V útrobách ticha. Nakladatelství Taschen vydalo unikátní knihu o tibetských nástěnných malbách

Autor: Viola Černodrinská
Datum: 21. 6. 2019
Foto: archiv Taschen

Uprostřed zasněžených vršků hor v hlubokých údolích Tibetu existují časem zapomenuté nástěnné malby. V útrobách buddhistických staveb tiše odolávají působení času a teď, 1385 let od vzniku jedné z nich, se konečně dostávají na světlo světa.

Fotograf Thomas Laird cestoval po Tibetu deset dlouhých let. Během nich podstoupil duchovní cestu, aby mohl vstoupit do přísně střežených svatyň a klášterních komplexů zapsaných v UNESCO a spatřit to, co do té doby mohli vidět jen vysvěcení buddhističtí mniši. Podařilo se mu zvěčnit nástěnné malby staré tisíce let, které jsou kulturním dědictvím Tibetu i celého světa. Ve spolupráci s nakladatelstvím Taschen pak vznikla unikátní kniha Murals of Tibet, jejíž stránky rozprostírající se do šířky 70 centimetrů mapují desítky těchto maleb, přičemž nejstarší vznikla v roce 633 našeho letopočtu.

Thomas Laird malby fotil na několik etap pomocí speciální multiobrazové digitální technologie. Mohl tak zachytit každý milimetr stěn, jejichž šířka někdy dosahovala až deseti metrů. Kniha, jež je věrnou kopií muralů, má 500 stran a její autenticitu podtrhuje použití pravého zlata. To se projevilo na ceně i hmotnosti samotné knihy, která dosahuje 60 kilogramů. Kdo si jedinečnou knihu zakoupí, dostane k ní proto ještě speciální čtecí pultík navržený japonským architektem Šigerem Banem.

Exkluzivitu knihy podtrhuje vlastnoruční podpis Jeho Svatosti dalajlamy. K dispozici je 998 kusů vydání. A proč zrovna 998? Když sečteme všechny cifry, dostaneme číslo 26. Sečte-li se pak dvojka a šestka, vyjde nám číslo osm. A právě osmička je v tibetské mytologii znakem pro nekonečno, neboť příběhy, které malby vypráví, jsou svým obsahem univerzální a přetrvají tak na věky věků. Do Česka vypravilo nakladatelství šest kusů této originální knihy, přičemž pořizovací cena jedné je 330 tisíc korun.