Tohle jsou falza!

Autor: Gabriela Marešová
Datum: 24. 2. 2022
Foto: archiv Národní galerie

Vidíte ten obraz vlevo? Polonahá dívka se zasněným pohledem, která svými tajemnými rysy připomíná slavnou Monu Lisu od Leonarda da Vinciho. Obraz má dokonce jeho signaturu. Ale to je všechno. Jde o falzum, obraz pojmenovaný Mona Vanna Nuda namaloval pravděpodobně Joos van Cleve někdy v první polovině 16. století. Národní galerie Praha výstavou ve Šternberském paláci otevírá téma padělků, které se vyskytují i ve významných sbírkách. „Falza jsou běžně součástí sbírek, můžeme zmínit třeba tu císaře Rudolfa II., která byla na Pražském hradě,“ vysvětluje kurátorka Olga Kotková. Jde zároveň o osvětu, návštěvníci prý přicházejí s tím, že padělky ještě nikdy neviděli a jsou zvědaví. „Když se tady pak podívají na obrazy, tak falzum sami odhalí,“ tvrdí.

Zmiňovaný obraz nahé dívky získala Národní galerie do sbírky v padesátých letech ze starožitnictví Antikva. Předtím patřil vévodovi Jindřichu Beaufort‑Spontinovi, který ho měl na svém zámku Bečov nad Teplou. Jinak se podle Kotkové padělání týká hlavně poválečného a moderního umění. Když se objeví nějaký zajímavý obraz, mají přesné postupy, jak odhalit případné falzum. Do procesu se zapojí expertní tým galerie, restaurátoři, chemici i kriminalisté. „A když nabízený obraz nemá téměř žádnou dohledatelnou historii, tak to je první varovný signál, že něco není v pořádku,“ zdůrazňuje.

Nejvíce falz se odhalilo ve svozech zkonfiskovaného majetku po druhé světové válce. Jedním z nejznámějších falzifikátorů je bezpochyby Han van Meegeren, který se „proslavil“ tím, že se mu podařilo prodat padělek druhému nejmocnějšímu muži třetí říše Hermannu Göringovi. Obraz Kristus a cizoložnice, který údajně namaloval Johannes Vermeer a který si zakladatel gestapa koupil v roce 1943, si na probíhající výstavu galerie zapůjčila z Nizozemska. „Naším cílem je upozornit na to, že umělecký trh je zaplavený falzy. A zároveň musíme oddělit falzum od imitace, která vzniká s dobrým úmyslem a jejím cílem není podvod s vidinou zisku,“ doplňuje kurátorka. Troufnete si tipnout, která z vystavených děl jsou originál a která falza?

Výstava Falza? Falza!: 19. 11. 2021 – 1. 5. 2022, Šternberský palác, Praha 1.