Sláva humanismu. Kašmírový král Brunello Cucinelli mluvil ke světovým lídrům na summitu G20
Byla to více než potěšující zpráva, když se Brunello Cucinelli jen pár dnů před milánským týdnem módy dozvěděl, že ho italský premiér Mario Draghi pozval jako řečníka summitu G20. Lídři dvacítky nejsilnějších ekonomik světa, v čele s Angelou Merkelovou, Emmanuelem Macronem, Borisem Johnsonem nebo Joem Bidenem, se v říjnu sjeli do Říma a majitel kašmírového impéria Cucinelli jim přednesl svou zkušenost, vizi a ideály.
Syn farmáře, který vyrostl bez tekoucí vody a elektřiny, poznal prý splachovací záchod až poté, co se rodina s otcem odstěhovala za lépe placenou prací do města. Tam však Cucinelliho otec čelil šikaně a ponižování v továrně a z téhle zkušenosti čerpá podnikatel dodnes. Slíbil si, že udělá všechno pro to, aby lidé mohli žít a pracovat důstojně, navíc v souladu s přírodou. Vystudoval sice na zeměměřiče, v roce 1978 se ale rozhodl zkusit štěstí v podnikaní a začal vyrábět a prodávat barevné kašmírové svetry. Přeskočme pár let až do dneška, kdy šéfuje světoznámé oděvní značce se svetry s dvacetitisícovou cenovkou a jeho společnost je založena na myšlence, kterou nazval „humanistický kapitalismus“. Firemní kulturu postavil na omezené pracovní době a spravedlivých mzdách. Zaměstnanci jsou navíc požádáni, aby mimo pracovní dobu nevyřizovali firemní e‑maily, to je totiž posvátný čas, který mají trávit s rodinou. Tady platí: Šťastný zaměstnanec, šťastná firma.
Cucinelli, vášnivý milovník antických mistrů a filozofie, se navíc vrátil do rodného regionu a v okolí umbrijského městečka Solomeo skoupil rozsáhlé pozemky, které se rozhodl revitalizovat. Některé budovy přestavěl na sídlo společnosti, zchátralé průmyslové budovy strhl a vysadil místo nich sady, vinice a zemědělské plodiny. „Rozhodl jsem se nazvat Solomeo ‚osadou kašmíru a harmonie‘,“ říká. „A zatím se zdá, že jsme dosáhli cíle. Po letech, kdy se obyvatelé Solomea stěhovali pryč, se do vesnice vrátil život. Obnovila se tradice manufaktur, vyrábí se olivový olej, víno, pěstuje obilí a do toho tu vyrábíme kašmír.“ Nechal také vztyčit pět monumentů, které ztělesňují hodnoty krásy, lidskosti a pravdy. Jsou to: lesy spirituality, kostel, divadlo, vinařství a monument oslavující lidskou důstojnost. Teď k nim přibude i knihovna, Cucinelliho nejnovější projekt, kdy se nechal inspirovat knihovnou alexandrijskou.
Sláva humanismu
Módní návrháři často nehovoří ke světovým lídrům, navíc na summitu G20. Vy jste však tuhle příležitost dostal. Co bylo vaším poselstvím?
Pozvání jsem přijal s velkým dojetím. Připravoval jsem se celé dny a nemohl přestat myslet na to, jak důležité je promluvit k těmto osobnostem svou myslí, srdcem a duší. Na summitu se diskutovaly zásadní otázky, jako je boj proti změně klimatu, pandemie nebo opatření na podporu globální obnovy. Můj příspěvek se týkal zejména „humanistické udržitelnosti“ a „humanistického kapitalismu“, témat, která jsou mi obzvláště milá a kterým jsem zasvětil a dále vášnivě věnuji svou práci a život. Lídrům jsem nastínil svůj sen o návratu k respektování naší planety. Adresoval jsem jim mimo jiné tato slova: „Ó, moji vážení a mocní dočasní strážci Stvoření, vy, na kterých leží zodpovědnost za krásu světa, prosím, ukažte nám cestu k životu. Kéž nás chráníte a vedete k novému univerzálnímu humanismu.“ Věřím, že všechny mimořádné osobnosti, které se summitu účastnily, mají dostatečné charisma, aby mohly realizovat své nápady pro dobro nejen své země, ale celého světa.
