V kůži šéfkuchaře

Autor: Aneta Šaferová
Datum: 7. 2. 2020
Foto: archiv restaurace Buddha bar a redakce

Takhle to tady běžně určitě nevypadá. Jsme v centru Prahy, jedno patro pod úrovní ulice a uvazujeme si černé kuchařské zástěry. Zatímco jinde na sebe kuchaři při náročné směně nervózně štěkají, nás vítá v kuchyni restaurace Buddha Bar šéfkuchař Jan Voráček s uvolněným úsměvem. Šest hodin před otevřením restaurace na place panuje klid, smích a probíhají jen lehké přípravy. Všechno je zatím parádně čisté, nespočet pánví, hrnců a příborů připraven.

S naší redakcí jsme se rozhodli strávit společně trochu času a vydechnout si po dvou zářijových uzávěrkách. Teď nás tedy čeká dvouhodinový kurz vaření, během kterého, doufejme, vplujeme do tajů jedné z nejlepších asijských kuchyní ve městě.

Na začátek sklenka prosecca a pak už se nezastavíme. Voráček, který se asijské a pacifické kuchyni učil u filipínského mistra na řecké Krétě a v Buddha Baru pracuje úctyhodných jedenáct let, nás zásobuje voňavými surovinami a radami, jak si poradit s jednotlivými fázemi přípravy. Postupně nám pod rukama vzniká pikantní thajská polévka Tom Yum se zeleninou, kokosovým mlékem a krevetami, do které vkládáme veškeré naděje, že nám pomůže od přicházející chřipky. Proto ani nečekáme na závěrečný společný oběd, ale pouštíme se do ní hned v kuchyni. Na koleni, na schodech, vestoje. Takzvaně na šéfkuchaře.

Hned potom přichází na řadu příprava omáčky ze švestek a pasty miso, kterou budeme servírovat k pečenému kachnímu prsíčku. Je dokonalá, silná a sladká. Zprudka opečeme maso na pánvi a už míří do trouby. Máme deset minut, než se nám propeče. Pouštíme se rovnou do dezertu. Tapiokové perly nasypeme do mléka a vaříme do zhoustnutí. Výsledný puding každému z nás Jan zalije štědrou porcí mangového pyré. Servírujeme do skleněných misek, navrch ještě musí přijít čerstvé ovoce, a aby nám rychleji vystydl, ukazuje nám dnešní šéf kouzla se suchým ledem.

Kompletujeme hlavní chod, ke kterému jsme si v mezičase na másle připravili jako přílohu čínské zelí pak choi. S kachnou naporcovanou na tenké plátky, posypanou lanýžovou solí a se švestkovou omáčkou vytváří na talíři nebeskou kombinaci. Jídlo si neseme do restaurace, která teď brzy odpoledne patří jen nám. Jídlo je dokonalé a my nemůžeme uvěřit, že jsme si ho uvařili skutečně sami. Co příště zkusit kurz korejské kuchyně, naučit se správně připravovat sushi nebo míchat asijské koktejly?

Tip: Každou neděli se v Buddha Baru od 12 do 16 hodin pořádají brunche, na kterých můžete ochutnat průřez místního panasijského umění. Rezervujte si ale svá místa včas.