Pokojovky pro začátečníky i zahradní terapie na stránkách knih

Autor: Barbora Votavová
Datum: 19. 4. 2021
Foto: Barbora Votavová

Šití, pletení, pečení, kutilství nebo pěstování mají prokazatelně pozitivní účinky na naši psychiku. Během pandemie vzrostla obliba ručních prací a DIY (čili udělej si sám) postupů. Zkrátka, kdo nenavštívil během posledního roku nějaký hobby market, jakoby nebyl.

Čím dál větší oblibě se těší také pěstování pokojovek nebo zahradničení. S velkou pravděpodobností tomu přispěla všemožná opatření, která nás přinutila zdržovat se doma mnohem více než dřív. Nejen zamazat si ruce od hlíny, ale kochat se krásnými zelenými rostlinami, to je totiž skvělá terapie. Obzvlášť pro ty, kteří bydlí ve městě a do zeleně se jen tak nedostanou.

Říkáte si, že jste ten typ, který zahubí i kaktus? Nebo že nevlastníte velkou zahradu? Nevadí! Knížky, které vám doporučíme jsou pro úplné začátečníky a naučí vás pracovat s tím, co máte. Dokonce i s nulovými znalostmi, tmavým bytem nebo pidi balkonem se můžete stát nadšenými pěstiteli.

Pomocnou pěstitelskou ruku vám podají třeba tři kamarádky Aneta, Rozi a Zuz. Pod značkou Pokojovky provozují obchod s rostlinami, pořádají online workshopy a jsou také autorkami dvou knížek, ve kterých předávají své zelené know-how. I kdyby se vám na knížky mělo v knihovně prášit, budete je chtít. Taková nádhera to je. Ale to se stejně nestane. Naopak je budete mít zamazané od hlíny, jak často do nich budete nahlížet. První díl Pokojovky vás naučí vybrat správnou rostlinku i jak se o ni starat. Najdete tu profily dvaceti nejoblíbenějších rostlin, DIY návody a spoustu zelené inspirace. Čerstvě vydaná dvojka Pokojovky od jara do zimy pak na první díl krásně navazuje a už jde zase o něco hlouběji. V jedničce se naučíte pokojovkové základy, s dvojkou získáte ještě větší přehled a sebevědomí.

Květinářství najdete v Brně nespočet, ale Kvítka v bytě se od nich však liší. Sestřenice Nikol a Veronika založily před pár lety malou zelenou oázu, ze které vám bude zrak jen přecházet. Původní snaha pomáhat lidem s péčí o květiny se proměnila v životní vášeň a živobytí. Kromě úspěšného rostlinkového ateliéru jsou rovněž autorkami dvou knížek. Jednička Kvítka v bytě a dvojka Další kvítka v bytě: Ruce od hlíny jsou průvodcemi s nádhernými fotografiemi pro všechny domácí pěstitele. A to jak pro zkušené nadšence, tak i pro úplné začátečníky. Pomohou vám vnést do domova ještě více zeleně, ukážou vám veškeré potřebné postupy a poradí, jak rozpoznat, když mají rostlinky nějaký problém a jak je případně zachránit. Obě knížky jsou praktické, pěkné na pohled a občas i vtipné. Protože kde je nuda, tam ani tchýniny jazyky nerostou!

Pořad České televize Herbář s Kateřinou Winterovou pravděpodobně znáte. Věděli jste ale, že ho doplňuje i několik nádherně vypravených knih? Jednou z nich je poměrně nový titul Herbář ze zahrady až na talíř, který propojuje péči o zahradu a dobré jídlo. Je to kombinace průvodce pro začínající zahrádkáře a pestré kuchařky. V knize najdete jedenáct kapitol. Co kapitola, to jeden druh zeleniny. Každičký z nich Kateřina Winterová vypěstovala (včetně několika odrůd) a svoje zkušenosti zde s nadšením sdílí. Dozvíte se, kdy je co vhodné sázet, na co vám stačí balkón metr na metr, na co už potřebujete skleník, no a jak vaše pěstitelské úspěchy nakonec zpracovat do té nejchutnější podoby.