Stroj času a tučňáci v Karlíně

Autor: Filip Linhart
Datum: 3. 11. 2020
Foto: Ondřej Klíma

V žádném kancelářském komplexu by neměli chybět borci ve fraku ani našlapané stroje. Řeč je tentokrát o tučňácích, díle Markéty Hlinovské, a Stroji času, abstrakci Antonína Malého, což jsou nové přírůstky v galerii pod otevřeným nebem v areálu River City Prague. Stačí sem zajít na zdravotní podzimní procházku a potkáte více než dvacet uměleckých děl!

Markéta Hlinovská. Absolventka AVU se věnuje převážně kresbě a šablonám. Vychází z principů klasické kresby a grafiky, ovšem hranice obou oborů překračuje. Šablonu a sprej nepoužívá jako klasický streetartista, ale jako prostředek pro site specific realizace. Svůj předmětný a animální svět začleňuje do běžného provozu místa a vytváří tím imaginativní příběhy. Jako pozadí slouží místo samo. Stříkané šablony nebo vyřezávané objekty z plastové fólie mají převážně charakter v odstínech šedi a ztvárňují „herce“ na místě činu. Divák se stává součástí scénografického obrazu a je zapojen do hry.

Partička nasprejovaných tučňáků už nyní rozveseluje karlínský areál River City Prague. Dílo Markéty Hlinovské jménem Mudrlanti visí hned vedle mistra pravítkové geometrie Zeb One. Prohlédněte si autorčino webové portfolio nebo projeďte její instagramový profil @marketahlinovska_artist.

Antonín Malý mladší. Fotograf a umělec. Vystudoval obor užité fotografie na SPŠG Hellichova a poté strávil několik let na FAMU. Ve své tvorbě se věnuje fotografické spirituální abstrakci. Malba světlem v kombinaci s postprodukcí vytváří magické světy s prvky neznámého původu. Mezi jeho další projekty patří Studio Savec, prostor pro umělecké a vzdělávací aktivity, a Přijedu-odjedu věnující se nejen fotografickým službám.

Fotografie Stroj času, kterou najdete v karlínské open air galerii, je součástí pokračující výstavy Das Untere licht (Spodní světlo / Malý, Miko, Tauš). Tato fotka pochází z Andalusie, kam autor často jezdí se svou rodinou. Podívejte se také na další práci Antonína Malého na jeho webu nebo Instagramu @fotofellow_to_go.

Buďte v obraze a sledujte novinky o výstavě a umělcích na www.rikakdo.cz v kategorii Art, na našem Facebooku nebo na Instagramu Hladové zdi. Všechna díla půjdou do dražby. Získané prostředky využije spolek Hladové zdi na další projekty ve veřejném prostoru.