5 knižních tipů, které vás přenesou zpět do minulosti

Autor: Barbora Votavová
Datum: 1. 3. 2021
Foto: Barbora Votavová

Zajímají vás dějiny, které by nikdy neměly být zapomenuty? Máte rádi knížky, které vás budou bavit a zároveň se něco zajímavého dozvíte? Vsaďte na romány líčící osudy rodin a jednotlivců na pozadí velkých dějin. Tento žánr se v u nás i v zahraničí drží poslední roky na špičce oblíbenosti a tohle je pětice těch, za které bychom dali ruku do ohně. 

Němci / Jakuba Katalpa

V oceňovaném románu z roku 2012 zavádí oblíbená česká spisovatelka Jakuba Katalpa čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Děj románu se skládá ze dvou částí. V té první mladá žena pátrá po osudu své babičky, kterou nikdy nepoznala, a snaží se odhalit rodinné tajemství. Příběh babičky Kláry Rissmannové je pak tou druhou částí. Popisuje těžký osud učitelky z dobře situované německé rodiny, která přichází během války pracovat do Čech. A přestože žije uprostřed německy hovořící komunity “mezi svými”, nedaří se jí zapadnout.

Vyhnání Gerty Schnirch / Kateřina Tučková

O vině Čechů a Němců i jednom osudu zlomeném dějinami. Temné a kdysi tabuizované téma – násilnosti a brutalita, kterých se česká strana dopustila na německy mluvící menšině při tzv. divokém odsunu, zpracovala populární autorka Kateřina Tučková. Vyhnání Gerty Schnirch zachycuje pohnutý osud Brňanky z česko-německé rodiny. Gerta, matka několikaměsíční dcerky, je pouze s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde spoustu z nich podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě. Po znovuzískání československého občanství se však musí vrátit do Brna…

Měli jsme štěstí / Georgia Hunterová

Když bylo americké spisovatelce Georgii Hunterové patnáct let, zjistila, že její předci patří k těm, kdo přežili holocaust. A tak se pustila do náročného pátrání, aby mohla příběh své rodiny zachytit v debutu Měli jsme štěstí. Válečný román, který vznikl podle skutečného příběhu, začíná v roce 1939, kdy se členové rodiny Kurcových snaží vést normální život. Ale stále naléhavější volání války je donutí rozprchnout se do různých koutů světa. Na čtenáře čeká dramatický útěk ze země, pracovní lágry i každodenní skrývání židovské identity. Autorka v románu odhaluje několik mikro příběhů odehrávající se v prostředí pařížských jazzových klubů, na pobřeží Severní Afriky, v nejbrutálnějším vězení v Krakově nebo v sibiřském gulagu.

Nedělní šachy s Tisem / Silvester Lavrík

Druhá světová válka a Slovenský štát, Tiso, první slovenský prezident a politik, který kolaboroval s nacistickým Německem, a titulní hrdinka, jež měla reálný předobraz. Anička, lehce autistická dívenka, dcera bánovského komunisty, který se kamarádil s „židáky“, vypráví svůj vlastní příběh svůj o příběh svého města a země. Anička Tisa osobně znala, obdivovala ho a psala za něj dopisy vojákům na frontu. Nedělní šachy s Tisem je nesnadné, ale o důležitější čtení, díky kterému se dozvíte, jak to bylo na Slovensku těsně před a během 2. světové války.

Tiché roky / Alena Mornštajnová

Jestli někdo umí psát skutečně podmanivé příběhy o československé minulosti, které zaujmou svátečné čtenáře i ostřílené knihomoly, je to právě spisovatelka Alena Mornštajnová. Její poslední román Tiché roky, který vyšel na jaře 2019, vypráví příběh zakřiknuté tiché dívky Bohadany a jejího mrzoutského otce, oddaného komunisty, Svatopluka. Ve vyprávění se po kapitolách střídají a každý poodkrývá svůj vlastní příběh. Velké historické události tu nehrají tak výraznou roli, jde především o rodinné intimní drama s perfektně vykreslenými charaktery, přesto tu mají dějiny důležité místo.