Ze stránek až na obrazovky Netflixu. Tipy na knižní předlohy, které stojí za to číst i vidět

Autor: Barbora Votavová
Datum: 22. 3. 2021
Foto: Barbora Votavová

Seriál, nebo knihu? Můžete vyzkoušet obojí! Streamovací platforma Netflix, jejíž obliba za poslední rok dramaticky vzrostla, zásobuje svoje diváky pravidelnou náloží filmů, seriálů a dokumentů. A mnohé z nich mají předlohu v knižních dílech napříč nejrůznějšími žánry. Tohle jsou naše tipy, které byste si neměli nechat ujít v knižní, ale i té netflixové podobě.

Unorthodox / Deborah Feldman

Deborah prožila celý svůj život v náboženské sektě chasidských Židů. V sedmnácti jí domluvili manželství a všichni očekávali, že se stane spořádanou židovskou manželkou. Bude poslouchat manžela, bude se starat o domácnost a především, že zplodí potomka. Jenže v devatenácti se rozhodla ze svého “vězení” utéct a dát přednost svobodě před rodinou a tradicí. Jenže minulosti se tak snadno utéct nedá a takto pošpiněná rodinná čest se v ortodoxní víře neodpouští. 

Na motivy strhujícího životopisu Deborah Feldman vznikla na Netflixu čtyřdílná minisérie, za kterou stojí německá režisérka Maria Schraderová. Seriál je úspěšný nejen u diváků, ale pochval se mu dostává i ze stran kritiky. Je oceňován nejen díky tomu, že zachovává jazykovou věrnost, protagonisté střídají jidiš a němčinu. Na Netflixu ho najdete pod stejnojmenným názvem s českými titulky.

Alias Grace / Margaret Atwoodová

Propracovaný historický román kanadské spisovatelky je založen na skutečných událostech, vraždách Thomase Kinneara a Nancy Montgomeryové, z nichž byla obviněna mladičká služebná Grace Marksová a sluha James McDermott. Za Grace přijíždí do věznice po deseti letech mladý psychiatr, aby se v ní pokusil vzkřísit pohřbené vzpomínky a zjistil, zda zločin skutečně spáchala. 

Podle jednoho z nejčtenějších románů Margaret Atwoodové vznikla i šestidílná série, kterou Netflix uvedl v roce 2017. Seriál režírovala Mary Harronová a do hlavní role byla obsazena Sarah Gadonová. Při sledování Alias Grace na Netflixu si navíc osvěžíte cizí jazyk. Český dabing ani české titulky nejsou dostupné. Seriál je v originálním anglickém znění s anglickými, německými nebo polskými titulky.

Spřízněné duše / John Marrs

Věříte, že někde existuje váš dokonalý protějšek? V psychologickém thrilleru Johna Marrse byste ho mohli najít pomocí jednoduché analýzy DNA a databáze, která zahrnuje lidi z celého světa. Jenže jak už asi správně tušíte, tenhle “Tinder budoucnosti” má háček. Některá setkání jsou šťastná, jiná šokující, některá skutečně nebezpečná.

Osmidílná sci-fi krimi série je na Netflixu teprve chvilku, ale už se zařadila do žebříčku momentálně nejsledovanějších seriálů. Najdete ji tu pod stejnojmenným názvem (v originále The One) s českými titulky.

Ranařky / Jennifer Mathieu

Šestnáctiletá Vivian už má po krk sexistických narážek od spolužáků, protěžování školního fotbalového týmu i nespravedlnosti učitelů. A hlavně už má plné zuby toho, že ji všichni mají za hodnou a poslušnou holku. Když zjistí, že její máma byla členkou punkového hnutí Riot Grrrl, rozhodne se pro vlastní vzpouru a začne anonymně vydávat časopis Ranařky. Román americké spisovatelky Jennifer Mathieu vypadá na první pohled jako čtení především pro dospívající dívky, ale získal si širokou oblibu také u starších čtenářů a čtenářek.

Ranařky (v originále Moxie) jsou v našem výběru jediným filmem. Na Netflixu jsou od poloviny března a sledovat je můžete v originálním anglickém znění nebo s českým dabingem a s českými titulky. Pro Netflix film natočila komička Amy Poehler, známá díky seriálu Parks and Recreation nebo moderování Zlatých glóbů.

Hilda / Stephen Davies, Luke Pearson

A nakonec máme jeden tip pro děti. Hilda je zabaví natotata a vy si budete moct užít chvilku “osobního volna”. Nebo se do Hildy pusťte společně! Tenhle kouzelný příběh vykouzlí úsměv na tváři i dospělákům.

Pokud toužíte po knižní podobě, máte hned dvě možnosti. Nejdříve uchvátila modrovlasá holčička s bujnou fantazií čtenáře a čtenářky komiksů a později vyšly tři beletrizované příběhy. Číst se dají samostatně i na přeskáčku. 

Parádní dobrodružství s Hildou je na Netflixu už nějaký ten pátek a najdete tu dvě série, každou po třinácti dílech. Potkáte se tu s oblíbenými hrdiny, kteří se objevují v knížkách a komiksech. Setkáte se tu s Hildiným věrným kamarádem, liškolouškem Větvíkem, její maminkou, nechybí ani trollové, skřítci, pidilidi a další úžasní tvorové. Opět tu však budete muset potrénovat angličtinu, seriál je dostupný bez českého dabingu a bez českých titulek.