genomu, mapování nedostupných terénů, řešení ekologické krize, sdílené ekonomice a tak podobně.