Nová Mornštajnová i Dostálová. Jarní novinky, které stojí za to číst
Vezměte jarní úklid pěkně z gruntu a připravte si v knihovně dostatek místa na knižní novinky. Jaro bývá totiž podobně jako předvánoční sezóna velmi plodné. V březnu tradičně probíhá Velký knižní čtvrtek, v polovině května se koná největší knižní svátek, čtyřdenní veletrh Svět knihy, a v průběhu jara se na knižních pultech představují známá jména literární scény i nováčci, kteří stojí za pozornost. A po kterých novinkách se podle nás vyplatí sáhnout?
Les v domě / Alena Mornštajnová
Asi není překvapením, že jednou z nejočekávanějších knih letošního jara je novinka od populární autorky Aleny Mornštajnové. Její již šestý román pro dospělé čtenáře Les v domě přináší podle nakladatele nečekaně mrazivý příběh. Autorka úspěšných románů Hana nebo Slepá mapa se drží zajetých kolejí, vybrala si opět tíživé téma a kulisy neutěšeného rodinného prostředí, ale přece jen udělala lehce krok stranou a už se tolik neohlíží zpět do historie. Nejnovější román Les v domě je téměř ze současnosti.
Karneval zvířat / Zuzana Dostálová
S novým románem přichází také další oblíbená česká autorka Zuzana Dostálová. Autorka Soběstačného tentokrát nechává čtenáře a čtenářky nahlédnout do zákulisí orchestru na zahraničním turné a odhaluje, že živit se kulturou není žádný med. Její hlavní hrdina houstlista Evžen je dobrák od kosti a svým spoluhráčům vychází ve všem vstříc: ať už potřebují uvolnit hotelový pokoj pro milostná dostaveníčka, nebo chtějí půjčit peníze. K tomu se zamiloval do flétnistky a netuší, jak jí své city vyjevit.
Neviditelné kořeny / Hynek Čapka
Vysokoškolák Pavel prožívá nejen události listopadu 1989, ale také tragédii, která poznamená jeho rodinu. Jeho otec, příslušník StB, spáchá sebevraždu a Pavel se navíc dozvídá, že je adoptovaný. Po druhé světové válce se snaží zaměstnanci firmy Baťa Tomáš a Anežka uprchnout přes střežené hranice. Co mají osudy tří protagonistů společného a jak je ovlivní československé dějiny? Románová kronika o rodině ve víru československých dějin nepostrádá napětí, romantiku a zároveň propojuje fikci s reálnými událostmi. Neviditelné kořeny jsou druhým románem českého spisovatele Hynka Čapky. Autor žije ve Zlíně, zajímá ho historie, zvláště pak baťovská éra jeho města. Právě to všechno zúročil ve svém poměrně obsáhlém a historickými událostmi nabitém románu, který sbírá samé nadšené čtenářské ohlasy.
Podle skutečného příběhu / Delphine de Vigan
Dotisku se letos na jaře dočkala dlouho nedostupná próza francouzské spisovatelky Delphine de Vigan. Její v pořadí čtvrtý román, který v českém překladu vyšel poprvé před sedmi lety, vypráví o dramatickém vztahu dvou žen, který se z milostné romance mění v opravdový psychologický thriller. Tajemná L., která razantně vstoupí do života spisovatelky, má všechny parametry, aby sklízela obdiv, zároveň však „je typem osoby, kterou by žádný spisovatel neměl nikdy potkat“. A ač se to zprvu nezdá, v tomto případě je to vážně nebezpečné – jde totiž o život.
U jezera / David James Poissant
Pozoruhodné rodinné drama se skrývá pod nenápadnou temně modrou obálkou románu U jezera. Členové rodiny Starlingových se rozutekli do různých koutů Spojených států, pravidelně se proto scházejí v domku u jezera. Dvakrát do roka se tu setkávají rodiče Richard a Lisa, akademikové z Cornellovy univerzity, se svými syny Michaelem a Thadem a jejich partnery Diane a Jakem. Všechny tu čeká poslední víkend, rodiče se domek rozhodli prodat. Jenže poklidné setkání se však brzy promění v noční můru. Tragická událost, které je rodina svědkem, vyplaví na povrch dávná tajemství.
Takové maličkosti / Claire Keeganová
Českého překladu se dočkala novela Takové maličkosti irské vypravěčky Claire Keeganové, za kterou byla vloni nominovaná na prestižní Man Bookerovu cenu. Autorka přivádí čtenáře a čtenářky do irského města sužovaného prosincovými mrazy v polovině osmdesátých let minulého století a vrací se k osudné kapitole irských dějin — k tzv. Magdaleniným prádelnám. V předvánočních týdnech čeká Billa Furlonga, obchodníka s uhlím a dřevem, nejrušnější období. Mezi jeho klienty patří místní klášter spravovaný jeptiškami, provozujícími také prádelnu. O klášteru se vedou různé řeči, krom jiného že jsou tam zavřené padlé dívky, které se mají napravit. Furlong ničemu z toho věřit nechce, ovšem jednou večer dorazí do kláštera s nákladem o hodně dřív, než ho čekali, a odhalí temné tajemství. Novinka Takové maličkosti upomene na díla jako Vánoční koleda Charlese Dickense nebo Vánoční vzpomínka Trumana Capoteho.
Tehdy jsme žili v letní zemi / Lydia Milletová
Naším posledním doporučením je strhující román oceňované americké autorky o klimatické katastrofě a střetu generací. Lydia Milletová je autorkou třinácti knih, vysloužila si nominaci na Pulitzerovu cenu a její román Tehdy jsme žili v letní zemi se dostal do širšího výběru americké National Book Award for Fiction. Právě v něm vypráví o skupině dětí a teenagerů, kteří tráví nedobrovolně prázdniny se svými rodinami v domě u jezera. Zatímco rodiče ubíjejí dny v alkoholovém a sexuálním opojení, děti svírá narůstající frustrace. Když oblast zasáhne ničivá bouře a svět se ocitne na prahu klimatického kolapsu, rozhodnou se dospělým utéct.