Zn. chutně a bez masa aneb Kam v Karlíně na vegetariánský oběd

Autor: Barbora Votavová
Datum: 21. 9. 2020
Foto: Barbora Votavová

Doby, kdy jediné vegetariánské jídlo v nabídce byl smažák, už jsou snad dávnou historií. V Praze je spoustu báječných míst, kde upřednostňují vegetariánskou či veganskou kuchyni. A obzvlášť v Karlíně o taková místa není nouze! Vyzkoušejte pětici skvělých restaurací a bister, kde si náramně pochutnají nejen vegetariáni.

Mlsná kavka

Restaurace Mlsná kavka, kterou najdete hned u Negrelliho viaduktu, potěší všechny mlsouny bez ohledu na stravovací preference. Jejich polední i stálé menu se skládá z pestré nabídky jídel připravených ze sezónních surovin. Na menu najdete české speciality, vegetariánské burgery nebo také italskou a asijskou kuchyni. Jídla pak doplňují kvalitní česká vína a fair trade káva. Přes polední pauzu tu bývá plno, ale strávníci se rychle točí. Na místo tady se rozhodně vyplatí počkat.

Onigirazu

Za bezmasou exotikou jedině do Onigirazu! Veganský fastfood s tradiční japonskou specialitou otevřel v Karlíně letos v květnu a dveře se tu netrhnou. Pochutnáte si tu na originálních sushi sendvičích, zvaných právě onigirazu, které můžete sníst přímo na místě i jen tak v ruce po cestě do práce. Základem je rýže a nejrůznější náplně – třeba tofu, kimchi, tempeh, zelenina. To vše je pak zabalené v řase nori. Sendviče jsou veganské a navíc bezlepkové.

Vegan Life

V bistru Vegan Life, které najdete u metra Křižíkova, si smlsnete na veganské kuchyni s asijským nádechem. Bistro funguje jako samoobslužný bufet, kde si naberete, co hrdlo ráčí, a u poklady zaplatíte jídlo na váhu. Můžete ale vybírat i ze stálého menu. Nabídka ve Vegan Life je opravdu pestrá a za dvě stravenky se tu královsky nadlábnete. My nikdy nedokážeme odolat pečeným bramborám se sojanézou, bramborovým plackám nebo jarním závitkům.

Dhaba Beas

Stejně jako Vegan Life, i Dhaba Beas je bufet, kde si jídlo sami naberete a zaplatíte dle jeho množství. Nabídka pokrmů vychází především z indické kulinární tradice, ale čekají tu na vás i výborná jídla inspirovaná thajskou nebo vietnamskou kuchyní. Hlavní roli tu vždy hrají čerstvé suroviny a sezónní zelenina. Každý den tu najdete výběr luštěninových jídel, několik druhů salátů, polévky a dezerty.

Green Factory

Oblíbený salátový bar Green Factory sídlí v Sokolovské ulici, kousek od tramvajové zastávky Křižíkova. Na oběd si sem zajděte, pokud toužíte po rychlém a lehkém jídle. Vybírat můžete z předem navržených salátů (a ten si případně trochu upravit), nebo si sestavit svůj vlastní. Takže ať už jste vegetarián, vegan nebo trpíte nějakou potravinovou alergií, tady si jednoduše sestavíte salát přímo sobě na míru.