„Za polárním kruhem jsem si připadal jako na jiné planetě,“ říká spolumajitel parfumerie Ingredients Jakub Kopčák.

Autor: Ondřej Novotný
Datum: 28. 5. 2019
Foto: archiv Jakuba Kopčáka

Spolumajitel parfumerie Ingredients o cestování do dalekých krajin, kde nachází klid.

Cestovatelský zážitek, na který nezapomenu, je Arktida, odkud jsem se nedávno vrátil. Poté co jsem minulý rok strávil celé dva týdny na Antarktidě (foto), jsem úplně propadl kouzlu polárních oblastí. Chtěl jsem mít srovnání mezi jihem a severem, tak jsem se vydal do Kanady. S Inuity jsme daleko za polárním kruhem spali ve stanech na ledu, cestovali jsme v mrazu na jejich tradičních saních, pozorovali lední medvědy, tuleně, narvaly, běluhy… A po celou dobu jsem si připadal jako na jiné planetě.

V nejbližší době chci vyrazit do Etiopie, fascinuje mě její historie, kultura i neskutečná krajina s nádhernými horami, pralesy nebo s aktivními sopkami. K tomu připočtěte téměř neexistující infrastrukturu, endemické dželady, etiopské vlky, dobrodružné túry, nocování v místních vesničkách nebo pod širákem a doprovod ozbrojeného průvodce. Sen!

Pro načerpání energie se vracím do deštných pralesů, tam se cítím jako doma. Miluji jejich energii a biodiverzitu. Ta vůně, ty zvuky, adrenalin… Není nic lepšího než se celý den potulovat po pralese, večer si uvařit jídlo na ohni a pak strávit noc ve stanu. Ideálně na okraji pralesní mýtiny, odkud máte ráno při čištění zubů ten nejlepší výhled na pasoucí se slony a gorily (foto).

Na cestách se neobejdu bez repelentu, protože většinu cest absolvuji v rovníkových oblastech. Docela se osvědčila i domácí slivovice. Hlavně u místních průvodců.

Kosmetika, se kterou si na svých výpravách vystačím, je deodorant a regenerační olej od Taty Harper, který se hodí na omrzlý obličej i na štípance od komárů nebo much tse-tse. Všechny túry absolvuji s batohem na zádech, proto se jeho obsah snažím minimalizovat.

Parfém, jehož vůni mám rád, je Noir Epices of Editions de Parfums Frederic Malle. Vůněmi jsem obklopený celý den v práci. Po šesti letech od otevření Ingredients jsem dospěl do bodu, kdy se voním opravdu jen příležitostně.

V poslední době mě nadchla kniha 100 nejdobrodružnějších dovolených na světě. Překvapivě. Rád se pak také vracím ke knize Divočina od Cheryl Strayedové (foto).

Kniha Divočina od Cheryl Strayedové

Na svých cestách hledám nevšední zážitky a panenskou přírodu bez lidí. Proto vyhledávám ta nejodlehlejší a nejnebezpečnější místa. Také se rozhlížím po ideálním místě, kde bych se mohl na stáří usadit. Navíc pracuji s lidmi a pracuji hodně, takže cestuji, abych si vyčistil hlavu a nevyhořel.

Při cestování nacházím dobrodružství, vnitřní klid, nová přátelství. Baví mě, jak se s každou cestou posouvají hranice mojí komfortní zóny a jak se mění můj pohled na svět, lidi a smysl života.

Posledních pár let mi dělá radost nakupování funkčního oblečení na cesty. Normálně oblečení nijak neřeším a stačí mi jednoduché triko a džíny. Zatím nejvíc se mi vyplatila investice do trekových bot německé značky Meindl. Vydržely túry sněhem za polárním kruhem, africkou pouští, deštným pralesem za tropické bouře, dokonce jsem v nich přebrodil i pár rozvodněných řek a prošel se po mořském dně. A jsou stále jako nové