Pětka karlínských zahrádek, které stojí za návštěvu

Autor: Barbora Votavová
Datum: 8. 6. 2020
Foto: Barbora Votavová

Sluníčko, čerstvý vzduch a čas zahrádek je konečně tu! Karlín je prošpikovaný malebnými podniky s venkovním posezením téměř na každém kroku. Zahrádku si tak můžete užít při snídani, obědové pauze, večerním drinku po práci i při odpoledním kafi. Kde načerpat vitamin D a užít si dobré jídlo a pití? Mrkněte na naši oblíbenou pětici karlínských zahrádek.

Etapa

Pokud zatoužíte po pomalém ránu na zahrádce, zajděte do Etapy. Nadšení z tohoto bistra neopadá ani půl roku po jeho otevření. Kvalitní káva je tu samozřejmostí a není snad jídla, které by tu neměli vyladěné do posledního drobku. Ze snídaňového menu to rozhodně vyhrávají bylinkové palačinky se zeleným chřestem, tvarohem, cibulovou marmeládou a nakládaným citronem, ale i kváskové vafle s jahodami stojí za hřích. Etapa sídlí na rohu ulic Petra Slezáka a Urxova, které nejsou zas až tak frekventované, a tak je na zahrádce příjemný klid. Jestli se sem chystáte ráno, můžete si na zahrádku udělat rezervaci. Berou je na první půlhodinu po otevření. Nic ale není ztraceno, pokud se vám nepodaří místo zamluvit. Rezervují tu zhruba polovinu kapacity, aby měli místo právě i pro volně příchozí hosty.

Bistro proti proudu

Na oběd se doporučujeme přesunout jen do pár kroků vzdáleného bistra Proti proudu, které kombinuje tradiční babičkovskou kuchyni se středomořskými chutěmi. Jejich malou zahrádku zdobí červené kovové stolky, kterých si všimnete už z dálky. Míst je tu sice pomálu, ale během oběda se hosté poměrně rychle točí. V Proti proudu servírují k obědu lehká, svěží a zdravá jídla, která jsou ideální do teplého počasí. Po obědě se tu můžete zdržet ještě na kávu, nějaký letní drink nebo si tu vychutnat kvalitní domácí nanuky od zmrzlinárny Do:pusy, které jsou bez barviv, konzervantů a přidaných aromat.

Můj šálek kávy

I tato karlínská stálice mezi kavárnami s prvními teplými dny otevřela zahrádku. Na kafe s kamarády, neformální pracovní schůzku nebo na rychlé espresso na stojáka u okenního parapetu je Můj šálek kávy jako stvořený. Můžete se tu vždy spolehnout na skvělou kávu, kterou majitelé vybírají na kávových plantážích po celém světě a praží kousek za Prahou. Kromě výborného espressa a alternativních příprav kávy nabízí také kvalitní čaje, pivo z menších pivovarů nebo domácí limonády. Oproti výše zmíněným zahrádkám je ta u Šálku o něco rušnější, ale na kouzlu jí to rozhodně neubírá.

Bufet KarlínDva kohouti

Prostorný dvorek, o který se dělí podniky Bufet a Dva kohouti, je asi tou nejvychytanější zahrádkou v celém Karlíně. Jako jedna z mála je schovaná ve vnitrobloku, a tak nabízí posezení nerušené hlukem tramvají. Využít navíc můžete nabídku obou sousedů. Ke Dvěma kohoutům si skočte pro pivo nebo něco malého na zub. Každý den tu vaří jen pár metrů od výčepu skvělý ležák, ale kromě něj na vás čeká i bohatá nabídka z pivovaru Matuška. Pro pořádný nášup pak zamiřte k pultu Bufetu, kde vám naservírují šťavnaté pečené kuře, trhané maso, dokonalé carpaccio nebo burger.

Přístav 18600

Pro pořádný výhled do zeleně a venkovní posezení jaksepatří zajděte do Přístavu. Je to taková poklidná oáza uprostřed moderních bytovek a kancelářských budov. Limonády a pivo tu točí v lodním kontejneru, na chuť vám nachystají třeba hotdog, posedět můžete u velkých kamenných stolů a až vás přepadne chuť na pohyb, k dispozici je i beachvolejbalové hřiště. Přístav 18600 je ztělesněním karlínské letní pohody. Otevřeno tu bývá až do posledních teplých dnů, zhruba do konce září. Největší nával tu potkáte především o víkendu, kdy se sem sjíždí cyklisté a výletníci z celé Prahy.