Od Pyrenejí po Kavkaz. Tohle je pět unikátních míst v Evropě, kam se vyplatí vyrazit na lyže
Evropské velehory nabízejí téměř nekonečnou řadu možností, kam vyrazit za kvalitním lyžařským zážitkem. Pokud ale hledáte opravdu unikátní místo, kde budete moct řezat své oblouky jedna báseň, pak byste měli zbystřit zrak. Připravili jsme pro vás totiž výběr jedinečných lyžařských destinací, které by vás určitě neměly minout.
Sella Ronda, Itálie
Italské Alpy, zvláště pak Dolomity, se už tradičně řadí mezi nejpopulárnější destinace pro zimní dovolenou. I proto jsme se rozhodli začít náš výběr právě zde. A to ikonickým lyžařským okruhem Sella Ronda, který propojuje čtyři údolí a s nimi i čtyři věhlasná lyžařská střediska (Val Gardena, Alta Badie, Val di Fassa a Arabba), která leží podél masivu Gruppo del Sella. Ten je díky propojenosti jednotlivých resortů možné za jediný den objet kolem dokola, a to v obou směrech. Je však třeba počítat s tím, že cesta bude fyzicky i časově náročná. Běžnému lyžaři zabere zdolání okruhu několik hodin jízdy. V rámci širšího komplexu, který zahrnuje i sjezdovky v oněch čtyřech přilehlých údolích, vám pak lokalita Sella Ronda nabídne celkem 400 kilometrů sjezdových tratí. Navíc se můžete kochat i výhledem na majestátní Marmoladu.
Kudy k okruhu Sella Ronda? Z Prahy se na místo dostanete nejsnáze po silnici přes Mnichov a Innsbruck. Za běžných podmínek cesta zabere zhruba osm hodin.
Garmisch-Partenkirchen, Německo
Zhruba 100 kilometrů jižně od Mnichova leží malebné městečko Garmisch-Partenkirchen, nad nímž se tyčí vrchol Zugspitze. Právě zde se nachází zřejmě nejznámější a nejkrásnější lyžařská lokalita v celé Spolkové republice. Kromě dvou lyžařských areálů, z nichž jeden se nachází přímo pod vrcholem nejvyšší hory Německa, nabízí Ga-Pa, jak se lokalitě přezdívá, kulturní a historickou atmosféru města i jedinečné výhledy na stovky okolních vrcholů. Menším ze dvou zmiňovaných areálů se nachází přímo pod vrcholem Zugspitze, kam vedou kabinkové lanovky jak z německé, tak i rakouské strany. Z města se sem dostanete lanovkou, která vede z pár kilometrů vzdálené obce Grainau. Druhým a větším areálem je pak Garmisch Classic, který se klene mezi vrcholy Hausberg, Kreuzeck a Alpspitze. Celkem se v okolí Garmisch-Partenkirchenu nachází na 60 kilometrů sjezdovek.
Kudy do Ga-Pa? Z Prahy se na místo dostanete nejsnáze po silnici přes Plzeň, Regensburg a Mnichov. Za běžných podmínek cesta zabere zhruba pět a půl hodiny.
Kitzbühel, Rakousko
Sjezdovka Streif v tyrolském Kitzbühlu patří k těm nejzrádnějším. Své o tom vědí i profesionálové, kteří zde v rámci jednoho z nejnáročnějších sjezdů světa pravidelně poměřují síly. Během závodu, známého jako Hahnenkamm, dosahují při sklonu až 85 procent rychlosti i 140 kilometrů v hodině. Dobrou zprávou je, že za běžné turistické sezony nejsou podobné extrémní výkony zdaleka nutností, zvláště když se trať nejkritičtějším úsekům vyhýbá. I přesto ale platí, že je určena pro zkušené lyžaře. Kitzbühel jako takový ale naštěstí nabízí i řadu dalších tratí pro středně pokročilé i začínající lyžaře. Na závěr je nutno dodat, že pokud patříte mezi opravdové fanoušky tohoto zimního sportu, oplatí se pro jednou vypnout lyžáky z vázání a zavítat pod vrchol hory Hahnenkamm právě v době konání závodu, který se řadí mezi největší svátky lyžařského světa. Nebudete litovat.
Kudy do Kitzbühelu? Z Prahy se na místo dostanete nejsnáze po silnici přes Linec a Salcburk. Za běžných podmínek cesta zabere zhruba pět a půl hodiny.
Grandvalira, Andorra
Máte už alpská střediska projetá křížem krážem? Pak byste měli zvážit cestu do Pyrenejí. Je to sice výrazně dál, Andorra vám však za vynaloženou cestu na oplátku nabídne stovky kilometrů upravených sjezdových tratí. Více než tři stovky jich zde můžete sjíždět se skipasem Andorra Pass, který pomyslně propojuje tři zdejší resorty – Pal Arinsal, Ordino Arcalís a Grandvalira. Poslední jmenovaný, který zastřešuje celkem šest navzájem blízkých, původně samostatných areálů, platí za vůbec největší v celém třítisícovém pohoří. Kromě úchvatného pohledu na velehory vám navíc pobyt v zemi, která se svou rozlohou sotva vyrovná Praze, nabídne i ideální zázemí pro odpočinek v některém ze zdejších četných wellness hotelů. Zkrátka nepřijdou ani milovníci skvělého jídla, kteří mohou navštívit některou z pěti restaurací zmiňovaných ve známém průvodci Michelin Guide.
Kudy do Andorry? Z Prahy se na místo nejrychleji dostanete letem přes Barcelonu. Následuje 200 kilometrů dlouhá cesta po silnici. Za běžných podmínek cesta celkem zabere přes pět hodin.
Gudauri, Gruzie
Popularita Gruzie v posledních letech nebývale roste. Země, na jejímž území se rozkládala bájná Kolchida, má přitom co nabídnout také v zimě. Pokud vás láká cesta za lyžařskou exotikou, může být návštěva této jihokavkazské země tou správnou volbou. Největším a nejvýše položeným lyžařským resortem na zdejších svazích monumentálního Kavkazu je Gudauri, který nabízí 56 kilometrů sjezdových tratí ve výšce přes 2000 metrů. Ten se nachází zhruba 120 kilometrů severně od hlavního města Tbilisi. O ubytování nemusíte mít strach, přímo u sjezdovky stojí řada apartmánů, chat a chalup.
Kudy do Gudauri? Z Prahy se na místo dostanete nejrychleji leteckým spojením do Tbilisi (většinou s jedním přestupem). Poté následuje 120 kilometrů dlouhá cesta po silnici. Za běžných podmínek cesta zabere něco kolem 10 hodin.
Tip na závěr
Pro opravdové milovníky lyžování, kteří nemají dost ani s přicházejícím létem, máme ještě jeden tip. Vyrazte na jižní polokouli. V lokalitách, jako jsou Argentina, Chile nebo Nový Zéland, v letních měsících pravidelně trénují opravdové lyžařské špičky. A vy můžete taky. Jedním z takových středisek je například La Parva, kde se na zimní sezonu připravovala třeba Ester Ledecká. To leží v dojezdové vzdálenosti od hlavního města Santiaga, hlavního města Chile. Společně se sousedními areály Valle Nevado a El Colorado pak tvoří skupinu Tres Valles, kde je možné sjíždět sjezdovky s jediným skipasem. Právě díky široké škále sportovního vyžití je Lonely Planet zařadilo do svého výběru nejlepších lyžařských destinací v Jižní Americe.
Stále váháte, jestli to opravdu stojí za to? Pak pro vás máme jednu starou lyžařskou poučku: „Zima se tě zeptá, co jsi dělal v létě.“