Nová Cima, Vojtko i Rooneyová. Deset novinek, které na podzim ovládnou knihkupectví

Autor: Barbora M. Votavová
Datum: 5. 9. 2022

Podzim a zima bývají tradičně nejpovedenějším čtenářským obdobím. Vychází velké množství nových titulů a díky upršeným dnům i dlouhým večerům máme zase o něco více času na čtení. A že bude co číst! Na konci prázdnin většina nakladatelů odhalila své ediční plány na následující měsíce a jak to tak vypadá, čeká nás opět pestrá a bohatá knižní nadílka.

Jednou z nejočekávanějších knih na poli české literatury je bezpochyby nový román Anny Cimy, která před čtyřmi lety sklidila ohromný úspěch s prvotinou Probudím se na Šibuji. Její novinka Vzpomínky na úhoře, která vyjde na přelomu září a října, vypráví mnohovrstevnatý příběh zasazený do japonského prostředí. Autorka v něm kombinuje fantaskní prvky s motivem pátrání a přináší příběh o přátelství, odvaze a síle vzpomínek.

Fanoušci tvorby českých autorů a autorek s napětím očekávají novou knihu Zuzany Kultánové. Za svou knižní prvotinu Augustin Zimmermann byla nominována na cenu Magnesia Litera pro objev roku a získala Cenu Jiřího Ortena 2017. Její novinka se jmenuje Zpíváš jako bys plakala a vypráví příběh o hrdince Andree, která uvízla mezi dvěma muži. Zuzana Kultánová napsala tentokrát příběh o současné mladé ženě, která dospívala v 90. letech. Nejprve chudá studentka, pak žádoucí milenka, a nakonec pochybující manželka a matka touží po „obyčejném životě“. Je kritická i sebekritická. S brutální upřímností se přiznává ke svým pokleskům i selháním a nebojí se také odhalit temnou stránku mateřství.

Na knihkupeckých pultech by se měla v říjnu objevit novinka Petry Dvořákové, autorky úspěšných titulů Dědina nebo Vrány, za kterou obdržela cenu Kniha roku v kategorii umělecká próza. Nový román Zahrada je podle redakce nakladatelství Host bravurně napsané komorní drama o jednom vnitřním zápase. Kniha má otestovat čtenářovu toleranci, empatii i ochotu přemýšlet a „důvěřovat“ ve věcech zdánlivě neakceptovatelných. A snad poprvé se zde v české literatuře citlivým a nebulvárním způsobem rozkrývá jedno z nejtabuizovanějších intimních témat.

V říjnu vyjde také novinka Viktorie Hanišové, která zaujala české čtenáře románem Houbařka rozvíjející téma dětského traumatu a zneužívání nebo třeba povídkovou sbírkou Dlouhá trať. Nový román Neděle odpoledne je příběhem o trápeních a tragédiích jedné rodiny, vyprávěným ze tří perspektiv. Co se synovi může zdát jako vyšinuté, z matčina nebo otcova hlediska najednou dává smysl. Je to kniha o vzájemném míjení i sbližování.

Na podzim se dočkáme nejnovějšího románu úspěšné irské prozaičky Sally Rooneyové, autorky bestselleru Normální lidi a senzačního debutu Rozhovory s přáteli. V novém románu Kdepak jsi, krásný světe se setkáváme se čtveřicí hrdinů, kteří jsou sice ještě pořád mladí, ale už je dohání realita života. Stejně jako předchozí díla Sally Rooneyové nabízí i její novinka otevřený a intimní vhled do života mladých lidí.

V českém překladu vyjde oceňovaný román Shuggie Bain. Malý Shuggie vyrůstá v 80. letech ve zchátralých obecních bytech v Glasgow. Poté, co jeho otec opustí rodinu, matka nachází útěchu v alkoholu. Osamělý Shuggie se snaží být obyčejným klukem, jenže zjišťuje, že je všechno, jen ne „normální“. Román Douglase Stuarta je naléhavým epickým obrazem dělnické rodiny, který se řadí vedle děl Édouarda Louise nebo Alana Hollinghursta. V roce 2020 za něj autor získal Man Bookerovu cenu, byl nominován na Carnegieho medaili a stal se finalistou Národní knižní ceny.

Na své si na podzim přijdou i milovníci detektivek a napínavého vyprávění. Král severské krimi Jo Nesbø přichází s knihou Krysí ostrov a jiné povídky. V dystopických příbězích vezme čtenáře a čtenářky do temné budoucnosti, ve které nelze věřit už nikomu – ani svým nejbližším.

Velký comeback slaví Samuel Björk, autor bestselleru V lese visí anděl. V novém thrilleru s názvem Vlk se vrací ke své známé trilogii a k vyšetřovatelům Holgeru Munchovi a Mie Krügerové. Fanoušci původní série se tak konečně dozví, kde se dvojice seznámila a jaký byl jejich první společný případ.

Spoustu zajímavého čtení vyjde také v žánru non fiction. Skutečná cesta ven je reálný příběh novináře Patrika Bangy, který popisuje, jak se dostal z romské čtvrti až mezi novináře předních českých médií. Syrovým a nemilosrdným způsobem popisuje realitu romského dospívajícího chlapce, který se už v raném věku setkává s odmítáním, kriminalizací, rasismem a policejní brutalitou. A hledá skutečnou cestu ven.

Kde ve vztazích číhá past? Kolik vztahových pastí si nastražíme sami? A jak vypadají? To už brzy ukáže kniha Vztahy a pasti, novinka Honzy Vojtka, autora bestselleru Vztahy a mýty. Odborně, ale s humorem sobě vlastním kombinuje lidský přístup a zkušenosti dlouholetého párového terapeuta.