Rukopis na míru: V Hamburku vám vyrobí pero, které bude vyhovovat přímo vašemu stylu psaní

Autor: Veronika Miškovská
Datum: 28. 6. 2019
Foto: archiv značky

Váš rukopis je stejně jedinečný jako otisk prstu, říká Axel Nier, specialista výrobce luxusních psacích potřeb Montblanc. Jeho doménou jsou technické finesy výroby hrotů. Právě v onom kousku ručně broušeného zlata se skrývá duše každého pera, které německá manufaktura ve svých dílnách v Hamburku vyrobí a vyšle do světa.

Nejčastějšími zájemci o hroty na míru jsou sběratelé per Montblanc. Píše jimi Barack Obama, Warren Buffett i dalajlama.

Stejně jako vaše písmo o vás ale ještě více vypovídá to, čím píšete. Zatímco při psaní kuličkovým perem se inkoust na papír rozprostírá vždy stejně, při psaní plnicím perem se podle tahů vaší ruky mění síla linky i množství inkoustu. Psací pero tak funguje jako zvětšovací zrcadlo vaší osobnosti. Axel Nier, s nímž jsme se potkali v pražském butiku Montblanc, ví o tom, že co člověk, to jiný rukopis, více než kdokoliv jiný. Jedním z jeho úkolů je pomáhat klientům značky s tím, aby jejich pero Montblanc dokonale splynulo s jejich stylem.

Veškeré psací potřeby německé značky založené v roce 1906 se stále vyrábějí v továrně na okraji Hamburku.

V Hamburku dokážou udělat hrot pera, který vám dokonale padne. A stejně jako se návštěva krejčího či ševce neobejde bez pečlivého měření, ani v případě hrotů vyrobených u značky s bílou šesticípou hvězdou ve znaku tomu není jinak. Krejčovský metr tu nicméně střídá moderní technologie. Tak jsme se rozhodli to vyzkoušet.

“Zhruba před deseti lety jsme přišli s patentovaným systémem, který dokáže sesbírat tisíce dat o tom, jak píšete. Všechny tyto informace nám pomáhají vybrat pro naše zákazníky takové psací potřeby, jež budou nejlépe odpovídat jejich způsobu psaní,” vysvětluje Nier. Systém vypadá jako obyčejný černý grafický tablet a velké pero opatřené několika senzory. Do připravené kolonky na formuláři položeném na podložce pak stačí jen podle zadání napsat tři jednoduché věty a připojit svůj podpis. Přitom se snažíte ignorovat kabely vedoucí k podložce i bedlivý Nierův pohled, jak zkušeným okem sleduje každý váš tah. Za několik vteřin z tiskárny vyjede analýza písma založená na tlaku, rychlosti, sklonu i rotaci pera na papíře.

Vyrobit pero Montblanc vyžaduje 105 různých úkonů. Z nich hned 35 padne jen na zhotovení hrotu.

Počítač říká, že mi nejlépe sedí hrot typu “medium”. U Montblanku si zákazník může vybrat celkem z osmi typů hrotů: od těch nejtenčích, jež svým tvarem připomínají ostrou šipku, přes ty širší se zploštělými hroty vhodnějšími pro rozmáchlejší písma a podpisy až po ty z jedné strany zkosené, které se hodí pro písmo v kaligrafickém stylu.

“Svět luxusu zatím nedává poslední slovo počítači,” připomíná Nier a vytahuje krabici s různými druhy per. Řeč dat je jedna věc, ale vždy je třeba si daný hrot osobně vyzkoušet. Počítačová analýza slouží jako orientační vodítko, díky kterému může personál pokračovat v hledání toho pravého nástroje pro zákazníka. Vliv mohou mít i kulturní rozdíly. “Evropané často drží pero pod úhlem kolem 45 stupňů, ale v Asii je sklon až 90 stupňů, což je dáno charakterem písma,” vysvětluje. Svou roli hraje i to, jaký tlak pisatel na hrot vyvíjí, a který tvar hrotu tak lépe odolá případné nadměrné zátěži. Při nevhodném výběru hrotu může zákazník doma zjistit, že psaní se proměnilo v nepříjemný úkon či že při nevhodném sklonu peru chybí kontakt s papírem a vynechává linky.