O čem jste mluvil s Charlesem, princem z Walesu?
Mít možnost mluvit s Jeho královskou Výsostí bylo opravdu vzrušující! Pro někoho, jako jsem já, který pochází z malé vesnice, z rodiny skromného původu, bylo opravdu obrovskou ctí, že jsem mohl prohodit pár slov s jedním z nejdůležitějších lidí na Zemi. Otevřeně a upřímně jsme hovořili o velkých tématech, která tíží dnešní lidstvo, ale především o tom, jak každý z nás může pomoci k tomu, abychom, a v to doufejme, zajistili lepší svět budoucím generacím. Stejně jako císař Hadrián bychom se i my měli cítit zodpovědní za krásu světa.
Jaké hodnoty nyní potřebujeme více než kdy jindy?
To je jednoduché, být v harmonii s vesmírem! Tvořit spravedlivý zisk, který nezpůsobí světu škodu, a pokud ano, tak co nejmenší. Mám rád harmonii ve všem, správnou rovnováhu mezi ziskem a navracením komunitě a přírodě, respektování morální a ekonomické důstojnosti lidských bytostí, možnost žít a pracovat v místech, kde jste se narodili.
Co vám dává největší naději?
Věřím, že tato pandemie nás mnohé naučila, přiměla nás zamyslet se nad hodnotou života, naučila nás neotáčet se zády k chudobě a starat se o druhé. O ty, kteří to zrovna potřebují nejvíce.
Jste známý tím, že se hodně vracíte právě do regionu, kde podnikáte a žijete. Vaším dalším projektem ve vesnici Solomeo bude knihovna. Proč?
„Kdo staví knihovny, buduje veřejné sýpky pro budoucí generace.“ To je moje motto. Moudrost člověka je pro mě propojená s jeho spiritualitou a takhle má spiritualita univerzální povahu. Věřím, že dnes potřebujeme znovu objevit skutečné duchovní hodnoty. Ideály, které jsou věčné, protože jsou lidské. A jsem přesvědčen, že knihy jsou jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout. To ale koneckonců znamená myslet na příštích tři sta, pět set nebo i tisíc let dopředu.
Zároveň jsem si vysnil místo, kde si knihu rovnou vezmete z police, ucítíte vůni dřeva a papíru, rozsvítíte zelenou lampu u stolu nebo si sednete do pohodlného křesla vedle okna, které shlíží na okouzlující krajinu Umbrie. Ty police budou ze začátku téměř prázdné, protože knihovna je jako touha visící mezi minulostí a budoucností. Je předurčená k tomu, aby rostla postupně jako živý organismus. I knihy jsou pro mě živé. Chtěl bych, aby se tu četlo pouze z papíru, nikoli z obrazovek počítačů. A byl bych velmi rád, kdyby si děti mých dětí tento projekt zamilovaly a zachovaly jej po staletí.
Jaké autory a témata v budoucí knihovně najdeme?
Vždy mě fascinovala filozofie, architektura a literatura, proto bude pověřena skupina odborníků, aby vybrala nejklasičtější světová díla související s těmito disciplínami. Výběr ale není výlučný, jednoduše proto, že lidstvo nemá hranice.
Vaším hlavním oborem je však móda. Co pro vás znamená styl? A co luxus?
Rád spojuji styl a luxus do jednoho významu. Obojí je pro mě synonymem nadčasové elegance, která je výsledkem zručného řemesla, dostatku času a bedlivé pozornosti. Věřím ve skvěle vyrobené oděvy, které se v průběhu času předávají jako dědictví.
Co se odráží v jarní kolekci?
Muži začínají znovu objevovat chuť být elegantní a pečlivě oblečení. A s touto obnovenou touhou získává na významu také jednoduchost. Chtěli jsme přijít s kolekcí autentickou, pozitivní, maskulinní, ovšem se špetkou spontánnosti. Potěšení dobře se oblékat začíná u obleku, který je klasickým symbolem elegance, my jsme ho však představili ve svěží formě. Nosí se nejlépe uvolněným způsobem. Outfity, kde kombinujeme formální kalhoty se sakem jiné barvy či vzoru, dodávají oblekům další vrstvu. Čistě formální prvek, jako je sako, se tak mění ve všestranný každodenní předmět.