Venkovní výstava street artu? V létě jasná volba!

Autor: Filip Linhart
Datum: 22. 7. 2020
Foto: Ondřej Klíma

Praha je centrem street artu. Zásluhy na tom mají především ti, kteří vyrůstali v devadesátkách se sprejem v ruce. O kvalitě současného umění se právě teď můžete přesvědčit v areálu River City Prague. Přehlídka pod širým nebem vám zpestří večerní cestu z práce. Proč chodit do studených galerií, když si umění můžete užít i venku v teple? A s drinkem v ruce.  

Představujeme vám další dva autory, kteří přispěli svými díly do open air galerie v Karlíně.

Adam Zimmermann, calligraffiti artist. Aha, a co že to je? Zjednodušeně: kombinace kaligrafie, typografie a graffiti. Adamův styl kombinuje jeho vlastní interpretaci blackletter písma z 12. století s cholo a chicano stylem, který pochází ze západního pobřeží Los Angeles. K tomu je okořeněn o abstraktní expresivní tahy. Písmem se Adam zabývá už od studia na střední škole. Od roku 2014 jeho tvorba nabrala raketové tempo a začal se jí věnovat mnohem intenzivněji.

Autor se inspiruje pouliční kulturou. Ve svých malbách často zobrazuje úryvky textů písní, citáty anebo zašifrované a abstrahované osobní sdělení, které doplňuje o symboly ze svého života. Svůj styl stále inovuje, experimentuje s ním, kombinuje ho a čistí. Přesvědčte se sami na jeho Instagramu: @iamrushdog. Jeho novinku najdete před vchodem do budovy Amazon Court.

Gyzmo Lava, writer, rapper, malíř. Je bývalým členem kapely Indy & Wich, se kterou často spolupracuje na koncertech. Jako host se objevuje na mnoha rapových albech dalších interpretů. Vidět ho můžete také ve filmovém dokumentu Česká RAPublika. Jak říká kurátor výstavy Ondřej Klíma: „V naší sbírce prostě nemohl chybět. Spolupracujeme spolu už dlouho a hodně jsme toho spolu zažili. Ale hlavní důvod je, že jeho komiksové ztvárnění jednotlivých témat má více vrstev. Dokáže zdánlivě zapomenutá témata znovu oživit a díky novému pohledu je přetvořit pro diváka dnešní doby.“

Gyzmo ve svých kresbách skládá komiksové postavy do příběhů a celků, ve kterých se nakonec nachází každý z nás. Jeho obrovská preciznost vede k dokonalému výsledku. Pro karlínskou venkovní galerii vytvořil dílo s názvem Mlok je zpět, inspirované dílem Válka s mloky od Karla Čapka. Další jeho díla si prohlédněte na Instagramu: @gyzmo_lava.

Buďte v obraze a sledujte novinky o výstavě a umělcích na www.rikakdo.cz v kategorii Art, na našem Facebooku nebo na Instagramu Hladové zdi. Všechna díla půjdou na podzim do dražby. Získané prostředky využije spolek Hladové zdi na další projekty ve veřejném prostoru.