Se zakladatelkou šperkařství 27jewelry Lenkou Kerlickou o zlatu, prvním prstenu i nezávislých umělcích

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 19. 11. 2019
Foto: Everbay.co, archiv Lenky Kerlické


Můj první šperk byly modré pomněnky. Malé náušnice ve žlutém zlatě. Asi taková klasika, kterou holčičky dříve dostávaly. Bohužel mi je po pár letech ukradli, takže už je nemám. Škoda, byla by to hezká vzpomínka.

Kdybych si mohla nechat jediný kousek, byl by to první prsten, který jsem vyrobila do mé úplně první zlaté kolekce Precious. Nosila jsem ho na ruce mnoho let a až letos jsem ho sundala. Nikdy bych ho nikomu nedala. Prostě ke mně patří a symbolizuje celou cestu mého šperkařství.

Z jiných šperkařských značek mám ráda nezávislé umělce s nositelnými šperky, jako jsou například Polly Wales, Fernando Jorge nebo Nikos Koulis. Baví mě sledovat jejich cestu a vývoj a vědomí, že kolekce, na kterých pracují teď, budou produkovat jen pár let a víc takových kusů již nikdy nebude.

Designové přírůstky si obvykle nechávám vyrobit na míru ve svém butiku. Ale před nějakou dobou jsem si udělala radost kabelkou od Yrnche.

www.yrnche.com

Nejsilnějším cestovatelským zážitkem pro mě byla Filadelfie. Dýchla tam na mě úžasná atmosféra, na kterou často vzpomínám.

Zaručeně si pochutnám v restauraci PokeHaus. Hlavně během léta to bylo ideální jídlo.

PokeHaus, Odborů 2, Praha

Ideální víkend si neumím představit bez mého skoro dvouletého syna.

Můj oblíbený materiál je zlato. Miluju ho, i jeho energii. Způsob, jakým se s ním dá pracovat, je mi hrozně příjemný. Navíc vydrží krásné po mnoho let a nošením se samo čistí. A také se dá recyklovat.

V poslední době mě zaujala kniha The 21-Day Consciousness Cleanse od Debbie Fordové. Je to zamyšlení nad tím, jak se člověk rozhoduje nebo chová podle pocitů a myšlenek, které za svůj život nashromáždil. A také návod, jak se zbavit negativních myšlenek a nalézt vnitřní klid.

Moje oblíbená aplikace je tak trochu moje guilty pleasure − Procreate pro iPad. Moc mě baví digitální kresba. Je na ní uvolňující, že se každý tah dá vždy vrátit zpět. Nebojím se tak jako na papíře a můžu si skicovat jakýmkoliv nástrojem vlastně kdekoliv.

www.procreate.art

Za žádnou cenu bych neprodala cigaretovou špičku vyrobenou naším rodem Kerlických, kterou mi věnoval neznámý pán.

Miluji sklo a obdivuji Martina Janeckého. Je pro mě opravdovým mistrem. Vůbec nechápu, jak dokáže z tekoucího skla ručně vytvarovat naprosto dokonalé busty nebo třeba koňskou hlavu.

www.martinjanecky.com

Nejlepší dárek, který jsem nedávno dostala, je zvonkohra. Má neuvěřitelně krásný, uklidňující zvuk.

Kniha, která mi změnila život, se jmenuje V plenkách. Původně jsem si ji vymyslela pro syna, ale poptávka byla tak velká, že jsem ji vydala. Je to kniha pro zaznamenávání krásných okamžiků z prvního roku dítěte.

Šperk je pro mě symbolem určitého období. Váže se na moment v našich životech, který je právě šperkem vyjádřen hmatatelně po generace.