Nová várka podcastů: Skutečné příběhy, seriál i inspirace do uší

Autor: Barbora Votavová
Datum: 26. 4. 2021
Foto: Barbora Votavová

Podcasty mají oproti knihám nebo časopisům jednu obří výhodu – můžete při jejich poslechu dělat spoustu dalších věcí. Uklízet, vařit, řídit auto, venčit psa, sportovat nebo se procházet a nahánět alespoň těch deset tisíc kroků denně, když celý den sedíte na home officu nebo v kanceláři.

A protože se venku konečně jaro probouzí k životu, máme pro vás další nálož podcastových tipů, které vám budou (nejen) při procházkách dělat společnost. Pobavíte se u nich, inspirujete se a dozvíte se i něco nového. 

Nejoblíbenější a nejrozšířenější formou jsou rozhovory, a tak pro vás máme hned takových podcastů několik. Brocast je podcastová série dlouhých konverzací se zajímavými osobnosti na nejrůznější témata. Tvoří ho bráchové Adam a Tomáš, kteří se nebojí pokládat palčivé otázky a zvát i lehce kontroverzní osobnosti. Jejich hosty byli třeba Pavel Novotný, Miloš Čermák nebo Dominik Feri. Jednotlivé díly trvají klidně dvě až tři hodiny, aby se při povídání dostali skutečně do hloubky. Rozhovory jsou uvolněné, neformální a kromě toho, že se dozvíte hromadu skvělých informací, často se u nich také zasmějete.

Blízká setkání patří naopak k těm lehce formálnějších rozhovorům, avšak nejsou o nic méně zajímavé. Herečky a moderátorky Tereza Kostková a Adéla Gondíková vedou pod hlavičkou Českého rozhlasu rozhovory s hosty, které znáte nebo byste je poznat měli. Čeká vás příjemná půlhodinka s osobnosti z nejrůznějších oborů, převážně však z kultury. Jedním z posledních hostů byla například spisovatelka Alena Mornštajnová, se kterou si Tereza Kostková povídá o jejím nejnovějším románu Listopád.

Podcastová série Terap.odcast je teprve v začátcích, ale už teď nabízí skvělé rozhovory. Hosté jsou úspěšní lidé, kterým do života vstoupila nemoc nebo nějaký psychický problém. Cílem je bavit se o citlivých tématech otevřeně a sdílet tipy, jak (ne)jít na terapii. Podcast moderuje Lada Brůnová.

Opravdové zločiny potěší všechny fanoušky žánru true crime, který zažívá rozmach nejen na podcastové scéně, ale také v literatuře nebo na streamovacích službách Netflix a HBO. Moderátorky Evropy 2 Lucie Bechynková a Barbora Krčmová vyprávějí detaily těch nejzásadnějších světových a českých zločinů – od spartakiádního vraha až po aktuální případ Britky Sarah Everardové.

Jak udržet balanc v dnešní uspěchané době? S tím vám pomůže Balanc, seberozvojový podcast Petra Boušky od Radia Wave. Čekají vás zhruba půlhodinové rozhovory s psychology, terapeuty nebo kouči. Nejčastějšími tématy jsou duševní hygiena, mezilidské vztahy a komunikace, práce se stresem a vůbec tipy na kvalitnější a spokojenější život. 

Rarita mezi českými podcasty je Zkouškový z produkce Radia Wave. Podcastový seriál, který neuvidíte, ale pustíte si ho do uší. Příběh šesti vysokoškoláků se, jak už název napovídá, odehrává během zkouškového období. Hrdinové a hrdinky tu řeší především školu, vztahy, práci, rodiče, ale i to čím, jsou nebo by chtěli být. Seriál má v tuto chvíli dvě série, každou po šesti půlhodinových dílech.