Přizpůsobit své písmo typu hrotu je podle Niera pro běžného pisatele téměř nemožné. “Jakmile se jednou váš rukopis ustálí, už se nikdy nezmění,” kroutí hlavou. Samotné tělo pera na písmo pak již velký vliv nemá. Důležitá je ovšem váha psacího instrumentu. Byť to zní trochu nelogicky, Nier doporučuje častým pisatelům volit raději těžší pera: “Na takové pero nemusíte vyvíjet téměř žádný tlak, vše udělá za vás. Šetříte si tak ruku a dokážete psát mnohem rychleji.” Člověka, který není zvyklý psát plnicím perem, pozná okamžitě. “Ani si to neuvědomujete, ale když častěji píšete kuličkovým perem a najednou dostanete do ruky pero plnicí, konečky vašich prstů při psaní zbělají,” usmívá se. Na kuličkové pero se musí více tlačit, aby inkoust ze svých útrob vydalo.

V Hamburku dokážou udělat hrot pera, který vám dokonale padne.

Z počítačem doporučeného univerzálního “medium” se nakonec po několika zkouškách vyklube jako vhodnější hrot “extra fine”, určený pro drobnější písmo, a tak po něm častěji sahají právě ženy. Pero lehce klouže po papíru a vypadá to velmi úhledně. Do ruky se mi hned poté dostává pero s hrotem v požadovaném tvaru, kterému ale mistři v hamburských dílnách věnovali další péči, jíž se dostává hrotům připraveným na míru. Rozdíl je patrný již při prvním kontaktu hrotu s papírem a je to stejný pocit doteku neviditelného luxusu, jako když máte v konzervativně střiženém saku od krejčího ukrytou rudou podšívku. Najednou se vám nechce přestat psát a v duchu proklínáte všechny reklamní propisky, které jste kdy drželi v ruce.

“Hroty upravované na míru procházejí pečlivým výběrem geometrie a konečného leštění. Každý takový hrot pak opatříme speciální rytinou podle přání zákazníka,” dodává expert s tím, že vyrobit takové pero trvá šest až osm týdnů. Zájemce o takovou službu musí k ceně vybraného nástroje připočíst navrch 1388 eur. Plnicích per upravených na míru píše po světě okolo tisícovky. Na míru upravený hrot lze přitom zkombinovat s jakýmkoliv instrumentem z kolekce značky včetně exkluzivních limitovaných kolekcí. Výjimečná ovšem není ani kompletní výroba pera na míru. “Jednomu vášnivému milovníkovi doutníků jsme vyráběli pero, které vypadalo jako obalené v tabákových listech,” vzpomíná Nier. Zatím je taková služba dostupná pouze ve vybraných buticích, do Prahy ale Axel Nier plánuje jezdit alespoň jednou ročně − potkávat se s milovníky per Montblanc a být jim k dispozici pro případnou konzultaci.

Jihoafričan, který většinu svého života prožil v Německu, pracuje pro Montblanc již pětadvacet let a o psacích potřebách dokáže mluvit se zanícením nadšeného inženýra. Plnicím perům přitom podle něj jen tak hrana nezazvoní. “Pořád píšeme na klávesnici nebo na mobilu. Je však obrovský rozdíl mezi další textovkou nebo ručně psanou pohlednicí, pozvánkou poslanou e-mailem s dalšími padesáti lidmi v kopii nebo tou s vaším ručně nadepsaným jménem. Psaní perem nikdy nebude masová záležitost, my ale také nejsme výrobce pro masy.”