V baru elixír lásky, v lednici uherák. V portfoliu Michaela Trettera je vyhlášený podnik i obchod s nábytkem.

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 16. 4. 2019
Foto: archiv Michaela Trettera

Byznysmen a majitel vyhlášeného pražského baru mluví o věcech, pro které má slabost.

Lahev z mojí sbírky, kterou bych za žádnou cenu neotevřel, je italský sekt, který jsem koupil v roce 1991 v rámci přípravy na maturitu a uchoval jsem si ho na výjimečnou příležitost. Těch od té doby bylo už mnoho, ale lahev je stále netknutá. Má to pro mě spíše symbolický význam.

Naopak láhev, kterou otevírám rád, je hruškovice − williamska, ale v podobě likéru. Na její výrobu spotřebujete asi 40 kilogramů hrušek, takže je velmi sladká. Tvrdý alkohol skoro vůbec nepiju, ale toto je velmi příjemná a vděčná záležitost.

Vyrábí například Psenner, Honey Williams Liqueur Classic, cena od 469 Kč za 0,7l

V perfektním domácím baru by neměly rozhodně chybět tyto tři věci: gin, míchací sklenice a receptura na elixír lásky.

Místo, které jsem navštívil a na které nikdy nezapomenu, je New York a tím druhým pak již dlouho opuštěná strážní věž hluboko v horách na Madeiře.

Naposledy jsem si udělal radost tím, že jsem na konci dubna otevřel nový obchod s nábytkem a doplňky. Je to další kousek do mé podnikatelské pyramidy. Ta zahrnuje několik různých projektů, které bych do budoucna chtěl zastřešit e-shopem, jenž nabízí všechny výrobky značky Tretter’s − od alkoholu přes chipsy až po plyšáky či hodinky.

foto: archiv Michaela Trettera

Tretter’s Home & Decoration, Kozí 3, Praha 1, www.tretters-home.cz

Koníček, kterému jsem nedávno propadl, je triatlon. V mém případě je to spíše návrat. Na základce jsem závodně plaval a s kamarádem Janem Řehulou jsme tehdy jako jedni z prvních tady přešli na triatlon. Já se pak věnoval podnikání a on u triatlonu zůstal a v roce 2000 získal bronz na olympiádě v Sydney. Před časem jsme se znovu potkali a já začal zase trénovat. Za měsíc mám první závod. Baví mě na tom, že na triatlon můžete trénovat sám, na rozdíl od jiných sportů nepotřebujete na rekreační úrovni kouče.

foto: archiv Michaela Trettera

Triatlon Plzeň, 2.− 3. 6. 2017, www.triatlonplzen.cz

Mým oblíbeným kusem nábytku je lampa, kterou jsem si spontánně koupil ve Francii před 19 lety. Připomíná mi období, kdy jsem tíhl k venkovskému stylu Provence. Pak jsem se přestěhoval a už se mi nehodila, tak se momentálně nachází v Tretter’s Spirit Shopu.

Akce, na kterou se těším, je víkend s mými dvěma syny, kdy pojedeme na chatu v lesích u Bavorské Rudy, kde si dáme kanadský trénink. Je to zkouška fyzické a psychické odolnosti v naprostém souladu s přírodou, musíte se o sebe postarat. Jsou tam náhony na vodní elektrárny, kde je nádherně křišťálová voda ideální na otužování, nebo můžete jezdit na terénních koloběžkách, překonávat přírodní překážky, běhat, kácet stromy…

Nejlepší dárek, který jsem kdy dostal, byla velká štangle uheráku, kterou mi ke 40. narozeninám dala moje asistentka.

V mé ledničce určitě najdete: uherák.

Knížka, jež mě vždycky zaujme, je jakákoliv o templářských rytířích. Je mi blízká jejich filozofie, která se podobá mým podnikatelským i životním zásadám. Lpí na dodržování dohod a ctí to, že ze závazku nelze jen tak vystoupit.

Barbara Fraleová, Templáři, 2009, vydalo Argo

Kdybych nežil v Praze, zakotvil bych pokaždé někde jinde. Jsem duší tulák.

foto: archiv Michaela Trettera