Potkali se u plotu

Autor: Filip Linhart
Datum: 12. 11. 2019
Foto: Lýdia Vyčítalová

A vytvořili geniální graffiti!

Další dvojice tvůrců svá díla malovala hned vedle sebe. Že se tahle malá umělecká session fakt povedla, dokazují nejen vzniklá díla, ale i pár momentek z průběhu malby, které můžete vidět na Instagramu jednoho z umělců. A kdo že se to potkal u plotu v areálu River City Prague?

Zdroj: Instagram Davida Strauzze

Michal Škapa alias Tron 834, Key nebo 2Rock, jak chcete. Běhal se sprejem po Praze už jako malý kluk. Patřil k prvním writerům, kteří po sametové revoluci začali dělat graffiti v ulicích. Že patří k nejvýraznějším autorům české graffiti scény, potvrzuje i to, že se od pražských zdí přes grafickou tvorbu dostal až do galerií. Je odkojen legendární Trafačkou a nyní má už 11 let ateliér v MeetFactory, s níž dlouhodobě spolupracuje.

Věnuje se různým formátům, od nástěnných maleb neboli muralů přes akrylové rukopisné abstrakce, airbrushové figurativní kompozice po site-specific instalace a prostorové objekty. Je také spoluzakladatelem analogové sítotiskové dílny Analog!Bros (spolu s Vladimirem 518 a studiem 44“ Print). 

Mezi zásadní expozice Tronovy práce patří Graffoman v pražské Chemistry Gallery a jeho zatím největší monografická výstava Babylon v pražské galerii Villa Pellé. Reprezentoval Českou republiku na EXPO 2010 v Šanghaji. S jeho prací se dnes můžete potkat na obalech hudebních alb, knih či časopisů. Více najdete na jeho webovkách www.michalskapa.cz nebo na Instagramu @traun834

Autor: Michal Škapa

David Strauzz se narodil v Kanadě, kam jeho rodiče v sedmdesátých letech emigrovali. Jako český občan se vrátil v roce 2015 a usadil se v Praze. Stal se rezidentním umělcem Pragovka Art Districtu. Používá techniky jako koláž, dekoláž a asambláž. Kombinuje různé materiály a nalezené předměty nebo objekty znovu využívá, ale dává jim nové souvislosti. 

Mým cílem je abstrahovat postavy a portréty a vyzvat diváky, aby se zbavili izolace a osobních zábran, aby hledali pravdu a pravost v každém díle a zároveň uplatňovali svou vrozenou schopnost vytvářet smysluplné vztahy s lidmi a uměním prostřednictvím přímého kontaktu a interakce,“ říká Strauzz.

Autor: David Strauzz

Ve svých dílech se zabývá dopadem technologií na lidskou komunikaci. Používá vizuální jazyk založený na duševní činnosti nebo procesu získávání znalostí a porozumění skrze myšlenku, zkušenost a smysly. Fotky Davidovy tvorby můžete vidět na jeho Instagramu @davidstrauzz, další umělecké parády pak na www.davidstrauzz.com.

Chcete být v obraze? Sledujte novinky o plotu a umělcích na www.rikakdo.cz v kategorii Art nebo na stejnojmenném Facebooku.